Liečivé ticho

ticho liečivé, meditácia, klud, pokoj, práca, oddych, cvičenie, hory, les, voda, príroda
16.10.2019 v kategórii Psychológia a vzťahy, autor Lucia Gáborová , foto: istockphoto.com

Každý z nás v určitom bode svojho života túži po tichu. Ticho je upokojujúce, uvoľňujúce a liečivé. Zatiaľ čo hluk a rýchlosť dnešného sveta prehlušuje našu kreativitu a vnútorné spojenie so sebou samým, ticho v nás otvára inšpiráciu a živí našu podstatu. Práve ticho je ideálnym nástrojom na regeneráciu nielen tela, ale aj našej mysle a duše.

Štúdie ukazujú, že hluk má silný dopad na funkciu mozgu, čo má za následok zvýšené hladiny stresových hormónov. TICHO Zvuk putuje do mozgu ako elektrický signál cez ucho. Aj keď spíme, tieto zvukové vlny spôsobujú, že telo reaguje a aktivuje amygdalu, časť mozgu spojenú s pamäťou a emóciami, čo vedie k uvoľneniu stresových hormónov. Takže, žiť v trvalo hlučnom prostredí spôsobuje, že ste im opakovane vystavení.

Slovo hluk pochádza z latinského slova nausia (odpor alebo nevoľnosť), alebo latinského slova noxia, čo znamená poškodenie, alebo zranenie. Hluk sa často spája s vysokým krvným tlakom, srdcovými poruchami, hučaním v ušiach, nespavosťou. Čím ďalej, tým viac ľudí sa dnes stretáva s neschopnosťou pracovať v chaotickom a hlučnom prostredí.

V roku 2011 bola vypracovaná štúdia, ktorá skúmala účinky mníchovského letiska na zdravie a kogníciu detí. Tieto deti si na hluk tak zvykli, že ho časom začali ignorovať, čo malo za následok ignorovanie nielen škodlivých vplyvov, ale aj pravidelných dôležitých podnetov pre bežný život.

Hluk náš každodenný

Bežný človek sa ráno zobúdza na zvuk budíka. Najskôr zamieri do kúpeľne, potom zvyčajne do kuchyne. Niečo malé narýchlo zje a uteká do práce. Tam sa hneď ráno rozkrúti kolotoč telefonátov, emailov, porád, prezentácií, jednaní a stretnutí trvajúci minimálne osem hodín. Budík, zvuky v práci, autorádio cestou do práce a domov sú všetko faktory posúvajúce náš organizmus do stresových stavov. Znižujú kvalitu nášho života a potenciálne aj jeho dĺžku.

Je nad slnko jasnejšie, že vystavovanie sa nadmernému hluku nie je pre nás prospešné. Účinok, ktorý môže mať nadmerná miera hluku na výkon kognitívnych úloh, bol podrobne študovaný. Výsledky ukázali, že hluk negatívne ovplyvňuje plnenie úloh v práci aj v škole. Môže byť tiež príčinou zníženej motivácie a zvýšenej chybovosti. Kognitívne funkcie, ktoré hluk v negatívnej miere ovplyvňuje najviac, sú pozornosť pri čítaní, pamäť a riešenie problémov. Nič však nie je stratené. Mozog má schopnosť svoje konečné kognitívne zdroje obnoviť. Podľa teórie obnovy pozornosti, keď sa nachádzate v prostredí s nižšou úrovňou zmyslového vstupu, mozog môže „obnoviť“ niektoré zo svojich kognitívnych schopností. V tichu je mozog schopný aktivovať svoju zmyslovú ochranu a obnoviť niečo z toho, čo bolo „stratené“ nadmerným hlukom.

Vo chvíľach, keď nie ste rozptyľovaní hlukom na pracovisku, uvravenými kolegami alebo neustále pribúdajúcimi úlohami, sa tam kdesi vo vašom vnútri zrazu aktivuje tichý mód, ktorý vám umožní všetky zadané záležitosti spracovať. Práve počas týchto krátkych fáz ticha má váš mozog priestor na to, aby ho aktivoval a vy ste mohli premýšľať a nájsť riešenia na svoje pracovné úlohy.

Vyliečte sa tichom

Spomeňte si, kedy ste boli naposledy v lese či na chate kdesi na lazoch, v ústraní. Pamätáte si to ticho? Viete, aké liečivé zvuky má pre nás príroda? Šumenie lesa, spev vtáčikov, vlnenie jazera o breh, špliechanie rýb, šuchot lístia. Pre našich predkov bola spätosť s prírodou samozrejmou súčasťou ich života. Boli absolútne prepojení s ročnými obdobiami a všetkým, čo jednotlivé zmeny počas roka prinášali.

Posledným generáciám ľudstva sa podarilo dištancovať sa od prírody spôsobom, aký by si naši predkovia ani nevedeli predstaviť. Dnes si môžeme zarábať na živobytie, nakupovať, mať spoločenský život a vychutnávať si nekonečnú zábavu bez toho, aby sme čo i len opustili svoj útulný príbytok. Maximálne sa prepravujeme do práce a z práce autom a na prírodu sme už úplne zabudli. A teraz ruku na srdce: vám naozaj nechýba? Nepotrebujete si nechať poláskať líca jemným vánkom a počúvať tú najkrajšiu hudbu, akú pre nás Matka príroda každý deň pripravuje úplne zadarmo? Nepiští vám srdce po vŕzganí stromov a šuchotaní lístia pod nohami? Pretože pravdou je, že sme boli stvorení na to, aby sme trávili čo najviac času vonku.

1. CHOĎTE SA PREJSŤ DO LESA

Japonské univerzity vytvorili v roku 2012 nové oddelenie medicínskeho výskumu s názvom Lesná medicína (Forest medicine). Korene tejto novej vetvy medicíny vyplývajú z dávnej japonskej tradície nazývanej shinrin-yoku, čo sa dá voľne preložiť ako „lesné kúpanie” alebo „ponorenie sa do atmosféry lesa”. Táto technika vznikla v Japonsku v 80. rokoch minulého storočia a stala sa základným kameňom preventívnej zdravotnej starostlivosti a liečenia v japonskej medicíne.

Výskumní pracovníci predovšetkým v Japonsku a Južnej Kórei vytvorili silný súbor vedeckej literatúry o zdravotných výhodách trávenia času pod baldachýnom živého lesa. Teraz ich výskum pomáha vytvoriť shinrin-yoku a lesnícku terapiu na celom svete. Spomeňte si na to, aké krásne lesy máme doma na Slovensku a choďte sa ponoriť do ich liečivého ticha. Prechádzka v lese dokáže zlepšiť imunitu, znížiť krvný tlak, stres, zlepšiť náladu, upraviť sústredenú pozornosť (napríklad aj u detí s ADHD), urýchľuje regeneráciu po chorobe a operácii, zvyšuje príliv energie a zlepšuje spánok.

2. MEDITUJTE

Nevrhnite sa ráno hneď po zobudení na svoj mobil. Sadnite si, či už na posteľ alebo na koberec, zatvorte oči a na chvíľku si len uvedomujte svoj dych. Snažte sa na nič nemyslieť, a keď sa vám do mysle predsa len vkradnú myšlienky, čo je prirodzené, len ich „odložte” nabok a ďalej sa sústreďte na každý nádych a výdych.

3. RANNÁ KÁVA V POKOJI

Nepite svoju rannú šálku kávy či čaju s pohľadom upreným na displej smartfónu. Ak máte tú možnosť, vyjdite s ňou na terasu, do záhrady alebo aspoň na balkón a pite ju s pohľadom upreným do ďaleka.

4. VYPNITE AUTORÁDIO

Nemusí to byť tak vždy, no aspoň z času na čas vypnite rádio v aute a šoférujte v úplnom tichu. Uvidíte, ako vás to osvieži.

5. HOVORTE K VECI

Uvedomili ste si niekedy, aké slová používate? K čomu sa vyjadrujete? Nemusíte sa vyjadrovať úplne ku všetkému a hneď. Nie nadarmo sa hovorí: Najskôr počítaj do desať, až potom vrav. Vypočujte si druhú stranu a v tichu si premyslite, čo chcete povedať a sformulujte svoje slová najlepšie, ako viete. Až potom, s úctou k druhej osobe, prehovorte.

6. BEZ POČÍTAČA

Nenoste si domov pracovný laptop. Máte predsa právo na voľný čas. Nechajte ho v kancelárii a doma sa venujte len sebe a rodine.

7. BEZ PODCASTU

Ak sa venujete turistike či praktizujete Nordic Walking a zvyknete pritom cez iPod počúvať podcasty, skúste ho pre zmenu nechať doma a načúvajte len zvukom prírody. Uvidíte s akou ľahkou hlavou sa budete vracať domov.

8.DENNE SI ZACVIČTE

Joga, pilates, beh či iný druh tichého športu je skvelý spôsob, ako po práci utíšiť rozbúrenú myseľ. Šport nielen aktivuje telo, ale aj vyčistí myseľ.

9. TICHÝ KÚTIK

Zriaďte si v dome tichý kútik len pre seba. Môže ním byť kreslo s lampou a malým stolíkom, na ktorý si položíte knihu a šálku čaju. Toto kreslo nebude slúžiť na sledovanie televízie, ani na prezeranie mobilu. Kedykoľvek si doň sadnete, budete vedieť, že toto je len a len vaša chvíľa, či sa ju už rozhodnete stráviť čítaním, modlitbou, meditáciou alebo len tichým rozjímaním.

10. UTÍŠTE MYSEĽ

Vždy pred spaním si vyčistite myseľ. Ľahnite si do postele a predstavte si samého seba, ako kráčate krásnym lesom. Na nohách a rukách máte hrubé povrazy predstavujúce všetky záležitosti, ktoré sa vám v ten deň stali a myšlienky, ktoré vám prebehli hlavou. Predstavujte si, ako sa povrazy postupne menia na stále tenšie a tenšie, až sú z nich nitky tenké ako pavučina. Napokon sa aj tie pretrhnú a vy pocítite obrovskú úľavu a uvoľnenie. V tej chvíli viete, že ste práve uzatvorili deň so všetkými jeho záležitosťami a môžete ísť pokojne spať.

A v neposlednom rade, naučte sa spoznávať človeka, ktorým sa stávate, keď ste ponorený do úplného ticha.

Prečo je dobré byť láskavý?
Prečítajte si tiež:

Prečo je dobré byť láskavý?