Zákerný zápal močových ciest

Zuzana Vrecková | 19. jún 2017
Zákerný zápal močových ciest

Zápal močových ciest je druhé najčastejšie sa vyskytujúce bakteriálne infekčné ochorenie. Reže to, štípe, páli, svrbí – právom si zaslúži označenie ZÁKERNÉ.

Zápal močových ciest je v poslednom období veľmi „populárnou“ chorobu. Urologický čaj nesmie chýbať v žiadnej domácnosti či kabelke. Práve nežné pohlavie tvorí ohrozenú skupinu. Močová trubica žien je totiž výrazne kratšia (3 – 4 cm) oproti mužskej (15 cm) a baktérie majú teda kratšiu cestu k svojmu cieľu, kde sa postupne rozložia.

 

V mnohých prípadoch sme v tom nevinne a dostaneme zápal z baktérií v jazere, v inom prípade si ho privoláme vlastnou neopatrnosťou – ležíme v mokrých plavkách, podceníme teplotné rozdiely a zmeny ročného obdobia, nosíme holé kríže. A pri rannom močení nás nepríjemne prekvapí bolestivý pocit, ktorý sa dá prirovnať k močeniu žiletiek. 

 

Zápal močových ciest - príznaky

Symptómy, ktoré vás upozorňujú na to, že niečo nie je v poriadku, sú neprehliadnuteľné. V prvom rade je to časté nutkanie na toaletu, pričom vymočíte pár kvapiek.

V oblasti močového mechúra cítite silné pálenie, rezanie, niekedy až bodanie, moč je zakalený a často bolesti sprevádza aj zvýšená teplota. Výrazne je ovplyvnená kvalita života postihnutého, ktorý je nervózny a napätý.

Pokiaľ zápal močového mechúra vytrvalo prehliadate a neliečite, môže sa šíriť vyššie a zasiahne horné močové cesty – obličky

Čítajte tiež: Viete, čo všetko môže poškodzovať vaše obličky?

Zápal obličiek - príznaky

Zápal obličiek sa prejavuje tlakom či pichaním v hornej driekovej časti chrbta na strane postihnutej obličky, veľmi vysokou teplotou (39 až 40 °C), zimnicou a triaškou.

Je veľmi bolestivý a nepríjemný. Keďže obličky odvádzajú z tela všetky odpadové látky, potrebujeme ich v dobrej kondícii, no takýto druh zápalu môže viesť až k ich zlyhaniu. Možno sa pýtate, ako teda spoznáte, že vás bolia obličky a nemáte len unavený chrbát?

Ak je problém v obličkách, bude vás bolieť vzadu v oblasti medzi posledným rebrom a bedrovou kosťou, alebo aj v boku. Ak si miesto stlačíte a rýchlo pustíte, pocítite bolesť, ktorá je tupšia a prudšia.

Ak máte podozrenie na zápal obličiek, určite navštívte lekára a ten to zistí jednoducho, pomocou sedimentácie krvi. Keď však zápal zanedbáte, funkčnosť tohto dôležitého orgánu klesá a váš život bude ohrozený. Nasleduje pravidelná dialýza (čistenie organizmu) a transplantácia s výsledkom neurčitým, takže nič nepodceňujte.

Nástrahy zápalov v lete i mimo neho

Leto praje zápalom, no vy im môžete zábavu prekaziť tak, že nedovolíte, aby na vás plavky uschli. Mokré plavky tvoria živnú pôdu na premnoženie baktérií. Ďalej v  lete podceňujeme i zbytočne dlhý pobyt pod klimatizáciou či príliš ľahké oblečenie počas večerov.

Veľkou nástrahou sú i prírodné jazerá a nádrže, a to i napriek ich samočistiacej schopnosti. V lete musíme počítať s tým, že rybníky sú navštevované dovolenkármi a vode trvá dlhšie, kým sa očistí. Termálna voda sa tiež neodporúča ľuďom náchylným na ochorenie močových ciest, pretože v zohrievanej vode sú ideálne podmienky na rozširovanie baktérií a vírusov. Najideálnejším variantom je more. Pôsobí ozdravujúco a vďaka soli a pohybu vĺn i regeneračne. 

 "Neprimerané obliekanie, oslabená imunita, prehnaná intímna hygiena i nedoliečený primárny zápal je cesta k chronickému zápalu."

Chronický zápal močových ciest

Chronický znamená zdĺhavý, dlhotrvajúci, často sa opakujúci. Dokonca až 15 % postihnutým sa tento zákerný zápal vracia. Môže za to genetika, neprimerané obliekanie, oslabená imunita, prehnaná intímna hygiena i nedoliečený primárny zápal. Pokiaľ sa vám neustále vracia, je potrebné podporiť obranyschopnosť sliznice močových ciest.

Vhodný je na to liek z kmeňov E. coli, imunomodulačná terapia alebo nízkodávkovaná antibiotická liečba doplnená o probiotiká. Ak budete chorobu ignorovať, veľmi ľahko sa z akútneho ochorenia stane chronické a na vašom mechúre vzniknú neliečené jazvičky spôsobujúce jeho nepriechodnosť. 

Čítajte tiež: Chystáte sa na kúpalisko a dostali ste menštruáciu? Je použitie tampónu riešením?