5 tipov pre dokonalé nalíčenie

Eva Kliská | 25. december 2016
5 tipov pre dokonalé nalíčenie

Nič nepristane žene viac ako prirodzený vzhľad, ktorého základom je dokonalá porcelánová pleť. Ak sa naučíte zopár trikov, dokonalý mejkap bude pre vás hračkou.

1. Čistá a hydratovaná pleť je základ

Na pokožku zbavenú všetkých nečistôt naneste krém, nie príliš mastný, najvhodnejší je hydratačný, ten pleť rozžiari a dodá jej potrebnú vlhkosť. Nevynechajte krk a dekolt. Mejkap sa tak bude ľahšie nanášať a bude pôsobiť hladšie.  Použiť môžete aj podkladovú bázu, ktorá pleť opticky vyhladí a zmatní. 

2. Bez korektoru to nepôjde

Pokiaľ máte na pleti menšie nedostatky, ktoré potrebujete prekryť, ako napr. červené žilky, akné, pigmentové škvrny, ale aj kruhy pod očami, určite použite korektor, ktorý tieto chybičky krásy dokáže krásne zakamuflovať. Pri výbere korektora sa riaďte dvomi základnými pravidlami.

1. Ak chcete korektor použiť na prekrytie nedostatkov, ako je akné alebo pigmentové škvrny, zvoľte krycí korektor vo farbe pleti.

2. Pokiaľ ho chcete použiť na prekrytie kruhov pod očami, zvoľte odtieň svetlejší ako je vaša pleť. Nanášať ho môžete jednoducho prstami, alebo tenším štetcom. Aplikuje sa v tenkej vrstve, lokálne na problémovú časť pokožky, korektor nikdy nenanášame na celú pleť.

Pre lepšiu orientáciu nám pri výbere pomôže aj farba jednotlivých korektorov:

  • žlté korektory slúžia na prekrytie modro sfarbených nedokonalostí pleti (kruhy pod očami, žilky)
  • zelené zase na potlačenie začervenaných miest (vyrážky, jazvičky, viditeľné cievky)

Korektor nikdy nenanášame priamo na pokožku, má totiž tendenciu ju vysušovať a mohol by skôr uškodiť ako pomôcť. Preto ho používame vždy až po nanesení krému alebo podkladovej bázy. 

3. Mejkap v hlavnej úlohe

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že mejkap slúži najmä na zjednotenie tónu pleti a nie na kompletné prekrytie nedokonalostí, to už predtým urobil korektor. Prvým krokom k  dokonalému mejkapu je zvolenie správneho odtieňa. Správny odtieň skúšame vždy na našej pleti (nikdy nie na chrbte dlane), a to tzv. prúžkovým testom, keď nanesieme tri rôzne odtiene (svetlejší, stredný a o niečo tmavší) na hranu sánky a krku.

Správny je ten, ktorý sa s farbou vašej pokožky zhoduje najviac. Pri výbere nezabudnite zohľadniť aj váš typ pleti. Ak máte mastnú pleť, siahnite po mejkape, ktorý vašu lesknúcu sa pokožku zmatní, ak je pleť príliš suchá, zamerajte sa na hydratačné mejkapy a ak má vaša pleť nevýraznú farbu so sivastým nádychom, ako stvorený je pre ňu rozjasňujúci mejkap. 

Nezabúdajte preto pri výbere mejkapu zohľadniť odtieň a typ vašej pleti.

Ako nanášame make-up?

Mejkap môžete nanášať prstami, hubkou alebo plochým štetcom. Všetky techniky sú správne a nedá sa jednoznačne povedať, ktorá je tá najlepšia. Naneste menšie množstvo mejkapu  na prsty, štetec alebo špongiu a postupne rozotierajte od stredu tváre až k ušiam a vlasom.

Nezabudnite mejkap dôsledne rozotrieť, najmä na miestach, na ktoré sa často zabúda, ako je okolie nosa, pri okraji vlasov a na hranici líc a krku, inak sa vám môže stať, že mejkap bude pôsobiť ako divadelná maska.

Ak pri nanášaní použijete špongiu, navlhčite ju trochou vody, mejkap sa bude lepšie rozotierať a zanechá tenšiu vrstvu na pleti. V konečnej fáze môžete na tvár priložiť papierový obrúsok, čím odstránite zvyšky mejkapu.

Hubku aj štetec je potrebné očistiť, najlepšie vodou a detským šampónom, aby sa zabránilo prenášaniu baktérií.

4. Aby sme dokonalé vydržali dlhšie

Púder je nevyhnutnou súčasťou perfektného mejkapu. Zafixuje podklad, zjednotí celkový vzhľad a dodá pleti hebkú a zamatovú mäkkosť. V základe púdre delíme na sypké a kompaktné.

  • Sypký púder absorbuje mastnotu z pleti, zmatňuje ju a tiež sa používa na fixáciu celkového mejkapu.
  • Kompaktný púder je vhodný na korekciu počas dňa.


Pre dokonalý vzhľad budeme potrebovať oba. Pri voľbe správneho odtieňa postupujeme rovnako ako pri výbere mejkapu, s tým, že púder by mal byť o odtieň svetlejší ako naša pleť.  

Ako nanášame púder?

Sypký púder sa bude najjednoduchšie nanášať pomoc veľkého mäkkého štetca, a to jedným smerom od čela k brade. Ak by sme púder nanášali opačným smerom, jemné chĺpky, ktoré máme na tvári, sa obrátia do protismeru a púder tak nebude dobre držať. Radšej nanášajte viackrát a v tenších vrstvách. Kompaktný púder používame počas dňa, aby nám dokonalý vzhľad vydržal čo najdlhšie. 

5. Dodajte vášmu vzhľadu šmrnc

Bodkou k dokonalému a sviežemu looku sú líčka, ktoré vašu pleť dokonale rozžiaria a dodajú jej punc prirodzenosti. Správny odtieň si vyberiete podľa farby vašej pleti. Ak máte tmavšiu pleť s olivovým nádychom, najlepšie vám pristanú ružovkasté tóny.

Svetlejšie typy pleti by mali siahnuť po odtieňoch marhuľovej a neutrálnym odtieňom pleti zasa pristanú béžové alebo bronzové líčka. Nanášajú sa vždy zľahka a do stratena, aby vyzerali čo najprirodzenejšie. Najjednoduchším spôsobom, ako si určíte líniu líčok, je keď sa pri nanášaní usmejete. Farbu nanášajte v jemnom oblúku celou šírkou štetca od spánkov k lícnym kostiam.     

Tip FIT štýlu: Ak chcete, aby vaša pleť skutočne zažiarila a pritom nepôsobila umelo, naneste najskôr krémovú farbu na líca a až potom aplikujte make-up. Farba líčok bude len veľmi jemne presvitať, čo bude pôsobiť veľmi prirodzene.    

Tak vidíte, milé dámy, nie je to žiadna hrôza a zvládne to každá z nás. Treba len zainvestovať do kvalitného materiálu a ono to pôjde samo. 

A ešte malá rada na záver – pri mejkape sa držte pravidla, „Menej je niekedy viac.“

Mohlo by vás zaujímať: 
SONICKÉ ČISTENIE PLETI
Svieža pleť za 15 minút
Odličujete sa správne?