Stravovanie pri bezlepkovej diéte. Jediná voľba pre celiatikov?

Dagmar Baluchová | 5. február 2018
Stravovanie pri bezlepkovej diéte. Jediná voľba pre celiatikov?

Bezlepková diéta je pre celiatikov jedinou voľbou, čo spočiatku môže pôsobiť zaťažkávajúco. Avšak, jej efekt, ak je plne dodržiavaná, je možné vidieť už za niekoľko mesiacov. Zápal sliznice tenkého čreva, ktorý už nie je atakovaný lepkom, ustupuje, črevo sa uzdravuje.

Navyše, niektorí celiatici časom vplyvom zvýšenej citlivosti na stravu ako takú, prirodzene vylúčia aj iné potraviny, napr. koreniny, vyprážané jedlá ap.

Diagnostika ochorenia

Ako sme už spomenuli, prvotný impulz vychádza zo samotnej osoby, ktorá môže vylúčením potravín s lepkom spozorovať zmeny, napr. ústup tráviacich ťažkostí ap. To môže poukázať na to, že problém má svoje korene v konzumácii istých potravín.

Pri samotnej diagnostike je základným úkonom vyšetrenie krvi na protilátky proti lepku a biopsia tenkého čreva. Zistenie protilátok je už možné aj z domáceho testu, dostupného v lekárňach.

Test však má iba informačnú hodnotu, potvrdenie protilátok, ich množstvo atď. jednoznačne určí odborné vyšetrenie krvi, indikované lekárom. V rámci biopsie môže lekár vidieť u pacienta s celiakiou klky normálnej stavby, až po tie, pre ktoré je typická ťažká atrofia (zakrpatenie).

Pri biopsii je pacientovi odobraná malá vzorka sliznice. Po jej vyšetrení sa diagnóza definitívne potvrdí alebo vyvráti. No keďže toto vyšetrenie je pomerne náročné – na odobratie vzorky sa používa endoskop, ktorý musí pacient prehltnúť, najmä u malých detí sa čaká do vyššieho veku, aby boli schopné spolupracovať.

Biopsia a protilátky zostávajú základnou podmienkou pre presné určenie celiakie, ale aj priznanie sociálnych výhod, prípadne preukaz ZŤP. Ak tieto vyšetrenia nepreukážu celiakiu jednoznačne, možno pristúpiť aj ku genetickým vyšetreniam, ktoré sa vykonávajú iba v špecializovaných laboratóriách. 

Stravovanie pri bezlepkovej diéte

Prerušovanie diéty je vážnou chybou, a preto je nutné, aby boli celiatici v jej dodržiavní precízni. Našťastie, oproti minulosti sa sortiment bezlepkových potravín výrazne rozšíril a hoci pri tomto stravovaní je nutné neustále sledovať konzumované potraviny, dochucovadlá, sladkosti, nápoje ap., je toto stravovanie dnes už na inej úrovni ako kedysi.

Mnohé rodiny, ktoré majú celiatika, dosvedčia, že po prvotnom šoku si na zmenu stravovania zvykne celá rodina a často sa aj ostatní členovia začnú do určitej miery stravovať bezlepkovo. Napr. polievky, omáčky, či ostatné jedlá nezahusťujú bežnou pšeničnou múkou, ale bezlepkovými zmesami, alebo kukuričným či zemiakovým škrobom.

Celiatici majú k dispozícii aj širokú paletu cestovín. Bezlepkový chlieb má rôzne variácie a často chutí aj neceliatikom. Zuzana Barillová, na margo záujmu verejnosti o celiakiu ako takú, dodáva:

„Celiatikov záujem o bezlepkovú diétu teší, pretože sa o nej viac hovorí, ľudia ju vnímajú, v obchodoch je väčší výber bezlepkových výrobkov. Na druhej strane, situácia v reštauráciách je stále veľmi zlá. Veľakrát čašníci ani nevedia, čo je bezlepková strava, pri otázke, ktoré jedlo je bezlepkové je odpoveď často - žiadne, pretože nevedia, čo to znamená.

Situácia sa však zlepšuje z roka na rok, ale je potrebné hlavne v oblasti reštaurácii zvýšiť informovanosť pracovníkov. Často sa stáva, že ak napríklad cukráreň ponúka bezlepkové zákusky, naberá ich tými istými kliešťami ako ostatné, čo vedie ku kontaminácii. Aj také malé množstvo lepku môže celiatikom spôsobiť problémy.“