Chcete sa doma cítiť dobre? Upracte si!

Marika Koscelníková | 11. apríl 2017
Chcete sa doma cítiť dobre? Upracte si!

Sviatky jari sú o znovuzrodení, ktoré aj telo po dlhých mesiacoch zimného útlmu prirodzene potrebuje. Rovnako sa potrebuje prebudiť aj naša domácnosť. Nezáleží na tom, či ste typ, ktorý si potrpí na poriadok, alebo si z prehnanej čistoty ťažkú hlavu nerobíte.

Veľké jarné upratovanie je pre mnohých strašiakom. Dôkladne, do detailu, každý kúsok vyčistiť – valí sa na nás z každej strany. Je pravda, že k čistým myšlienkam a novým začiatkom patrí aj čistota prostredia, v ktorom žijeme.

Mať upratané a mať čisto sú ale dve odlišné veci.

Upratať môžete aj za desať minút – naoko, ale mať doma naozaj čisto – to si vyžaduje trochu viac času. Jarná očista domu by sa mala dotknúť aj miest, na ktoré pri bežnej údržne zabúdate. Odtiahnite pohovky, dajte preč koberce, povyberajte všetky riady a dôkladne vyčistite kuchynskú linku. Nezabúdajte na vypínače a kľučky na dverách, svietidlá či diaľkové ovládače.

Všetky nepotrebné, poškodené alebo nevyužívané veci vyhoďte alebo darujte. Rovnako sa zbavte vyschnutých neživých rastlín v byte. Kvety a rastliny v črepníku by mali byť zelené a svieže. Na to, aby ste svojej domácnosti dopriali druhý dych, nepotrebujete veľa.

Stačí nájsť si čas a presvedčiť samú seba, že to naozaj treba urobiť. Pustite si k upratovaniu hudbu, ktorá vás naladí a skúste si pričarovať aj náladu. Jarná očista domácnosti vám pôjde ľahšie.

Po zime je nutné domácnosť:

Vyvetrať

Mesiace strávené za plastovými oknami vo vykurovacej sezóne je nutné v prvom rade poriadne vyvetrať. Vo všetkých miestnostiach otvorte okná dokorán, dĺžka vetrania závisí od vonkajšej teploty.

Platí, že čím je vzduch vonku chladnejší, tým kratší čas na vetranie je potrebný. Desať až dvadsať minút by mohlo v jarných mesiacoch stačiť. Nezabudnite pritom pootvárať skrine a odostlať posteľ. Nielen periny, ale aj matrac, na ktorom spíte, potrebuje „dýchať“.

Vyprášiť

Ak máte doma koberce, aspoň raz za čas si určite zalúžia poriadne vyprášiť. Zdá sa vám tento spôsob staromódny? Možno, ale rovnako je aj účinný. Nebudete veriť, koľko prachu z koberca pôjde von napriek tomu, že ho pravidelne vysávate. Najskôr koberce vyklepte zo zadnej strany a až potom z prednej. Pre oživenie farieb ho môžete vyčistiť octovou vodou a nechať uschnúť na vzduchu.

Vyčistiť

Citrónom, octom, kuchynskou soľou a jedlou sódou. Títo mušketieri urobia v domácnosti medvediu službu a vy nestrávite deň upratovania v chemických výparoch.

Čítajte tiež: Kašlite na chémiu! Stavte na týchto 4 pomôcníkov pri upratovaní.

Vytriediť a opraviť

V každej domácnosti sa nájdu zbytočné alebo poškodené veci. Ak chceme,aby náš domov dýchal nanovo, potrebujeme ho očistiť od takýchto harabúrd. Nefukčný holiaci strojček alebo pokazené rádio, ktoré ste nezapli už rok, či zaschnutá špirála.

Prehrabte sa vo všetkých skrinkách a vytrieďte z nich to, čo nepoužívate. Tieto veci len zaberajú miesto a dusia váš priestor. K očiste domácnosti patrí aj jej renovácia. Opravte poškodené povrchy, zatrite fľaky na stenách, vymeňte žiarovky, dotiahnite kohútiky, pribite lišty na podlahe.

Ak cítite potrebu prestavať nábytok v miestnoti, urobte tak. Je to váš priestor pre život. Vytvorte si ho taký, aký sa vám páči a vyhovuje vám. Starajte sa o každý kút vo svojej domácnosti, tešte sa z nových dekorácií, dokúpte pekné kvety. Buďte kreatívna a vytvorte niečo nové – namaľujte hrnčeky, alebo vytvorte koláž fotografií vašej rodiny.