BRUSNICE – zázračné bobuľky plné vitamínov. Pozor na brusnicové extrakty!

redakcia FIT štýl | 30. december 2017
BRUSNICE – zázračné bobuľky plné vitamínov. Pozor na brusnicové extrakty!

Troška kyselkavé, mierne horské, sladučké a zdravé. Brusnice sú jedným z tých darov prírody, ktoré majú skutočne všestranné využitie.

Plné vitamínov

Brusnice patria k plodom, ktoré si zaslúžia úctu aj v medicíne. Vo farmaceutickom odvetví sa môžeme so silnými extraktmi stretnúť pri príprave mnohých vitamínov a liekov. Zvlášť pokiaľ sa jedná o liečbu zápalov močových ciest. Výťažky nájdeme aj vo vitamínových doplnkoch a mnohých iných liečivách.

Nečudo, brusnice majú unikátne zloženie, ktoré je poriadne „nadupané“ cennými látkami. Najznámejší je azda vitamín C, ktorý sa postará o funkčný imunitný systém a podporí organizmus v boji proti vírusom. Obsahujú však aj menej známy vitamín K, ktorý má nemenej dôležitý vplyv.

Podporuje zrážanlivosť krvi, imunitu, mineralizuje kosti, stará sa o rast a vývoj buniek, dokonca je prevenciou proti osteoporóze. S vitamínom K sa môžete stretnúť aj pri prípravkoch, ktoré zlepšujú priebeh menopauzy.

Preto je konzumácia brusníc vhodná pre ženy prechádzajúce týmto stresovým obdobím hormonálnych zmien, a rovnako osoží aj dámam, ktoré majú práve „svoje dni“.

Pozor na brusnicové extrakty!

Vďaka spomínanými proaktívnym proantokyanidínom sa brusnice využívajú vo farmaceutickom odvetví a ich výťažky sú súčasťou mnohých liečiv. Ako si vybrať tie správne?

Sirupy a šťavy

Sirupy a šťavy sú chuťovo príjemné a človek ľahko dostane pocit, že sú prírodnejšie, a teda zdravšie. Koncentrácia výťažkov brusníc v takejto forme však môže dráždiť žalúdok, pretože kyseliny sú príliš agresívne. Sirupy tiež obsahujú zvýšené množstvo cukru, preto si vopred obhliadnite jeho obsah vo výrobku.

Kapsule

Kapsule sú preto vhodnejšou a šetrnejšou možnosťou. V tomto prípade zase platí, že čím menej pridaných látok, tým lepšie. Blahodarné účinky brusníc odporúčajú aj urológovia. Pri chronických zápaloch močových ciest sa preukázala pravidelná konzumácia plodov ako účinný preventívny krok.

Dávať pozor by si však mali ľudia s náchylnosťou na tvorbu obličkových kameňov, nakoľko plody obsahujú aj vyšší podiel kyseliny šťavelovej.

Zákerný zápal močových ciest
Prečítajte si tiež:

Zákerný zápal močových ciest