Riešenia pre mastnú pleť priamo z vašej kuchyne

Lucia Gáborová | 27. jún 2019
mastná pleť, pokožka, riešenie, krém, starostlivosť, pokožka, ako na mastnú pleť, gél, vyrážky, pupienky, póry, upchatné póry

Mastná, problematická pleť vie pekne potrápiť hlavne tínedžerov. No nie všetci z nás sa jej po skončení tohto obdobia zbavia. Zvýšené mastenie pleti sa objavuje aj napríklad počas menopauzy, v tehotenstve, no niektorí ju majú na celý život. Ako sa s ňou efektívne vysporiadať?

Pri mastnej pleti je nevyhnutné vyhýbať sa niektorým typom potravín. Dermatológovia všeobecne odporúčajú vysadiť mlieko a mliečne výrobky, kakao a čokoládu, vysmážané jedlá vrátane zemiakových hranolčekov a čipsov, ťažké, mastné a priveľmi pikantné jedlá.

Ak z času na čas zhrešíte, neobviňujte sa z toho. Najdôležitejšie je to, čo si kladiete na tanier väčšiu časť dňa. Dbajte na dostatočný prísun čerstvého ovocia a zeleniny, obilovín, chudého mäsa, strukovín a najmä dodržiavajte dostatočný pitný režim.

Pomôcť si môžete aj rôznymi maskami z prírodných surovín, ktoré nájdete bežne doma v špajzi či chladničke. 

Masky pre mastnú pleť z vašej kuchyne  

Banánová maska  

Banány vašu pokožku rozjasnia, upokoja a pomôžu zredukovať prebytočný maz. Citrón má sťahujúce a med antibakteriálne účinky.

Budete potrebovať:  

- 1 stredne veľký banán,

- 1 ČL citrónovej šťavy,

- 1ČL medu.

Banán roztlačte vidličkou a zmiešajte v miske s citrónovou šťavou a medom. Naneste na čistú pleť. Nechajte pôsobiť 15 minút, potom umyte vlažnou vodou a tvár nakrémujte.  

Jahodová maska

Jahody obsahujú kyselinu salicylovú, ktorá je silným bojovníkom proti akné, a majú rozjasňujúce účinky.

Budete potrebovať:


- 3 veľké jahody,

- 1 ČL bieleho jogurtu.

Jahody vidličkou rozpučte v miske a zmiešajte s jogurtom. Naneste na čistú pleť a nechajte 15 minút pôsobiť. Následne umyte vlažnou vodou a tvár nakrémujte.  

Ovsená maska s cibuľou

Čas na túto masku si vyhraďte ideálne keď budete sama doma. Nie je totiž veľmi voňavá, no účinkuje priam zázračne. Cibuľa stiahne zápal na pleti a ovsené vločky dokážu vyčistiť póry.

Budete potrebovať:  

- ¼ hrnčeka prevarenej vody,

- 1/3 hrnčeka jemných ovsených vločiek,

- 1 veľkú bielu cibuľu,

- 1 ČL medu.

Ovsené vločky zalejte v miske prevarenou vodou. Nechajte 5  minút postáť. Zatiaľ v elektrickom sekáči nakrájajte cibuľu na kašu. Spolu s medom pridajte k namočeným vločkám. Premiešajte. Naneste na tvár a nechajte 10 minút pôsobiť. Potom umyte vlažnou vodou a tvár nakrémujte.  

 

A napokon tu máme niečo pre vaše bruško, pretože to, čo zjete je pre pleť nemenej dôležité ako to, čo na ňu nanášate.

Ak budete toto zelené ovocno-zeleninové smoothie konzumovať minimálne 3x do týždňa, určite sa to odrazí aj na stave vašej pleti. Na smoothie pre krásnu pleť budete potrebovať:  

- 1 menší banán, alebo ½ veľkého banánu,- kúsok čerstvej uhorky,- 1 stonku zeleru nakrájanú nadrobno,- 1 veľký kelový list za hrsť čerstvého špenátu,- ½ - 1 hrnček vody,- 1 PL citrónovej šťavy,- 1 PL superpotravín (chlorela, zelený jačmeň, spirulina).

Všetky potraviny rozmixujte v smoothie mixéri a podávajte.