Príručný slovník PEČIVA: vďaka tomuto si už nikdy nekúpite nekvalitný chlieb!

ako si vybrať zdravé pečivo, chlieb, pečivo, zdravé, vláknina, zrná, cereálne, celozrnné, mňam, fit, fitness, zdravo, zdravie, chudnutie, diéta, stravovanie
25.12.2019 v kategórii Výživa, autor Michaela Korpášová , foto: istockphoto.com

V dnešnej dobe plnej aditív, skrytých ingrediencií v potravinách či klamlivých etikiet a lákavých obalov je skutočne náročné vedieť si vybrať pre seba to správne. Pečivo, ktoré nezataží organizmus, pochutnáte si na ňom a trávenie obohatíte o dostatok živín a vlákniny. Poďte sa s nami pozrieť ako prekabátiť nepoctivých výrobcov raz a navždy!

Dvojslovné názvy

Určite ste sa stretli s druhmi chleba ako sú pšenično – ražný a podobne. Konkrétne tento názov uvádza dva hlavné druhy múk, ktoré boli pri jeho výrobe použité, pričom prvá múka (pšeničná) je vo vyššom zastúpení v porovnaní s druhým druhom múky (ražná). Z výživového hľadiska by bolo lepšie, ak by ste našli chlieb v opačnom poradí, teda ražno – pšeničný, keďže raž má lepšie nutričné hodnoty ako pšenica.

Tmavé neznamená celozrnné

Nedajte sa oklamať nápisom tmavé pečivo, prípadne na pohľad krásnou tmavou farbou. Môže totiž ísť o prifarbovanie napríklad karamelom, jačmenným sladom či čakankou. Celozrnné pečivo je síce tmavšie, ale pomleté kúsky zŕn nikdy nebudú také tmavé. Jeho farba je skôr svetlohnedá, orechová. Prečítajte si teda zloženie, či je tmavé pečivo celozrnné alebo nie. Ak je príliš tmavé, nekupovala by som ho. To isté platí aj o klasickom čiernom pšeničnom chlebe. Nie je o nič zdravší ako biely, pokiaľ je prifarbovaný.

Ako si vybrať ZDRAVÉ PEČIVO?
Prečítajte si tiež:

Ako si vybrať ZDRAVÉ PEČIVO?

Aditíva v pečive

Do pečiva sa pridávajú často rôzne aditíva – éčka. Ide najmä o stabilizátory a protihrudkujúce látky. Našťastie, už aj niektoré obchodné reťazce majú ponuku chlebov bez éčiek. Pokiaľ kupujete chlieb balený, tam máte zloženie napísané a platí zásada, čím kratší zoznam, tým lepšie. A samozrejme, čím menej éčok, tým lepšie (ideálne bez).

Konzistencia kvalitného chleba

V jeho reze alebo na povrchu môžete vidieť kúsky šupiek (obalov zŕn), ktoré sa pri mletí celozrnnej múky oddelili od zrna. Charakteristická je aj drobivosť takéhoto celozrnného pečiva.

ETIKETY

Podľa legislatívy sa uvádza zloženie v poradí od najvyššieho zastúpenia každej suroviny až po to najnižšie. Preto, pokiaľ je na prvom mieste celozrnná múka (80 %), ide o celozrnný výrobok. Pokiaľ je na prvom mieste pšeničná múka a na druhom napríklad celozrnná pšeničná, určite nejde o celozrnný výrobok (i keď obsahuje celozrnnú múku).

NESTAČÍ VYMENIŤ BIELU MÚKU ZA HOCIJAKÚ INÚ

Presne ako čítate. Nie je dostatočné iba používať špaldovú múku namiesto klasickej pšeničnej. Podstata tkvie v spomínanej celozrnnosti. Používajte teda pokojne, pokiaľ vám nerobí problém, aj klasickú pšeničku CELOZRNNÚ múku, špaldovú, ražnú, grahamovú, pohánkovú celozrnnú múku a pod.

ENERGETICKÁ HODNOTA

Počas aktívnej praxe som sa často stretávala s otázkou klientov, prečo im radím vybrať si radšej celozrnné pečivo, keď to biele má o niečo nižšiu energetickú hodnotu podľa údajov na obale.

Dôležité je totiž všimnúť si, prečo je celková energetická hodnota vyššia a či je to v tomto zmysle pre telo prospešnejšie.

Hlavný benefit celozrnného pečiva spočíva v tom, že na rozdiel od klasického bieleho poskytuje telu viac vlákniny, minerálnych látok, vitamínov a v neposlednom rade je jeho veľkou devízou sýtiaci efekt.

Určite ste si všimli, že po zjedení takého pečiva ste zasýtení na dlhšiu dobu ako po skonzumovaní bieleho rožka. Ak obsahuje aj semiačka, je to len ďalšie plus (čo sa opäť odrazí na vyššej energetickej hodnote).

ZÁVEREČNÉ ODPORÚČANIE

Mojím záverečným odporúčaním je, aby ste siahali po kvalitnejšom pečive, pripravenom z celozrnnej múky. Klasickú bielu múku radšej zameňte sa celozrnnú pšeničnú, grahamovú, ražnú, špaldovú, pohánkovú a pod.

NÁHRADY JEDÁL ZDRAVÝMI
Prečítajte si tiež:

NÁHRADY JEDÁL ZDRAVÝMI