Zázvor - liečivý zázrak z Ázie
Pochváliť sa môže bohatou históriou siahajúcou až k starým čínskym filozofom. Jedným z jeho najznámejších milovníkov bol Konfucius. Vo svojich dielach vyzdvihoval pozitívne účinky zázvoru na trávenie a traduje sa, že bol vo všetkom, čo konzumoval. Naopak, pre Európanov bol v tom čase luxusnou komoditou. Dnes si ho už, našťastie, môžeme dopriať všetci a využiť všestranné účinky tejto superpotraviny.
Zázvor a jeho benefity
Ďumbier lekársky, známy ako zázvor, bol už v staroveku uctievaný ako liečivo, aj korenina. Je neoddeliteľnou súčasťou indickej a čínskej kuchyne a pre svoje skvelé účinky na zdravie sa udomácnil aj u nás. Jemne pikantný zázvor je zároveň bežne dostupné a lacné prírodné antibiotikum. A hoci sa tradične spája s chrípkou a nachladnutím, má aj množstvo iných liečivých účinkov.
V minulosti bol nazývaný aj ako „panacea”, teda univerzálny liek na všetky neduhy. Existuje viac ako 1 000 druhov zázvoru. Rastie hlavne v Indii, Číne alebo západnej Afrike. Zázvor sa zbiera, až keď uschnú kvety rastliny, ktoré sú u väčšiny druhov silne aromatické.
PALEO strava: MÔŽE POMÔCŤ, ALE I UŠKODIŤ
Ako využiť jeho potenciál?
Zázvor má veľmi všestranné využitie. Môžeme ho variť, sušiť, konzervovať alebo konzumovať v surovom stave. Vždy je lepšie voliť čerstvý variant. Univerzálne využitie zázvoru v kuchyni, ako aj v rámci prvej pomoci v čase chrípok, ho radí medzi významné a ľahko dostupné všelieky. V chladničke vydrží čerstvý až tri týždne.
LIEČIVÉ ÚČINKY ZÁZVORU:
- pomáha pri chrípke, nachladnutí, horúčke,
- zvyšuje imunitu podporuje rozpustenie a vykašliavanie hlienov,
- má protizápalové a analgetické účinky,
- mierni bolesť žalúdka,
- pomôže pri zápche, plynatosti, nadúvaní i vracaní,
- dokáže zmierniť nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve,
- spoľahlivo pomáha pri cestovateľských nevoľnostiach,
- kandizovaný zázvor je využiteľný pri bolestiach hrdla vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam,
- pomáha pri svalových kŕčoch, zápaloch kĺbov, reumatickej artritíde,
- je vhodný na popáleniny a podráždenú pokožku,
- zmierňuje menštruačné bolesti,
- urýchľuje metabolizmus a pomáha pri chudnutí.
Obklady zo zázvorového odvaru majú protizápalové a analgetické účinky, tlmia bolesti pri zápaloch kĺbov. Ak máte pocit, že „priberiete aj z vody“, stavte na zázvor. Je ideálny pre ľudí s pomalším metabolizmom a rýchlym ukladaním tukov.
Vedeli ste, že... odporúčaná maximálna denná dávka je 4 g čerstvého zázvoru alebo 1 g sušeného zázvoru, a to počas obmedzenej doby? Pri vyšších dávkach môže spôsobiť hnačku a nevoľnosť. Deti do dvoch rokov by zázvor vôbec konzumovať nemali. Zázvor dokáže prehriať celé telo, takže sa odporúča konzumovať, ak máte neustále studené ruky a nohy.
POZOR! Zázvor konzumujte s mierou. Nadmerná konzumácia má mierne laxatívne účinky, môže podráždiť žalúdok a potrápiť ľudí s obličkovými kameňmi.
ZÁZVOROVÝ ČAJ
Klasika, ktorá nesklame. Pomôže pri nachladnutí, chrípke, nevoľnosti. Má zahrievacie účinky a vyvoláva potenie, preto je vhodný aj pri podchladení a zimnici. Na jednu šálku čaju použite 20 až 40 gramov nakrájaného zázvoru, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať. Na dochutenie použite med, prípadne čerstvú mätu.
Vedeli ste, že podľa ajurvédy zázvor zahrieva, ale nezvyšuje telesnú teplotu? POZOR! Zvyšuje sekréciu žlče, preto sa neodporúča, aby ho užívali ľudia so žlčovými kameňmi.
NUTRIČNÉ HODNOTY
- (na 100 g zázvoru): 79 kcal
- Tuky 0,8 g
- Sodík 13 mg
- Draslík 415 mg
- Sacharidy 18 g
- Vláknina 2 g
- Cukor 1,7 g
- Bielkoviny 1,8 g
- Vitamíny a minerály: A, D, B6 kyselina L-askorbová, vápnik, železo, kobalamín, horčík.
TIP PRE ŠPORTOVCOV:
- Lieči zápaly: Zázvor obsahuje gingerol – látku, ktorá má silný protizápalový a antioxidačný účinok. Ak máte v tele bolestivý zápal, odporúčame piť práve zázvorový čaj. Zahriatím a odstátím sa pozitívne účinky zvyšujú.
- Znižuje bolesť svalov: Ak máte svalovú horúčku, aby účinnosť zázvoru na svalové bolesti fungovala, potrebujete ho skonzumovať 2 gramy.
Zázvor dostanete buď ako čerstvý koreň, ktorý sa používa najemno nastrúhaný, alebo ako sušený prášok z koreňa. Vo forme kapsúl sa predáva v lekárni.
Zlato jesene: Šípky
RECEPT NA ZÁZVOROVÝ SIRUP
Vodu, ktorá zostala z prevareného zázvoru priveďte do varu, dochuťte cukrom v pomere 1 : 2 a pridajte klinčeky či škoricu. Sirup povarte. Ideálne skladovanie je v skle a v chlade. Zo sirupu si môžete pripraviť skvelý horúci nápoj na chladné dni. Zaliaty horúcou vodou s plátkom citróna a čerstvého zázvoru zahreje telo a posilní imunitu.