Horká, mliečna alebo biela? Hlavne nech je kvalitná!

Jana Trundová | 19. december 2017
Horká, mliečna alebo biela? Hlavne nech je kvalitná!

Sto ľudí, sto chutí. To platí aj pre čokoládu. Každý z nás si pochutí na iných čokoládových dobrotách. Na čo by sme ale mali dbať stále, je ich kvalita.

Horká čokoláda

Horká čokoláda musí obsahovať minimálne 35 percent kakaovej sušiny. Znalci hovoria o kvalitnej čokoláde až od 50-percentnej hranice tuhých kakaových zložiek. V kuchyni však vyžaduje istú ruku, pozornosť, trpezlivosť a opatrné zahriatie.

Mliečna čokoláda má minimálne 25 percent kakaovej sušiny a 14 percent sušiny mliečnej, tá naozaj kvalitná obsahuje aspoň 30 percent kakaovej sušiny a 25 percent mliečnej. Toľko tovaroznalectva. Avšak, pozor!

Vedeli ste, že...
mesiace ukrývania v kuchynskej skrinke čokoláde neprospejú rovnako ako chladenie v chladničke? Dobre zabalené tabuľky uložte, najlepšie v starostlivo tesniacej tmavej dóze, v chladnejšej tmavej komore alebo chodbe, ideálne pri teplote medzi 10 až 18 stupňami Celzia.

Biela čokoláda - je to vlastne čokoláda?

Cukrárski mágovia sú schopní vyrobiť exkluzívnu mliečnu čokoládu presahujúcu 40 percent kakaa, iba s 30 percentami cukru a zvyškom mlieka. Postráda horkosť aj presladenosť, proste, delikatesa.

Vyhlásená maškrta – biela čokoláda z dielne čoko vývojárov Raya Majora je ochutená mandľami a morskou soľou.

A nakoniec anjelská varieta, o ktorej platí „biela čokoláda – žiadna čokoláda". V skutočnosti ide totiž zmes kakaového masla, karamelizovaného sušeného mlieka a cukru, ale, na druhej strane, práve pre vysokú cukornatosť, tony karamelu a elegantnú belosť má rad ctiteľov, ktorí fičia na sladkom.

Ak sa však biela čokonečokoláda dostane do rúk majstra, ako je Švajčiar Eliseo Tonti, považovaný za umelca svojho oboru, aj vcelku jednoduchá receptúra vás dovedie do čokoládového neba. Jej spojenie so smotanou a šafranom je povestné.

„Ak pracujete so šafranom, rozdrvte ho najskôr v dlani, vložte na chvíľu do vody, preceďte, osušte a pridajte do rozpusteného masla. Ak nechcete prísť o kvality takej luxusnej suroviny, akou je šafran, nikdy ho nevarte, ani nepridávajte do horúcich pokrmov," radí.