Ak ste sexuálne aktívni, budete dlho žiť! Čo na to hovorí veda?

Jana Trundová | 15. november 2017
Ak ste sexuálne aktívni, budete dlho žiť! Čo na to hovorí veda?

Spomaľte čas. Ide to, keď sa staráte o svoje libido, čiže sexuálne túžby. Že sú dôležitejšie veci, napríklad srdce alebo kĺby? Áno, ale ak sa vám podarí nenechať svoje libido zaspať, predĺžite si život a významne zlepšíte jeho kvalitu.

Chcete dlho žiť?

Akí sú dlhovekí ľudia? Majú vyriešené otázky svojej intimity, a to tak, že sa nebránia sexuálnym vzruchom ani vo vyššom veku. Sexualita navyše súvisí s blízkosťou a tá je pre psychickú kondíciu akéhokoľvek veku podstatná. Láskyplné dotyky – a to aj bez sexuálneho podtextu – jednoducho potrebujeme ako vzduch na dýchanie.

Čo hovorí veda?

Ak sme boli značne sexuálne aktívni v mladosti, má to, s ohľadom na dlhovekosť a dobrú fyzickú kondíciu vo vyššom veku, významnú úlohu. Čím väčšia je sexuálna aktivita v ďalších životných etapách, tým sme na tom podľa znalcov anti-aging medicíny lepšie.

Výskumy potvrdili priamu súvislosť medzi počtom ejakulácií a dlhovekosťou. A teraz pozor: nielenže zatiaľ nie sú známe rozdiely medzi pohlaviami, ale počítajú sa aj autosexuálne praktiky.

Často sa cituje štúdia zverejnená na 13. kongrese Medicíny proti starnutiu, podľa ktorej fyzická túžba, vzrušenie a dotyky aktivujú tvorbu hormónu oxytocínu.

Ten majú ženy spojený hlavne s pôrodom, ale mali by vedieť (rovnako ako muži), že tento hormón rozbieha fyziologické procesy v tele, ktorých výsledkom je pocit relaxácie, pohody, dokonca aj dôvery v okolitý svet. Tiež lepšia kondícia kardiovaskulárneho systému.