7 tipov, ako môžete zvýšiť úroveň vášho šťastia.

Lea Tomeková | 17. február 2017
7 tipov, ako môžete zvýšiť úroveň vášho šťastia.

Nech je týchto 7 tipov pre vás inšpirácia, vedúca k vyššej úrovni vášho šťastia.

Robte takú prácu, ktorá vás baví       

V práci trávite väčšinu aktívneho času a to, že vás baví je pre šťastie oveľa dôležitejšie ako to, koľko v nej zarobíte (pokiaľ príjmy uspokoja min. základne potreby)

Doprajte si  koníčky, záujmy

Zistite, čo vám robí radosť. Môže to znieť divne, ale veľa ľudí nevie, čo im robí naozaj radosť. Horúčkovitý konzum a vplyv médií spôsobujú, že chodíme po obchodných centrách a horúčkovito nakupujeme veci, ktoré nepotrebujeme miesto toho, aby sme sa venovali niečomu,  čo nás naozaj urobí šťastnými. Ak na to neviete prísť, psychológ Mihaly Csikszentmihalyi odporúča, aby ste si viedli denník svojich aktivít a pocitov  a po čase objavíte, čo robíte vtedy, keď ste najšťastnejší. Môžete byť príjemne prekvapení.

Mať jasný cieľ, môž byť veľkým šťastím.

Pestujte si dobré, zdravé vzťahy, zaujímajte sa o druhých, snažte sa ich urobiť šťastnými

Radosť blízkych znásobuje naše šťastie. Ak chceme byť šťastní, potrebujeme mať okolo seba šťastných ľudí. Ako to dosiahnúť?  Jednoducho, urobte niečo pre nich, aby boli šťastnými a oni potom  urobia šťastným vás. Čím viac budete viac dávať, tým viac dostanete – len nesmiete nikdy rátať “kto čo dal”.

Čítajte: Keď ani veľa peňazí viac šťastia neprináša

Majte okruh kamarátov a stretávajte sa s nimi pravidelne

Výskumy ukazujú, že život v nejakej komunite robí ľudí oveľa šťastnejšimi. Priatelia, rodina a sociálne siete sú naším najväčším zdrojom šťastia, cítime viac pozitívnych emócií, keď sme s ostatnými ľuďmi. Ostatní ľudia dávajú nášmu životu zmysel a sú súčasťou našich šťastných spomienok.

Známy český herec Jan Weich kedysi povedal: “Celé tajomstvo a snáď jediný recept na šťastie je mať rád ľudí a milovať ich. Kto myslí len na seba, ochudobní iných o seba, ochudobní seba o iných, zakrpatie a zahynie.”

Pestujte a vážte si trvalý vzťah

Existujú ľudia, čo stále hľadajú nový vzťah, pretože im v tom terajšom  niečo chýba. Spokojnosť vo vzťahu však nie je podmienená výberom ideálneho partnera. Je to stav v našom vnútri, ktorý keď nemáme, budeme hľadať to „pravé“, čo naplní náš pocit túžby a spokojnosti, donekonečna.

Mohlo by vás zaujímať: Aj hádka môže zbližovať

Snažte sa o vytvorenie domácej pohody a prostredia bez vážnejších konfliktov

Objavte čo je skutočne dôležité vo vašim živote a uvidíte, že vaše šťastie pôjde raketovo nahor, pretože budete mať to, čo ostatným chýba – vnútorný pokoj a možnosť sústrediť sa na vaše ciele.

“Šťastný je ten, kto si  kritikou blížnych nerobí barometer svojej nálady.” (Adalbert Ludwig Balling)

Cvičte

Je známe, že pohyb prospieva fyzickému zdraviu. Cvičenie má však obrovský vplyv na naše duševné zdravie  a emócie. Cvičenie upravuje stresové hormóny ako kortizol, ktorý zmierňuje a odvádza negatívne emócie napr. úzkosť a hnev.

Cvičenie tiež zvyšuje „dobrý pocit“ prostredníctvom chemických látok, ako sú endorfíny. Niektoré výskumy zistili, že cvičenie znížuje riziko depresií a pomôže zmierniť príznaky depresie a úzkostnej poruchy. Takže cvičenie znižuje negatívne emócie a zvyšuje pozitívne emócie, čo znie ako recept na šťastie.

Čítajte tiež: Ovplyvňuje naše šťastie genetika?