Osamelosť verzus samota. Ako to vlastne je?

Diana Mašlejová | 21. september 2023
Osamelosť verzus samota. Ako to vlastne je?

Samota neznamená osamotenosť. Je samota priateľ človeka?

Samota

Niektorí ju nenávidia, iní ju milujú a potrebujú. Samota – znie to trošku hrozivo. Ale pozor, samota neznamená osamotenosť. Cítiť sa totiž akosi cudzo a opustene môžete aj v spoločnosti, či v práci medzi ľuďmi a, naopak, môže vám byť krásne, keď ste na prechádzke len so svojím psom a rozjímate. Ako to s tou samotou vlastne je? Naozaj sa bez nej nezaobídeme?

Prečítajte si tiež: 6 užitočných tipov ako uspieť. Pomôže aj vizualizácia.

Osamelosť verzus samota

Osamelí ľudia si svoju samotu uvedomujú veľmi intenzívne. Niektorí si ťaživé pocity nechávajú sami pre seba, iní sa rozhodnú vyhľadať odbornú pomoc, a preto zvlášť v jesennom období rapídne stúpa počet návštev psychiatrických ambulancií.

Samotu a opustenosť vnímame väčšinou v negatívnom odtieni a pripomína nám skľučujúce pocity odcudzenia, izolovanosti a vnútornej prázdnoty.

Hneď na začiatku je však dôležité upozorniť, že nie je samota ako samota.

  • Samota je byť so sebou sám a ide teda o celkom prirodzený stav.
  • Osamelosť sú negatívne pocity, ktoré môžeme, a nemusíme v samote zažívať. Po ťažkom rozchode, odchode blízkeho človeka, prepustení z práce sa ozýva ten ťažší druh.

Šok a zmena dovtedajších stereotypov sa miesia s pocitmi zlyhania či smútku. To je celkom normálne a aj psychológovia vravia, že po náročných životných zlomoch sa na tieto stavy treba pripraviť a uvedomiť si, že ide o celkom bežné psychické rozpoloženie.

Sociálna samota má pritom súvis najmä so spoločnosťou a objavuje sa po spomínanom prepustení z práce, na materskej dovolenke, po rozchode – skrátka, kedykoľvek s vami zamávajú vážne životné okolnosti.

Emocionálna samota?

Emocionálnu samotu už nie je také jednoduché definovať. V mnohých prípadoch je pridružením sociálnej formy, no často sa objaví aj tam, kde by ste ju možno nečakali. Negatívne a ťaživé pocity osamelosti sa môžu ukázať aj na večierku plnom ľudí, v práci, či na rodinnej oslave.

Nie všetci sa ale samote vyhýbajú. V horších prípadoch sa ľudia po náročných obdobiach uzatvárajú do seba, odmietajú spoločnosť, či priateľov. Keďže sme všetci jedinečné osobnosti s inými povahovými črtami, ide aj v tomto prípade o prirodzenú cestu vyrovnávania. Avšak, všetko s mierou.

Zo samoty si netreba urobiť démona, ale nie je dobré ju mať za stáleho spoločníka. Ako vravel už Johann Wolfgang Goethe:

„Samota je dobrá, pokiaľ je človek sám so sebou v mieri a má čo robiť.“ Posvieťme si teda radšej na ten dobrý a zdravý druh samoty.
Mohlo by vás zaujímať:
7 užitočných rád, ako zostať pri práci zdravý
7 tipov, ako môžete zvýšiť úroveň vášho šťastia.
10 spôsobov, ako zvýšiť prílev energie