Revolúcia Zero Waste - 5 tipov pre bezodpadovú domácnosť

Redakcia | 27. júl 2019
zerowaste, bez odpadu, planéta, zem, zdravie, zdravo, ako separovať, odpad, záchrana, uvedomelá spoločnosť, domácnosť, triedenie odpadu, bez obalu, obchody, doma, desiata, tipy, fitštýl, fitastyl.sk

Kým niektorí z nás sa stále učia triediť odpad, čoraz väčšia časť populácie je o úroveň vyššie. Fungujú na princípe minimalizmu a bezodpadovej domácnosti. Ak vám vzťah k životnému prostrediu nie je ľahostajný, téma zero waste vám bude blízka.

Vyradiť zo svojho života všetko, čo produkuje odpad a zaťažuje planétu, nie je jednoduché len tak odrazu. Väčšinu vecí, ktorými sa obklopujeme, nepotrebujeme.

Minimalisti majú cieľ jasný. Začať musí každý od seba.

Ako vlastne v praxi vyzerá bezodpadová domácnosť? Procesy sú nastavené s cieľom minimalizovať odpad a v prvom rade mu predchádzať. Nasledujúcich 5 tipov vám pomôže naštartovať zero waste aj vo vašej domácnosti.

5 tipov pre BEZODPADOVÚ DOMÁCNOSŤ

1. Pri nákupe používajte vlastné obaly

Odmietajte igelitové vrecká a tašky. Zaobstarajte si svoje, ktoré môžete opakovane používať a ak je to potrebné, oprať ich. Naše mamy chodili na nákup s vlastnou taškou. Inšpirujte sa – ak nie v duchu modernej zero waste revolúcie, tak aspoň v duchu tradícií našich mám. Preferujte nákup potravín, zeleniny či ovocia, ktoré nie sú balené.

2. Nenakupujte v zľavách a držte sa napísaného zoznamu

Je lákavé kúpiť niečo, čo sme nepotrebovali, s vidinou, že raz sa to zíde, veď je to za výhodnú cenu. Nakupujte presne podľa zoznamu, ktorý ste si pripravili v súlade s tým, čo plánujete variť. Presný plán jedálnička a nakupovanie vo väčších množstvách vám pomôže vyhnúť sa mnohým malým baleniam a zbytočnému odpadu.

Možností, ako sa stať domácnosťou s minimálnym množstvom tvorby odpadu, je mnoho. Začnite malými krokmi a postupne pridávajte ďalšie.

3. Kompostujte

Obľúbeným a v niektorých prípadoch aj dizajnovým kúskom je dnes bytový kompostér s kalifornskými dážďovkami. Ak nemôžete založiť vlastný kompost, požiadajte o odpadovú nádobu pre bioodpad. Vyhadzujte do nej všetok odpad rastlinného pôvodu.

4. Bezodpadová desiata

Ak si nosíte do práce desiatu či obed, alebo balíte jedlo do školy dieťaťu, vyhnite sa jednorazovým sáčkom a plastovým obalom či fóliám. Nahraďte ich sklenenými alebo nerezovými nádobami.

5. Trieďte odpad

Časom sa možno vypracujete na absolútneho bezodpadového profesionála a nádoba na odpadky bude vo vašej domácnosti takmer zbytočná. Ak máte ambíciu dostať sa až sem, rozhodne začnite odpad, ktorý zatiaľ produkujete, zodpovedne triediť. To znamená okrem klasického rozdelenia papier-plasty-zmiešaný odpad separovať aj použité batérie, plechovky, taktiež sklo.