5 tipov, ako si v predvianočnom čase zachovať chladnú hlavu

Ing. Vladimíra Mihálová | 8. december 2017
5 tipov, ako si v predvianočnom čase zachovať chladnú hlavu

Posledné dni pred Štedrým večerom sa nezadržateľne blížia a vy stále nemáte nakúpené darčeky? Premýšľate nad tým, čím svojich blízkych obdarovať a čo všetko ešte nakúpiť na sviatky pokoja? Našich 5 tipov, ako si v predvianočnom čase zachovať chladnú hlavu vám snáď pomôže nezblázniť sa.

Aby to boli skutočne pokojné dni bez stresu, naplnené radosťou a pohodou, mali by ste predovšetkým využiť svoj „zdravý rozum“ a zachovať rozvahu.

K najčastejším darčekom, ktoré nakupujeme pod stromček pre svojich najbližších, patrí kozmetika, oblečenie, knihy, hračky, ale i elektronika, mobily, notebooky a pod. Okrem toho 5 tipov, ako si v predvianočnom čase zachovať chladnú hlavuktoré cez vianočné sviatky ani nestihneme skonzumovať.

Ako sa teda na tento predvianočný zhon pripraviť tak, aby sme ho čo najlepšie zvládli a zachovali si pritom chladnú hlavu?

5 tipov, ako si v predvianočnom čase zachovať chladnú hlavu

1. Pripravte si nákupné zoznamy: jeden darčekový a jeden sviatočný (zložený viac-menej z potravín). V pohodlí domova si pokojne premyslite, čo, komu a približne v akej hodnote chcete podarovať. Podobne si pripravte i nákupný plán s obsahom potravín, ktoré budete nevyhnutne potrebovať k Štedrej večeri a nasledujúcim sviatočným dňom.

Tak, ako to možno robievate pri bežných nákupoch počas roka. Tieto zoznamy môžu byť pre vás veľmi užitočné, pretože zabránia tomu, že zabudnete na nejakú dôležitú položku zoznamu. Obmedzíte neefektívne „pobehovanie“ do obchodu a späť, vyhnete sa pritom i zbytočnému stresu.

2. Nakupujte podľa svojich finančných možností: majte vždy na mysli, že hodnota darčeka sa neurčuje podľa toho, aká je jeho cena. Oveľa dôležitejšia je jeho užitočnosť, účel a to, či ním druhému urobíme radosť. Veď príjemné prekvapenie sa často spája s maličkosťami.

Nedajte sa zlákať ani „výhodnými akciami“ či zľavami, pri ktorých nakúpite aj to, čo v skutočnosti vôbec nepotrebujete. Zároveň nezabúdajte, že po sviatkoch treba zabezpečiť bežný chod domácnosti. Myslite teda aj na finančnú rezervu.

3. Nepodľahnite zdanlivo výhodným pôžičkám: podľa odborníkov je najlepším a najlacnejším spôsobom rýchleho získania financií povolené prečerpanie na svojom bežnom účte. Nemusíte platiť žiadne úroky či vysoké splátky, ako je tomu pri rôznych úveroch.

Peniaze však treba vrátiť do lehoty, ktorá je stanovená bankou. Ak už potrebujete vyššiu sumu peňazí, využite bezpečnejšie formy (napr. spotrebný úver v banke) pred nebankovými pôžičkami. Vyhnete sa príliš vysokým splátkam alebo prípadným problémom s vymáhaním exekútorom.

4. Nakupujte s časovým predstihom: môže sa vám to zdať zo začiatku zložité, no dá sa to. Ide len o schopnosť naučiť sa organizovať svoj čas a o finančnú disciplínu, ktoré možno získať tréningom.

5. Využite internet: väčšinou nakúpite darčeky za oveľa nižšie ceny, za aké by ste ich získali v kamenných obchodoch. Navyše vám ich dodajú priamo domov. Ušetríte tak peniaze, čas a nemusíte sa tlačiť v preplnených nákupných centrách. Rátajte však s prípadným predĺžením dodacej lehoty v predvianočnom čase.