Ako sa mení naše telo pri pravidelnom pití alkoholu vs. výhody života BEZ alkoholu

Lucia Gáborová | 19. august 2021
Čo robí alkohol s našim telom

Alkohol je toxín. Keď vstúpi do krvného obehu, ovplyvňuje každý orgán a nabúrava zdravé procesy v ľudskom tele. Pri nadmernom požívaní alkoholických nápojov musí organizmus vynakladať oveľa väčšie úsilie na regeneráciu.

Čo s nami robí alkohol?

Aby mohla pečeň alkohol metabolizovať, musí zapnúť extra motor a mozog zapojiť externý hard disk. Srdce pumpuje krv oveľa rýchlejšie, obličky tiež zaraďujú vyššiu rýchlosť. Vplyv alkoholu na vaše telo začína od okamihu, keď požijete prvý dúšok.

Kvôli príležitostnému poháru šampanského nemusíte prepadať panike, no pravidelné pitie piva, vína či tvrdého alkoholu si skôr či neskôr začne pýtať svoju daň. 

Ako sa mení naše telo pri pravidelnom pití alkoholu?

Mozog
Pravidelná konzumácia alkoholu prispieva k zmenšovaniu predných mozgových lalokov.

Pečeň
Chronické pitie alkoholu poškodzuje pečeň, ktorá postupne prestáva zvládať filtráciu a odvádzanie škodlivých látok z tela.

Srdce
Pravidelné pitie alkoholu stojí za väčšinou kardiovaskulárnych ochorení. 

Pankreas
Alkohol je neraz dôvodom na vznik nepríjemnej pankreatitídy. 

Výpadky pamäte
Alkohol vstupuje do vzorcov, ktoré stoja za ukladaním vašich spomienok. Preto si človek po vypití veľkého množstva alkoholu nič nepamätá.

Závislosť
Je všeobecne známe, že pitie alkoholu postupne vedie k stále silnejúcej závislosti. 

Neplodnosť
Dlhodobé pitie alkoholu môže prispievať k neplodnosti u mužov, aj u žien. U mužov nepriaznivo vplýva aj na erekciu. 

Podvýživa
Alkohol zabraňuje vášmu organizmu v potrebnom vstrebávaní vitamínov a minerálov zo stravy. Alkoholici veľmi často trpia na anémiu.

Diabetes
Nadmerné požívanie alkoholu zabraňuje jednotlivým orgánom v regulácii hladiny cukru v krvi a prispieva k vzniku diabetického ochorenia.

Centrálny nervový systém
Jeho narušenie budete cítiť ako tŕpnutie v dolných aj horných končatinách, čo sa časom môže premeniť na triašku či bolesť. 

Zmeny osobnosti
Pravidelný prísun alkoholu vám, či chcete alebo nechcete, bude časom meniť osobnosť. Jedným z prejavov je neschopnosť robiť každodenné rozhodnutia. 

Medzi ďalšie negatívne vplyvy nadmernej konzumácie alkoholu patria halucinácie, nejasná reč, problémy s artikuláciou, oslabenie imunity, žalúdočná neuróza, časté striedanie nálad, nezvládnuté emócie, úzkosti a depresie, osteoporóza, svalové kŕče, problémy s koordináciou pohybov a v neposlednom rade aj rakovina. 

Výhody abstinenta

Ak sa rozhodnete úplne skoncovať s alkoholom, už po krátkom čase spozorujete na sebe množstvo obrovských výhod. Medzi ne patria napríklad:
  • Úbytok na hmotnosti. Alkohol sú kalórie a po poháriku ešte aj chutí jesť. Tomu sa po novom vyhnete.
  • Lepší spánok. Váš spánok bude hlboký a zdravý.
  • Silnejšia imunita. Nebudete len tak ľahko chorý, váš organizmus bude oveľa odolnejší na bežné vírusy a baktérie.
  • Lepšie trávenie. Pečeň je zodpovedná za čistenie orgánov od toxínov, vrátane alkoholu. Keď z vášho obehu odstránite alkohol, pečeň sa nebude musieť zaoberať metabolizáciou etanolu a môže sa sústrediť na svoju skutočnú prácu.
  • Lepšia hydratácia. Alkohol veľmi silno pôsobí na odvodnenie organizmu. Bez neho zostane vaše telo oveľa lepšie zásobované vodou.
  • Krajšia pleť. Budete mať lepšiu farbu, čistejšiu pleť, vaše póry sa zmenšia a celkovo budete vyzerať zdravšie.
  • Budete fit. Lepšie sa vám bude športovať, ba čo viac, budete mať oveľa viac chuti do fyzickej aktivity.
  • Lepší sex. Môžete sa tešiť.
  • Lepšia nálada. Znie to možno neuveriteľne, no je to tak. Zatiaľ čo po alkohole vaša nálada prudko stúpne, no na druhý deň sa budete cítiť rovnako pod psa, bez barličky, ktorou alkohol nesporne je, budete vyrovnanejší a spokojnejší.
  • Plnšia peňaženka. Už teraz si môžete začať plánovať, čo si za ušetrené peniaze kúpite. Môžete sa pripraviť na to, že to nebude málo.