2 jednoduché kroky k správnemu fungovaniu organizmu

Diana Mašlejová | 22. jún 2019
zdravie, chrbtica, pohybový aparát, ako byť zdravý, dýchanie, bránica, brucho, správna životospráva, pohyb, aktivita, cvičenie, chôdza, neurológ

Zvláštne, ako človek aj napriek poznaniu negatív neaktívneho a stresového spôsobu života nevie vystúpiť zo začarovaného kruhu smerom k pravidelnej relaxácii a športu. U niektorých je hlavným problémom pohodlnosť, u iného privysoká pracovná záťaž, ktorá plodí vyčerpanosť.

Na riešenie tohto začarovaného kruhu a potenciálneho kľúču k riešeniu sme sa pýtali neurologičky MUDr. Ester Točíkovej, MBA.

Základom sú zdravá psychika a správne dýchanie

Nie nadarmo sa vraví: "V zdravom tele zdravý duch." Je tomu naozaj tak. Pod návalom pracovných povinností a celodenného sedenia naše telo trpí. Aký je najvhodnejší šport z hľadiska zdravého chrbta a nášho kostro-svalového aparátu?

„Pre každého človeka je najzdravším športom na svete chôdza. Čím viac počas dňa chodíme, tým sme zdravší – to potvrdia všetci lekári. Ale chodiť musíme správne. Znie to možno absurdne, ale ľudia nevedia správne chodiť.

Chôdza patrí k základným pohybovým stereotypom a mala by byť harmonická, správne „naťahovať“ chrbticu, rovnako zaťažovať obe polovice tela, a podobne. Je za tým taká malá veda, ktorú zrodila naša sedavá doba.

Nesprávna chôdza už u detí vedie k nesprávnemu zaťažovaniu pohybového aparátu, zlému držaniu tela, z čoho vznikajú poškodenia kĺbov, platničiek a šľachovo-svalové poruchy.

Takýto človek nevie správne vykonávať ani ďalšie obyčajné pohybové stereotypy – predovšetkým nevie správne sedieť a stáť. K celkom prirodzeným a absolútne podceneným najzdravším aktivitám patrí aj dýchanie. Áno, nečudujte sa!"

Správne dýchanie je pre udržanie zdravej chrbtice rozhodujúce

A znovu treba zdôrazniť, že ľudia nedýchajú správne. Posaďte sa a sústreďte sa na svoj dych. Kam vediete vzduch v pľúcach?, ktoré časti hrudníka sa rozťahujú a zdvíhajú? Horná časť? Stredná časť, brucho a bránica stoja? Tak potom dýchate nesprávne, máte zlý dýchací stereotyp.

"Pri správnom dýchaní sa dolná časť hrudnej kosti hýbe dopredu, dolné rebrá do strán a stena brucha dopredu. Bránica ide nadol a pomáha vťahovať vzduch pľúc. Pri pohybe bránice nadol musíme udržať správne postavenie panvy a krížovej kosti, driekovej chrbtice, hrudnej chrbtice a ich platničiek a s nimi spojených svalov, šliach a väzov."

Takzvané horné hrudné dýchanie vedie znovu k degeneratívnym zmenám pohybového aparátu a odkysličeniu mozgu so všetkými negatívnymi dôsledkami. Dôležitosť správnych pohybových stereotypov a správneho stereotypu dýchania by preto mala patriť k základným vedomostiam gramotného človeka a tvoriť základ každej odborne vykonanej rehabilitácie.

Mali by sa vyučovať už na základných školách namiesto neúčelných cvičení, rovnako ako by mali tvoriť podstatu podnikových wellness programov. Je to jednoduchá cesta, ako môžeme kompenzovať následky sedavého spôsobu života a predchádzať civilizačným ochoreniam – lacná a efektívna.“

Pomôcť si môžeme aj sami

Napríklad správnym nastavením! „Kde sa toto všetko môžeme naučiť? Ľudia si zvykli používať internet aj ako návod na rehabilitáciu pohybového aparátu. Aj to je lepšie ako nič, ale najrozumnejšou cestou je zveriť sa do rúk odborníka.

Každý vzdelaný fyzioterapeut správne pohybové stereotypy a správny spôsob dýchania vie naučiť. Aj joga je pri nácviku veľkým pomocníkom. Potom, keď to všetko viete, môžete začať s niečím náročnejším – trénovať nordic walking, SM systém, pilates, alebo iný systém rehabilitačných cvičení, ktoré spevnia svalový korzet a ak ho už máte kvalitný, môžete posilňovať, behať, môžete robiť skrátka akýkoľvek šport.

Predísť recidíve pri ochoreniach pohybového aparátu možno dodržiavaním správnych pohybových stereotypov a každodenným cvičením vhodných rehabilitačných cvikov na chrbticu. Cvičiť netreba dlho, každodennosť je dôležitejšia, ako dĺžka, či rozsah cvičenia. Inej cesty niet. Je to aktívny prístup k ochoreniu, k sebe, ktorý sa bohato oplatí. Nezabezpečuje len liečbu a prevenciu ochorenia pohybového aparátu, ale aj kvalitu celkovej telesnej kondície, dobrý psychický stav a vyšší vek bez liekov. Toto aj odporúčame našim pacientom.

"Žiadne masáže, kúpele, lieky nedokážu to, čo popísaná životospráva. Okrem pravidelného cvičenia na chrbticu sa každý človek môže venovať takému športu, ktorý má rád a ktorý mu chrbticu nepoškodí. Radosť zo života – to by mal byť cieľ aj našej liečby a každého nášho pacienta, lebo kde je radosť, tam je aj zdravie.“