Nové začiatky: POHYB a presvedčenie, že sa to dá!

Ing. Michaela Korpášová | 1. Mar 2019
Nové začiatky: POHYB a presvedčenie, že sa to dá!

Dosiahnuť svoj cieľ bez toho, aby ste museli niečo obetovať, niečo zmeniť, k niečomu novému sa odhodlať, to asi nepôjde.

Odhodlania a záväzky

Pre nás, výživových špecialistov, je toto jarné  obdobie obdobím veľkého záujmu o naše rady. Práve po tomto období pociťujeme asi najväčší nárast klientov, ktorí majú záujem schudnúť, poradiť sa ohľadom opätovného návratu do formy či splnenia si  predsavzatí.

Bohužiaľ, často sa stáva, že ako rýchlo si predsavzatie schudnúť, zmeniť svoj životný štýl, viac sa hýbať a pod. dáme, tak rýchlo nás elán a odhodlane opúšťajú a povieme si, možno nabudúce. Nenechajte sa odradiť a zverte sa do rúk odborníkom, ktorí vás budú sprevádzať nielen novým životným štýlom, ale budú aj vašimi „barličkami“, aby ste to opäť predčasne nevzdali. 

Pre zmeny vonkajška začnite vnútrom

Už pár dní dodržiavate nejaké tie rady z internetu alebo múdrych kníh a výsledok žiadny? Naše telo nie je automat, nefunguje tak, že mu vhodíte jedno dobré jedlo a ono hneď urobí kopec viditeľných zmien. Vedeli ste, že na to, aby boli vidieť výsledky navonok, musí sa najskôr upraviť vnútro? A to na prvý pohľad až tak nevidno... Vydržať, vydržať, vydržať. A práve týmito troma slovami sa dostávame k hlavnému tajomstvu každého úspechu.

Urýchľovače spaľovania tukov
Prečítajte si tiež:

Urýchľovače spaľovania tukov

Dosiahnuť svoj cieľ bez toho, aby ste museli niečo obetovať, niečo zmeniť, k niečomu novému sa odhodlať, to asi nepôjde. Preto, ak bude vaša motivácia (a to hovorím o akejkoľvek situácii, nemusí ísť iba o chudnutie) dostatočná a najmä – ak bude vychádzať z vášho vnútra, z vášho presvedčenia, vtedy máte základný predpoklad k dosiahnutiu vášho cieľa.

Každý rok sa v poradni stretávam s klientmi, ktorí chcú schudnúť a ktorých odhodlanie postupne klesá, pretože výhovorky sú pre nich akceptovateľnejšie ako motivácia. Buď to ide podľa nich pomaly, alebo ani vlastne chudnúť nechceli a cítia sa dobre tak, ako sú, len okolie im niečo naznačilo a podobne. 

Reálne ciele

Vždy sa na situáciu pozerajte reálne. Nemôžete chcieť od vášho tela, aby schudlo za tri mesiace to, čo ste s hromadili možno aj 20 rokov. Dávajte si preto ciele, ktoré sú splniteľné a ktoré sa dajú dosiahnuť bez toho, aby ste museli trpieť či hladovať. Zmeny zavádzajte pokone  postupne, urobte jednu vec, dodržiavajte ju a potom si pridajte ďalšiu. A keď zistíte, že vlastne zmeny boli super a vy ich už ani nevnímate ako zmeny, ale ako nový spôsob, pridajte si niečo naviac. 

Alfa a omega úspechu: Pohyb

Patríte k ľuďom, ktorí by pri vstupne do mojej kancelárie, už od dverí kričali: „Ja ale cvičiť nebudem!“? Úplne v poriadku. Necvičte, hýbte sa! Začnete pomaly. Prirodzeným spôsobom. Najprirodzenejším pohybom pre telo je predsa chôdza. Tak budete chodiť.

Neexistuje, že teraz budete chodiť na hodinové prechádzky? Fajn, naučíte telo, aby si zvykalo postupne – najskôr vystúpite o jednu zastávku MHD skôr a potom pridáte ďalšie. Môžete ísť na nákup peši? Máte psíka, ktorého vezmete na dlhšiu prechádzku? A tak ďalej... Spôsob sa vždy nájde.

Onedlho už budete zvyknutí na pohyb, možno vám bude dokonca chýbať, ak bude vonku nepekné počasie. A pridáte pohyb aj vo vnútri. V lete sa vám môže zapáčiť bicykel, plávanie, turistika. Budete už pripravení.

Správna motivácia, postupná zmena jedálnička, dodržiavane pitného režimu, zavádzanie pohybovej aktivity. To všetko príde a zmena si vyžaduje čas. Určite vám pomôže, ak si budete viesť denník, aby ste videli svoje úspechy či prípadné zlyhania a v budúcnosti sa ich ľahšie vyvarovali.

Skúste sa nechať viesť

Pamätajte, že na toto všetko nemusíte byť sami. Klienti často nehovoria svojmu okoliu, rodine, priateľom, známym, že chudnú. Možno sa chcú nechať pochváliť, keď to bude skutočne pre okolie viditeľná zmena, možno sa boja, že ak prípadne zlyhajú, budú si z nich uťahovať. Niekto zasa vidí vo svojej rodine veľkú oporu a tá ho motivuje ísť ďalej. Je to na vás, vy viete, čo vám najviac vyhovuje.

Každopádne, či chcete ísť do toho s podporou okolia, svojich najbližších alebo sami, výživoví poradcovia sú tu pre vás v každom prípade. Je naozaj dobrý pocit vidieť svoj úspech, výsledky, ktoré sa postupne dostavia a byť pochválený. A to umocňuje dobrý pocit zo seba samého.