VĎAČNOSŤ ako životný ŠTÝL

Lucia Gáborová | 16. Mar 2020
štastie, ľudia, zdravie, šťastný život, ako byť šťastný, vďačnost, zásady, návod, rady, tipy, fitastyl.sk

Čo je to vďačnosť? Len slovo? Slovo, pri vyslovení ktorého každý uznanlivo pokýve hlavou a pomyslí si: „Áno, súhlasím, mal by som byť v živote oveľa vďačnejší za veci, ktoré vnímam ako samozrejmé.“ Vďačnosť ja fantastický koncept, no ako presne vyzerá v našom každodennom živote? Ako sa vôbec prejavuje, keď sme vďační? Čo presne treba robiť? Keď niekto žije s vďačnosťou, v čom sa jeho život líši od ostatných?

Čo je to vďačnosť?

"Vďačnosť je ten najkrajší kvet, ktorý pramení priamo z duše. "Henry Ward Beecher

Nie je žiadnym tajomstvom, že vďačnosť súvisí s pocitom životného šťastia. Nespočetné výsledky výskumu, najmä v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti pozitívnej psychológie, ukázali, že vďačnosť a spokojnosť idú so životom ruka v ruke. Tí, ktorí majú tendenciu byť vďační, a nie zatrpknutí, sú vo všeobecnosti pozitívnejší a spokojnejší so svojím životom a vedia oceniť život aj v prípade, že prechádzajú náročnejším obdobím.

Výhody PRAVIDELNEJ MEDITÁCIE
Prečítajte si tiež:

Výhody PRAVIDELNEJ MEDITÁCIE

Napriek tomuto intuitívnemu pochopeniu dôležitosti vďačnosti, príliš často, keď nám život nadelí citróny, sa vďačné zmýšľanie razom stratí. Je oveľa ľahšie byť vďačný, keď žnete jeden úspech za druhým a máte dobré životné obdobie. Skutočná skúška odolnosti a vďačnosti prichádza však práve vtedy, keď náš život nejde tou cestou, ktorou by sme si priali. Ak máte pocit, že viac strácate ako vyhrávate, nedokážete prekonať ľútosť či stratu z minulosti a neviete čeliť príkoriam života, vďačnosť prevalcuje pocit nespravodlivosti. Dostaneme sa tak na životnú križovatku, kde sa sami seba spýtame: Za čo by som mal byť vďačný, keď sa môj život nevyvíja tak, ako by som si prial?

Život je 10 % toho, čo sa nám stane a 90 % toho, ako na to zareagujeme.

Bez ohľadu na to, čo nás v živote postretne, vždy je za čo ďakovať.

Pre inšpiráciu vám prinášame 10 tipov od ľudí, ktorí zostávajú pevní vo svojom postoji vďačnosti a osvojili si vďačnosť ako nastavenie mysle.

10 tipov pre život plný VĎAČNOSTI

1. Nepodmieňujú šťastie.

Nehovoria: „Budem šťastný až po tom, ako sa mi stane to a to.“ Neodkladajú šťastie na neskôr. Pochopili, že šťastie nie je niečo, čo prichádza zvonku, ale je to zdroj, ktorý máte v sebe. Je to stav ich mysle. Zameriavajú sa skôr na proces, ako sa čo najlepšie prispôsobiť tomu, čo sa im v živote deje, než by sa vyčerpávali nekonečným bojovaním so životom a s vlastnými predstavami o tom, ako ten život má vyzerať. Nie sú fatalisti, to nie, len pamätajú na to, že vedia zmeniť len určité udalosti vo svojom živote a tie zvyšné sa naučili prijať. Tiež sa nehrajú na riaditeľov zemegule a nesnažia sa za každú cenu meniť ľudí vo svojom okolí a prispôsobovať ich na svoj obraz.

2. Vďační ľudia vedia, že po búrke vždy vyjde slnko, aj to, že ruža má tŕne.

Pochmúrne dni vnímajú ako bežnú súčasť života a naučili sa kráčať v daždi s dáždnikom namiesto toho, aby len nakúkali cez okno, kedy dážď ustane. Vedia oceniť krásu ruže aj napriek jej tŕňom. Uvedomujúc si, že v živote nemôžete mať jedno bez druhého, berú obidvoje.

3. Nestrácajú nádej.

Čokoľvek sa im stane, nikdy neprestávajú dúfať. Uvedomujú si, že budúcnosť je neistá. Samozrejme, plánujú si ju, no nesnažia sa manažovať celý svet a manipulovať iných ľudí. Dávajú ľuďom slobodu. Vedia, že život ponúka viac, ako sa len nad všetkým zmárať.

4. Vedia, že buď máš v srdci vďačnosť, alebo zášť. Nie je miesto pre oboje.

Prijať to, že váš partner nie je presne taký, akého ste si ho predstavovali. Nechať svoje dospelé deti urobiť vlastné rozhodnutia. Nehrešiť malé deti za dvojky v škole. Odpustiť priateľom, že nie sú vždy takí, akých by ste si ich priali mať, alebo že sa k vám nezachovali vždy podľa vašich predstáv. To všetko je súčasťou rovnice vďačnosti. Odpustite iným, že nekonali tak, ako ste od nich očakávali. Namiesto toho si radšej nastavte hranice.

„Držať sa hnevu je ako uchopiť horúce uhlie s úmyslom vyhodiť ho na niekoho iného. Vy ste ten, kto zostane spálený.“Buddha.

5. Vďační ľudia vedia, že tento prístup k životu si vyžaduje úsilie.

Vďačnosť nie vždy prichádza prirodzene, najmä v najnáročnejších obdobiach. Vtedy sa treba pozrieť na život z inej perspektívy. Vedia tiež, že ak potrebujú, nesmú váhať požiadať o pomoc. Budujú si svoju záchrannú sieť priateľov a vedia, že sa na nich môžu kedykoľvek obrátiť, hoci aj o polnoci. Ak prechádzajú náročným životným obdobím, nehanbia sa chodiť na terapiu.

6. Osvojili si návyky zdravého myslenia.

Riadia sa heslom Ako myslíš, tak sa cítiš. Dokážu sa vymaniť z myslenia, ktoré je vlastné pozícii obete a vedia oddeliť racionálne myslenie od iracionálneho. Namiesto výhovorky: „Vďaka tebe som sa cítil pod psa,“ povedia: „Necítil som sa príjemne, keď si povedal/urobil to a ono.“ Fatálne vyjadrenia typu nedá sa to vydržať či je to príšerné si nechávajú skôr na život ohrozujúce udalosti a nehatia si nimi každý jeden deň. Jednoducho, dávajú si pozor, ako myslia a čo vypúšťajú z úst.

7. Majú flexibilné myslenie.

Ľudia, ktorí myslia pružne, majú v živote výhodu, pretože flexibilita je kľúčom k rastu a múdrosti. Nedržia sa tvrdohlavo nefunkčných spôsobov myslenia a nevnímajú vlastnú zmenu postoja ako osobnú prehru. Vedia, že ak sa životné okolnosti zmenia, treba ich vyhodnotiť a pokojne aj zmeniť názor, ak treba. Vedia, že sú režisérmi svojho vlastného života a vedia prebrať zodpovednosť za svoje konanie. Vďaka tejto mentalite, dvere, ktoré sa pre iných neraz zatvárajú, zostanú pre nich otvorené.

8. Nestavajú svoje šťastie na materiálnom svete.

Pretože vedia, že radosť z novej veci je len chvíľková. Vedia, že naozajstné okamihy šťastia nestoja ani cent: čas strávený s rodinou a priateľmi, šantenie s deťmi, prechádzka v lese, dotyk slnečných lúčov, snehová vločka na špičke nosa. To neznamená, že peniaze nie sú potrebné pre život, no je veľmi oslobodzujúce, keď si uvedomíte, že okamihy, za ktoré ste najviac vďační, sú zadarmo.

9. Vďační ľudia definujú svoju vlastnú hodnotu odhodlaním a snami, nie ľútosťou a sklamaním.

Pri tomto spôsobe myslenia niet priestoru na budovanie vlastnej nadmernej dôležitosti. či liečenie si nízkej sebahodnoty. Ľudia, ktorí uviazli v minulosti sa len ľutujú a vnímajú samého seba ako porazeného, či obeť nepriazne osudu. Ak si budú po celý život myslieť, že v jeho niektorej oblasti zlyhali, nedokážu byť skutočne vďační. Zdravý pocit vlastnej hodnoty vytvára základ pre vďačnosť. Odložte teda zbytočnú prísnosť a posilnite svoje duševné zdravie naladením sa na vďačnosť.

10. Vďační ľudia neočakávajú, že im život dá všetko, po čom túžia.

Uvedomili si, že dobrým ľuďom sa nestávajú vždy len dobré veci a vzdali sa predstavy, že im život niečo dlží. Aj utrpenie je súčasťou života. Otázkou nie je, či je život spravodlivý alebo nie, otázkou je, či sa napriek ťažkým veciam v živote vieme pohnúť ďalej.

Komentáre