Au, mám atfy. Ako sa ich zbaviť?
Presná a účinná liečba áft neexistuje. Je to kvôli tomu, že nikto nepozná pôvod a príčinu tohto ochorenia, a preto sa liečia iba jeho príznaky. Už pri vzniku maličkých áft začnite s ich liečbou.
Dezinfekcia malým množstvom alkoholu či výplachy harmančekovým a šalviovým čajom upokoja ústnu dutinu. Ostré bolesti môžete zmierniť aj cmúľaním kúska ľadu.
Ďalším spôsobom liečby je „diéta”
Nebojte sa, nejde o prísne odriekanie. Potrebné je vylúčiť z jedálnička len niekoľko potravín, ktoré pôsobia agresívne a môžu spôsobovať spomalenie hojenia, alebo dokonca môžu zapríčiniť rozširovanie áft.
Patria medzi ne ostré koreniny, pikantné jedlá, orechy, tmavé mäso, citrusy, čokoláda, jahody, paradajky a ďalšie. Podobne ako pri prevencii dbajte na dostatočný prísun vitamínov, najmä tých zo skupiny B a C, železa, selénu a zinku.
HERPES. Kedy je nebezpečný?
Svoju stravu naďalej obohacujte o probiotiká. V lekárňach sa dá zohnať množstvo prípravkov, ktoré sa používajú konkrétne pri aftách, alebo pri prerezávaní zúbkov u detí. Tieto lieky tlmia bolesť, dezinfikujú, upokojujú a pomáhajú pri hojení.
O tom, ktorý je vhodný pre vás sa určite poraďte so svojím lekárom. V prípade, že afty nemiznú ani pri dodržiavaní jedálnička, dezinfekcii a užívaní vitamínov, alebo sa k nim dokonca pridala zhoršená bolesť a horúčka, navštívte vášho lekára. V takýchto prípadoch môžu afty predstavovať len symptóm vážnejšieho ochorenia.
Dobré rady nad zlato:
- Majte svoj vlastný príbor, tanier, misku i pohár.
- Po zahojení áft si vymeňte zubnú kefku.
- Čerešne a čučoriedky podporujú hojenie rán a majú dezinfekčný účinok.
- Navštívte odborníka a dajte si odstrániť zubný povlak a zubný kameň.
- Doprajte si echinaceu. Či už vo forme sirupu alebo čaju podporí vašu imunitu.