Jany Landl: MOTIVÁCIA NA KEDYKOĽVEK

Jany Landl | 17. marec 2020
jany landl, blog, fitness, motivácia, cvicenie, sport, fitko, gym, wellness, zeny, muzi, trening, trener, fitastyl.sk

Dnes by som sa chcel venovať motivácii. Tak často skloňovanému slovu, vo všetkých oblastiach nášho života. Mám pre vás 5 rád, či tipov pre správnu motiváciu, ktorá aj vydrží.

1. NEDÁVAJTE SI VEĽKÉ PREDSAVZATIA!

V čase, keď sa to predsavzatiami hemží a odvšadiaľ na nás vyskakujú otázky „Dal si si predsavzatia do nového roku?“, ja hovorím „Nedávajte si ich“. Prečo? Pretože sú, podľa môjho názoru, skľučujúce. Ľudia si dajú väčšinou prehnané predsavzatia, z ktorých prichádzajú sklamania. Začiatkom roka sú všetci „nažhavení“. Vidím to hlavne vo fitku, všetci chcú cvičiť, chudnúť, zarábať veľa peňazí, majú veľké, až prehnané ciele a dajú si na svoje ramená veci, ktoré nemajú šancu zvládnuť, ani stihnúť z časového hľadiska, či dosiahnuť z vlastných schopností. Často sa ľudia namotivujú napríklad sociálnymi sieťami, kde sú publikované motivačné citáty, ako sa stať bohatým, či úspešným, ale každý si musí dať ruku na srdce a povedať si, kde sú jeho možnosti a hranice.

Samozrejme, je úžasné snívať, ale je potrebné udržať si aj zdravý rozum. Je dobré počúvať svoje srdce, ale netreba zabúdať na rozum. Ide to ruka v ruke. Ja si predsavzatia už roky nedávam, pretože nie len na Nový rok, ale každý deň si môžem dať cieľ, ktorý chcem splniť a nemusím na to čakať. Ak si chcete predsa len do nového roka niečo stanoviť, odporúčam menšie ciele, ktoré ste schopní napĺňať a dodržať. Ten pocit šťastia z dosiahnutého, aj keď menšieho cieľa, je určite prospešnejší ako veľké sklamanie, keď nám niečo nevyjde. Veľa ľudí napríklad začína v januári s cvičením a plánom, ako budú chodiť cvičiť každý deň a veľa schudnú.

Ale zabúdajú na svoju kondičku, ak napríklad nikdy predtým nešportovali. Pre ich telo je to veľká záťaž, telo to nezvládne a za dva či tri týždne od cvičenia upustia, pretože jednak na to nemajú čas, je to zrazu nový element v programe, a tak isto, ich telo na to nebolo pripravené. Preto odporúčam dať si reálny cieľ, chodiť cvičiť trikrát za týždeň a vytrvať. Je určite lepšie chodiť trikrát v týždni celý rok, ako každý deň, ale iba mesiac.

2. NEPODLIEHAJTE TRENDOM

Ak chcete napríklad chudnúť, dá sa to dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Niekto zvolí keto diétu, niekto zvolí sacharidové vlny, niekto vegánsku, či vegetariánsku stravu, niekto zase fasting (prerušovaná hladovka) a je ťažko v dnešnej dobe povedať, ktoré sú vhodné či nevhodné. Ja osobne som vegán a razím túto cestu, ale to, že to robím ja, neznamená že apelujem na všetkých, aby išli touto cestou. I keď by som si prial, aby to každý aspoň skúsil. Ale keď už si raz zvolíme nejakú cestu stravovania, tak by sme v nej mali zotrvať. Pretože výsledky neprídu za týždeň, či za dva. Oni prídu trošku neskôr. Tak, ako aj pribratie nie je z mesiaca na mesiac, tiež to bol dlhší proces, nemôžeme od nášho tela chcieť schudnúť za pár dní. Je to tiež proces a cesta. Je to o pravidelnom pohybe, cvičení a striktnej strave.

Moja rada, aby ste nepodliehali trendom znamená „neodkukávajte“ od ľudí. Čiže týždeň som frutarián, týždeň som vegetarián, potom som vegán, potom som keto. To tak nefunguje, že od pondelka do štvrtka som v keto, potom mi dôjde cukor, splaším sa, tak si urobím sacharidové vlny, potom si poviem, že deň nejem a dám si hladovku. To je to najhoršie, čo môžeme urobiť. Telo je zmätené a rozhodené, nevie, čomu sa má prispôsobiť, nevie, ako má reagovať. Je to ako bezsystémová práca na pracovisku. Prídem do práce a nemám urobený plán, robím, čo mi napadne. A vo finále nič neurobím. Čiže, ak budem meniť stravovanie, alebo meniť cvičenie podľa trendov, je to zbytočný chaos. Je dobré si nastaviť tréningový a stravovací plán a držať sa ho, s nikým sa neporovnávať, lebo každý je iný. Držme sa toho svojho. Ak zistím, že mi nefunguje, môžem ho zmeniť. Ale treba mu dať šancu a dostatok času. Za týždeň to nezistíme. K tomu sa viaže aj moja rada číslo 3.

3. PLÁNUJTE SI DOPREDU

Ako som už povedal, je to ako v práci. Keď si naplánujete svoj deň, týždeň, aktivity, ktoré chcete urobiť, ide vám to rýchlo, dokonca sa často stane, že urobíte prácu skôr, ako ste ju pôvodne plánovali urobiť. To isté sa deje s cvičením, ale najmä s jedením. Keď nebudete plánovať dopredu, nepripravíte si jedálniček, nebudete na to pripravení z pohľadu ingrediencií, či potravín, bude vaše stravovanie chaos. Na pumpe chytíte prvú tyčinku, alebo slané tyčinky, alebo dostanete chuť na sladké, nebudete mať čo zjesť, idete do bufetu a kúpite si sladkosť. Musíte byť na takéto situácie pripravení a predvídať, čo sa môže udiať. Viem, že budem musieť jesť, viem, že príde tá hodina. Nemôžem si hovoriť, že to dnes vydržím. Ono to tak nefunguje. Stravovanie nemá byť utrpenie, má to byť radosť.

Váš životný štýl, ktorý si nastavíte v hlave. Urobíte si každý víkend veľký nákup, od ktorého sa to odvíja. Suroviny máte pripravené v chladničke a potom si jednotlivo každý deň naplánujete. Či budete mať možnosť dať si pripravené jedlo, alebo pôjdete do reštaurácie. Ak áno, do ktorej, aby ste vedeli, čo si tam môžete dať. Čiže, ak si chcete dať ciele a aj ich dosiahnuť, musíte byť striktní, musíte plánovať, nesmiete nič nechať na náhodu. Možno budete jesť jedlo, ktoré ste si v predošlý večer pripravili. Ale tak to je, musíte byť pripravení. Rovnako je to aj v tréningu. Športovec, ktorý chce dosahovať vrcholové výsledky tiež trénuje podľa pripraveného plánu, potrebuje mať systém. Bez plánu, systému nepríde progres. Samozrejme, každý pohyb je dobrý a z krátkodobého hľadiska môže prísť aj progres. Ale na dlhodobé fungovanie a posúvanie sa dopredu je dôležité ísť podľa plánu.

4. ROBTE VŠETKO NA 100 %

Všetko, čo robíte, robte najlepšie ako viete. Keď sa rozhodnete pre cvičenie, alebo určitý typ stravy, alebo začínate nový životný štýl, robte to naplno. Nemusíte si dať prehnaný cieľ, dáte si malý cieľ. Napríklad dnes urobím 10 klikov. Je to v poriadku. Ale urobím ich najlepšie, ako viem. Nepoviem si, že ich urobím 30 a potom 10 spravím dobre, ďalších 5 zle, ostatné len tak, aby sedeli do počtu. Poviem si „dal som 30 klikov“, ale reálne z nich nebola dobrá ani polovica. Čiže dám si reálne ciele, aby som do nich vedel dať všetko. A ja vám sľubujem, že keď do toho dáte všetko, opriete sa do toho a urobíte to najlepšie, ako viete, či už tréning, stravu, život, prácu, oddych, tak z toho budete mať lepší pocit.

Keď obedujete, nebuďte na telefóne, keď ste s priateľmi, buďte s nimi, nie na sociálnych sieťach, keď kráčate na páse v posilke, nečítajte knihu, alebo nepíšte s kamošmi. Sústreďte sa a robte to na 100 %. Toto je podľa mňa jedna z najdôležitejších rád, lebo všetko sa vám bude dariť a budete šťastní.

5. OBDARUJTE SA A POCHVÁĽTE SA

Moja piata a posledná rada znie – myslite na seba, obdarujte sa, kúpte si niečo pekné na seba do fitka. Aby ste mali z cvičenia lepší pocit. Každý sa chce páčiť okoliu. To, že máme doma partnera neznamená, že sa nemôžeme pekne obliecť a páčiť sa iným. Nehľadajme za tým nič ďalšie, je to jednoducho pekný pocit. Je to úplne normálna a prirodzená vec. My sme na prvom mieste a zároveň chceme, aby nás okolie vnímalo pozitívne. Je to jedna z vecí, ktorú ja osobne mám veľmi rád. Keď sa mi nechce ísť cvičiť, chýba mi nasadenie, idem si niečo pekné kúpiť a veľmi sa teším, keď si to na druhý deň oblečiem na tréning.

Môže to byť len drobnosť, ale naozaj to funguje. Je to psychológia, máme len jeden život, treba si urobiť radosť, užiť si ho so všetkým. K obdarúvaniu veľmi pekne zapadá aj pochvala samého seba. Keď sa vám niečo podarí, pochváľte sa. Často to očakávame od okolia, ale s očakávaním prichádza sklamanie, hlavne, ak to od okolia neprichádza. Preto sa chváľte sami pred sebou, čo sa vám podarilo dosiahnuť. Urobí vám to dobre, budete na seba hrdí. Nepodceňujte sa, neznehodnocujte svoje úsilie myšlienkami, že to nič nie je. Každý krok je dôležitý a ak ho urobíte, posuniete sa bližšie k svojmu cieľu, treba sa za to pochváliť.

Viem, je ťažké začať, urobiť ten prvý krok, prvé odhodlanie, povedať si... Idem na to! A myslieť to vážne, nie iba ako frázu. Ale sľubujem vám, že ten okamih, tá sekunda, ten moment, kedy si poviete „Idem na to!“ vám zmení život. Je to také jednoduché, až je to ťažké. Ale taký je celý život. A preto je taký krásny. Tak poďme na to!