12 tipov ako zostať FIT aj cez sviatky

Lucia Gáborová | 17. december 2021
Fit cez sviatky

Vianoce, a vôbec celé sviatočné obdobie na sklonku roka, je zvyčajne ten čas, kedy si mnohí z nás pokazíme všetky zabehnuté stravovacie návyky. Nielenže v tomto období neustále niečo konzumujeme, ale náš jedálniček tvoria aj veľmi kalorické jedlá. Ale nemuselo by to tak byť.

Pečte zdravo

Váš stôl sa nemusí prehýbať pod taniermi plnými krémových dobrôt. Koláčiky môžete pripraviť aj s alternatívami cukru a z celozrnnej múky alebo v raw verzii. Urobte iba zopár druhov, naozaj ich nemusíte mať desať. Aby to nedopadlo tak, že si ich potom budete aj musieť sama zjesť.

Varte odľahčene

Do zemiakového šalátu namiesto majonézy pridajte jogurt. Ryba vôbec nemusí byť vysmažená, môže byť pripravená na pare. Prílohu môže tvoriť parená brokolica alebo mrkva. Kapustnica je vynikajúca aj bez smotany a klobásky. Koniec koncov, v mnohých regiónoch sa aj tak pripravuje v pôstnej verzii len s hubami. 

Najedzte sa doma

Ak sa v období medzi sviatkami chystáte na návštevu a vaši hostitelia vás vyslovene nepozvali na obed či večeru, dajte si hlavné jedlo doma a na návšteve si už len doprajte malý dezert. Takto vás to nebude lákať neustále niečo zobkať.

Nevynechávajte jedlá

Najhoršie, čo môžete urobiť je jesť od rána do večera. Je dôležité, aby ste aj počas sviatkov dodržiavali svojich obvyklé 3 alebo 3+2 menšie jedlá denne. Nezabudnite na každodenný prísun čerstvého ovocia a zeleniny. 

Pozor na alkohol

Respektíve na jeho nadmernú konzumáciu. Alkohol obsahuje kalórie, ešte vám po ňom aj rýchlejšie vytrávi a vy zasa len budete jesť a jesť. Ak už, doprajte si jeden pohár suchého vína. 

Pitný režim

Dbajte na pravidelný a dostatočný pitný režim. Najideálnejšia bude čistá voda alebo šálka nesladeného bylinkového čaju. 

Vybehnite si

V prípade, že si zvyknete chodiť pravidelne zabehať, robte tak aj počas sviatkov. Ideálne hneď ráno, keď je ešte všade ticho a prázdno. Taký vianočný či silvestrovský beh má predsa úplne inú atmosféru ako ten počas bežných dní.

Neseďte doma

Nech vám ani len nenapadne vysedávať celý deň na gauči pred televíziou. Ak nie ste vyslovene milovník konkrétneho športu, vyjdite si každý deň po obede na dlhú prechádzku do prírody. Uvidíte, ako sa budete po nej výborne cítiť. 

Dávajte si reálne ciele

Stanovte si realistické ciele vzhľadom na váš pracovný čas a mimopracovné aktivity. Lepšie bude, ak si stanovíte napríklad len polhodinový pohyb denne a naozaj to aj každý deň dodržíte, ako dve hodiny, ktoré nebudete stíhať dodržiavať. Menej je v tomto prípade skutočne viac.

Robte si program

Možno ste už počuli o tom, že človek sa prejedá z nudy. Tento dôvod prejedania sa opäť môžete zmeniť len a len vy. Neseďte celé sviatky doma. Choďte lyžovať, sánkovať sa, bežkovať, korčuľovať, na spomínané prechádzky do zasneženej prírody, hrajte doma spoločenské hry, čokoľvek, len neseďte celý deň pred televíziou. 

Zostaňte aktívni

Snažte sa byť každý deň v pohybe. Urobte si každodennú údržbu domácnosti, odhadzujte sneh, choďte na hodinu jogy, zaplávať si, ak je to možné. Ak chodíte po návštevách, ktoré nebývajú veľmi ďaleko, choďte pešo. Hodinová zimná prechádzka vašim preplneným bruškám spraví len a len dobre. 

Cvičte doma

Ak sú posilňovne momentálne zatvorené, alebo z nejakého dôvodu do nich neradi chodíte, pripravte si podrobný cvičebný plán na doma.