5 dôležitých rád, ako športovať s alergiou. Aké športy preferovať?

redakcia FIT štýl | 17. May 2017
5 dôležitých rád, ako športovať s alergiou. Aké športy preferovať?

Viesť zdravý životný štýl môžu aj alergici, šport k zdravému životnému štýlu jednoducho patrí a ak športovaniu prepadnete a popri tom vás súčasne trápia prejavy niektorého druhu alergie, dobrou správou je, že športovania sa nemusíte vzdať ani počas „alergickej sezóny“.

Prečo športovať?

Pretože šport k zdravému životnému štýlu jednoznačne patrí. Prieskumy realizované na deťoch jednoznačne poukazujú na fakt, že ak sa deti trpiace astmou či inými alergickými prejavmi pravidelne hýbu, vedia správne dýchať, pri prípadnom ataku kašľa či iných prejavov dokážu lepšie alergický atak zvládnuť a dobre reagujú na podanie utišujúceho lieku.

No a v neposlednom rade aj menej vymeškávajú v škole. Ak vás to nepresvedčilo, vedzte, že existuje mnoho vrcholových športovcov s alergiou, napr. bronzový víťaz z olympijských hier v roku 2004 v športovej streľbe Jozef Gönci, či naša najúspešnejšia slovenská lyžiarka Veronika Zuzulová, Jiří Šlégr – hokejista...

Čítajte viac: Keď športovanie znepríjemňuje alergia. Je vhodné popri alergii športovať?

Akým športom môžete popri alergii holdovať?

  • plávaniu, vodnému pólu, pretože posilňujú celé telo, učia správnemu dýchaniu (pozor však na bazény s priveľmi chlórovanou vodou, tá môže vyvolať podráždenie dýchacích ciest)
  • turistike
  • korčuľovaniu
  • hokeju
  • vo všeobecnosti je však možné povedať, že pri dobre nastavenej liečbe je možné holdovať akémukoľvek druhu športu.
Čítajte tiež: Aj vás trápi alergia? Môže za to genetika alebo životný štýl?


5 dôležitých rád, ako športovať s alergiou:

1. V prvom rade sa naučte rozpoznať príznaky zhoršujúceho sa zdravotného stavu, noste pri sebe lieky, ktoré vám zaberajú.

2. Prispôsobte sa klimatickým podmienkam, niekedy je menej viac, ak viete, že v tieto dni hlásia vysokú koncentráciu smogu a vy musíte športovať, vtedy športujte v posilňovni, pretože behať v smogu nie je vhodné ani pre zdravých!

3. Nezabudnite na investíciu do kvalitného športového oblečenia, ak často športujete vonku, dobré je mať o niekoľko kusov oblečenia viac, aby ste ich mohli častejšie prať.

4. Pri športe chrániť hlavu šiltovkou, šatkou, eliminuje zadržiavanie peľových alergénov vo vlasoch, okuliare zase chránia citlivú sliznicu očí, šatka na ústa ochráni dýchacie cesty pred chladným vzduchom a ochranné krémy zase pokožku.

5. Ak čo i len trochu môžete, vrchol peľovej sezóny prečkajte na horách či pri mori. V horách alergénne buriny nerastú, prípadne majú posunutý čas kvitnutia oproti miestam s nižšou nadmorskou výškou, more či oceán sú zas obrovským filtrom pred alergénmi. No a nakoniec sa dôsledne dodržiavajte liečbu naordinovanú lekárom. Podporte ju otužovaním, športovaním aj úpravou jedálneho lístka.

Mohlo by vás zaujímať: Alergia na bielkovinu kravského mlieka vs. intolerancia laktózy