ANANÁS: prebudí telo, ducha, aj metabolizmus. Doprajte si túto exotickú pochúťku!

Diana Mašlejová | 29. Mar 2020
ANANÁS: prebudí telo, ducha, aj metabolizmus. Doprajte si túto exotickú pochúťku!

Dnes si môžeme túto exotickú pochúťku dopriať, kedy sa nám zachce. Stále však platí, že počas zimných mesiacov chutí akosi viac. A nielen to, ananás je hotovou injekciou energie – prebudí telo, ducha, aj metabolizmus.

ANANÁS: prebudí telo, ducha, aj metabolizmus

Chutný a zrelý ananás obsahuje pomerne veľké množstvo vody a hroznového cukru, a preto toto ovocie dlhodobo patrí do redukčných diét. Hroznový cukor dodá potrebnú energiu a navyše dostatočne zasýti na dlhší čas.

Tento obľúbený tropický plod je bohatý na všemožné živiny, má vysoký podiel vitamínu C, vitamínov skupiny B, a tiež vitamínu A. Céčko sa bude v chladných mesiacoch hodiť – známy bojovník proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam udrží vašu imunitu v dobrej forme.

Z vitamínov skupiny B sa v ananáse objavuje najmä pyridoxin, ktorý prispieva k schopnosti rozpustiť v tele tuky, ale tiež zlepšuje náladu, stará o krásu nechtov a vlasoch a tlmí menštruačné kŕče.

K pevným a zdravým nechtom a vlasom dopomôže aj vitamín A, ktorý navyše chráni organizmus pred vonkajším znečistením, chrípkou a zápalmi priedušiek.

Doprajte si túto exotickú pochúťku!

Okrem vitamínov je ananás bohatou zásobárňou cenných minerálnych látok. Dať si sladký čerstvý plod, to je akoby ste vypili skutočne silnú minerálku. Obsiahnutý draslík je hotovým pokladom. Ovocie ho má v pomerne vysokom množstve, a to až 230 miligramov na 100 gramov.

Draslík významne ovplyvňuje správnu hladinu cholesterolu v krvi, reguluje krvný tlak, ochraňuje, vyživuje svalstvo a pomáha z tela odstraňovať nečistoty.

Pri jeho nedostatku, ktorým trpia vo väčšej miere ženy, sa objavujú kŕče svalstva, tŕpnutie, ale aj búšenie srdca a nevysvetliteľné mdloby. Okrem draslíka sa chutná jedlá dužina môže chváliť aj vápnikom. Zdravé kosti a zuby zabezpečí spolu s vápnikom aj cenný fosfor.