"Budem šťastný keď..."5 najčastejších omylov.

Lea Tomeková | 13. november 2023

Nedokážeme urobiť veľa pre svoje šťastie. Niektorí ľudia sú jednoducho šťastnejší než ostatní.

Vedci zistili, že genetika a osobnostná charakteristika tvoria nejakú vstupnú alebo „predvolenú“ hladinu šťastia. Napríklad z osobnostných typov:

  • najoptimistickejší je sangvinik
  • po ňom nasleduje cholerik
  • vyrovnanú hladinu emócií má flegmatik (nepríjemné veci ho príliš nezasiahnu a príjemné ho nijako zvláštne nepotešia)
  • melancholik je ladený skôr pesimisticky

Avšak, genetika ovplyvňuje iba asi polovicu našej úrovne šťastie, životné okolnosti iba ďalších 10%. To znamená, že za 40% - takmer polovicu nášej úrovne šťastia sme si zodpovední len a len my sami – našimi vlastnými rozhodnutiami a svojím konaním.

Dokonca aj ľudia s viac-menej melancholickým temperamentom alebo v ťažkej životnej situácii môžu byť s istým vynaloženým úsilím šťastnejší.

OMYL 1. Šťastní ľudia nie sú príliš inteligentní

V našej kultúre často prevažujú tvrdenia, že šťastní ľudia nie sú príliš inteligentní, alebo že sú naivní. Tieto zaužívané  stereotypy nie sú vôbec pravdivé. Neexistuje  žiaden vzťah medzi šťastím, vzdelaním alebo IQ.  

Navyše šťastní ľudia majú tendenciu byť:

  • viac úspešní v práci, majú vyššie príjmy
  • sú vnímaní ako viac sympatickí a atraktívni
  • majú lepšie vzťahy
  • dokážu si získať a udržať trvalý vzťah
  • sú zdravší a žijú dlhšie..

OMYL 2. Peniaze robia ľudí šťastnými

Akonáhle ľudia majú dosť peňazí na to, aby ich príjmy uspokojovali  základné životné potreby a nespadli pod hranicu chudoby, ich úroveň šťastia z dlhodobého hľadiska už ďalšie príjmy príliš neovplyvnia.

Bohatstvo a nadpriemerné príjmy nerobia taký veľký rozdiel v úrovni šťastia, ako si bežní ľudia myslia. Ľudia s viac peniazmi sú mierne šťastnejší ako ľudia na nižšej úrovni príjmov, ale výskumy preukazujú, že to nie je spôsobené samotnými peniazmi, ako  vlastným upokojením, že dokážu zarobiť.

Pretože neočakávané príjmy bez vlastného úsilia zvyčajne nerobia ľudí z dlhodobého hľadiska šťastnejšimi než boli predtým.  Ľudia, ktorí dostanú veľké dedičstvo  alebo vyhrajú v lotérii majú tendenciu usadiť sa späť do ich predchádzajúcej úrovne šťastia.

“Šťastný nie je kráľ či poddaný, ale ten kto našiel mier vo svojom dome.“
(Johann Wolfgang Goethe)

OMYL 3. „Budem šťastný, keď ...."

Ľudia si to veľmi zjednodušujú a myslia si, že momentálne nie sú šťastní, pretože... nestretli veľkú lásku, nemajú veľký príjem, nepostavili dom... Ale sú presvedčení, že budú šťastní, keď to dosiahnu.

Nebudú – pretože šťastie nezávisí od ostatných ľudí, vonkajších okolností a už vôbec nie od materiálnych vecí, šťastie vyviera z vnútra, máme ho v srdci. Ak niečo dosiahneme, sme štastnejší iba krátku dobu, potom sa  vrátime späť k našej predchádzajúcej úrovni šťastia. Šťastnejší ľudia sú tí, ktorí majú tendenciu užívať si cestu života, kultivovať vzťahy a pozitívne emócie počas tejto cesty.

Čítajte tiež: Klebety a ohováranie. Prečo sú také obľúbené?

OMYL 4. Keď budem mať šťastný vzťah, budem šťastný.

Hlavne mnohé ženy sú presvedčené, že až keď budú mať dobrý vzťah s mužom, budú šťastné. Toto pravidlo však platí skôr naopak: Najskôr potrebujeme byť šťastné samy so sebou, také, aké sme, a až potom môžme mať aj dobrý partnerský vzťah, v ktorom budeme prežívať pravé šťastie.

Partner vás šťastnými nikdy neurobí (nie je  predsa klaun či cvičená opička, že?), pokiaľ nebudete šťastná vy. Ruský dramatik Alexej Nikolajevič Arbuzov asi tiež o tom vedel niečo svoje, lebo povedal, že “len tá láska je šťastná, v ktorej nie sú partneri na sebe závislí.”

Mohlo by vás zaujímať: Ovplyvňuje naše šťastie genetika?

OMYL 5. Ľudia, ktorí myslia na svoje vlastné šťastie sú pôžitkárski a sebeckí.

Niekedy opak môže byť pravdou. Je možné, že to najlepšie, čo môžete urobiť pre ostatných ľudí, je byť sám šťastný, ak dokážete svoje šťastie rozsievať okolo. Výskum ukazuje, že šťastní ľudia zvýšujú šťastie druhých v širokej sieti sociálnych vzťahov.

Najšťastnejší ľudia sa najviac zaoberajú problémami ostatných a snažia sa pomôcť im s ich riešením. Štastní ľudia vnášajú do rodiny a kolektívu dobrú náladu a optimizmus, čo často zvyšuje dobrú náladu ostatných.  U šťastných ľudí je viac pravdepodobná prítomnosť pozitívnych emócií ako vďačnosť, altruizmus a odpustenie.

Nezabudnite! Štyridsať percent z toho, čo nás robí šťastnými, je úplne pod našou kontrolou. Genetika a evolúcia tvoria polovicu a životné okolnosti len asi 10%!
Prečítajte si o šťastí viac: Prečo sú títo ľudia šťastnejší?