Fruktóza a jej súvis s ochoreniami. Odkiaľ vlastne prijímame toľko fruktózy?
Keďže polovica bežne predávaného cukru je fruktóza, nachádza sa prakticky všade. O glukózovo-fruktózovom sirupe ste určite počuli, je to veľký strašiak a jeho spotreba prudko stúpa. Je to lacné sladidlo, kotré sa nachádza prakticky vo všetkých spracovaných potravinách
Fruktóza a jej súvis s ochoreniami
V súčasnosti je fruktóza spájaná s približne 78 rôznymi ochoreniami a zdravotnými problémami, medzi ktoré patria:
- zvýšený krvný tlak a nočná hypertenzia
- inzulínová rezistencia a cukrovka typu 2
- nealkoholová tuková choroba pečene
- zvýšená hladina kyseliny močovej, ktorá spôsobuje dnu a/alebo metabolický syndróm • urýchlenie vývoja chronického ochorenia obličiek
- intrakraniálna ateroskleróza (zúženie a kôrnatenie tepien v lebke)
- zhoršenie srdcových abnormalít, ak máte nedostatok medi
- genotoxický účinok na hrubé črevo
- podpora metastázy u pacientok s rakovinou prsníka
- tubulointersticiálne poškodenie (poškodenie tubulov a intersticiálnych tkanív obličiek)
- podpora obezity a s ňou súvisiacich zdravotných problémov
- podpora rastu rakoviny pankreasu
FRUKTÓZA: najsladší toxín na trhu. Ako ničí vaše zdravie?
Odkiaľ prijímame toľko fruktózy?
Keďže polovica bežne predávaného cukru je fruktóza, nachádza sa prakticky všade. Čo je zaujímavé, podľa štatistík, medzi rokmi 1990 a 2009 klesla spotreba cukru na Slovensku zo 41,9 na 33,5 kg, čo predstavuje asi 20-percentný pokles.
Ako je potom možné, že počet diabetikov sa odvtedy skoro zdvojnásobil a výskyt civilizačných ochorení rapídne stúpa? Pretože cukor/fruktózu prijímame z omnoho horšieho zdroja a tým je glukózovo-fruktózový sirup, alebo HFCS (high fructose corn syrup). Ten bol vynájdený v Japonsku v roku 1966 a na trh prišiel v 70-tych rokoch minulého storočia.
Čím môžem sladiť a akému sladidlu sa vyhnúť? Poradíme vám
Výrobcovia potravín a nápojov rýchlo využili „nízkotučné bláznovstvo“, ktoré v tom období začalo, a namiesto tuku začali všade pridávať cukor. Najmä v podobe HFCS, pretože je asi trikrát lacnejší.
Tento glukózovo-fruktózový sirup väčšinou obsahuje medzi 42 až 55 % fruktózy a na rozdiel od stolového cukru v ňom nie sú molekuly fruktózy a glukózy viazané spolu.
Preto ho organizmus nemusí rozkladať a fruktóza je okamžite absorbovaná, pričom ide priamo do pečene. Okrem toho, jeden výskum zistil, že glukóza vlastne urýchľuje vstrebanie fruktózy, čím vytvára z HFCS oveľa rizikovejšie sladidlo.