Čaká vás operácia kolena? Dáme vám zopár tipov, ako sa na zákrok čo najlepšie pripraviť.

Čaká vás operácia kolena? Dáme vám zopár tipov, ako sa na zákrok čo najlepšie pripraviť.
21.11.2017 v kategórii Wellness, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

V nasledujúcom článku sa pokúsime poprieť mýtus o tom, že operácia kolena je niečo desivé, čoho sa treba obávať. Zároveň vám dáme zopár tipov, ako sa na operačný zákrok čo najlepšie pripraviť.

Operácia kolena: šťastie praje pripraveným

Pre tých, ktorí sa teda rozhodnú ísť na operáciu kolena, to platí ešte viac. Na svoj deň D by sa však mal každý pacient dobre pripraviť. Byť plne informovaný a mať dobré poznatky o tom, čo sa bude v operačnej sále s vaším telom diať, ako bude samotný zákrok prebiehať a čo všetko pred ním musíte podstúpiť, môže výrazne dopomôcť k vedomiu, že ste takpovediac pánmi svojho osudu. 

Príprava vo vedomostnej, psychickej aj fyzickej oblasti dokáže odbúrať strach z nepoznaného, čo je výhodou, najmä keď vás čaká prvá operácia v živote.

Zopár tipov, ako sa na zákrok čo najlepšie pripraviť

Na internete je dostupných množstvo zahraničných a domácich zdrojov priamo od lekárov a odborníkov v danej oblasti. Existujú tiež rôzne videá, ktoré, či už prostredníctvom 3D animácií, alebo cez reálne zábery (pre silnejšie povahy), poskytujú svedectvo o priebehu operácie kolena.

V športovom odvetví sa robia najčastejšie plastiky skrížených väzov a operácie meniskov. Väčšina z týchto zákrokov spadá do jednodňovej chirurgie, čo v praxi znamená, že z nemocnice vás pustia domov buď ešte v deň operácie, alebo o deň neskôr.

Otestujte svoje zdravie!

Operácia kolena v mnohých prípadoch prebieha v celkovej anestézii. Avšak niektorí pacienti z nej majú strach alebo ju nemôžu podstúpiť zo zdravotných dôvodov. Výhodou je, že existuje aj spinálna anestézia.

Všetky podrobnejšie informácie k tejto téme by vám mal poskytnúť váš operatér, prípadne anestéziológ na predoperačnom vyšetrení. Viac sa dozviete aj z predoperačných protokolov a anestéziologických dotazníkov.

Kvôli anestézii je tiež nevyhnutné absolvovať pred operačným zákrokom interné predoperačné vyšetrenie. Jeho priebeh záleží, okrem iného, od veku či zdravotného stavu pacienta. Pokiaľ máte v rodine časté infarkty či zlú zrážanlivosť krvi, môžete byť rizikovým pacientom.

Semienka pre zdravie 4-krát inak
Prečítajte si tiež:

Semienka pre zdravie 4-krát inak

Interné vyšetrenie teda musí operatérovi a anestéziológovi na 100 % potvrdiť, že operácia neohrozí váš život ani zdravie. Keď dostanete od internistu zelenú, v podstate by vám už nič nemalo zabrániť v tom, aby ste úspešne absolvovali operáciu.

Napriek tomu je vo vašom záujme, aby ste lekára informovali aj o tej najmenšej veci, ktorá spôsobuje pochybnosti vo vašom podvedomí. Zložitejšie a dlhšie operácie sa napríklad nemôžu realizovať počas menštruačného cyklu pacientky. Takisto je dobré poradiť sa s operatérom o vysadení hormonálnej antikoncepcie pred samotným zákrokom.