Herpes je nepríjemný návštevník. Obťažuje aj vás?
Najprv len jemné svrbenie, pálenie a o pár dní je tu v plnej paráde...nepríjemný návštevník "Herpes".
„Štatistiky hovoria, že každého štvrtého človeka postihne vírus až dvakrát ročne...“
Fakt, že až 80 percent svetovej populácie je nakazenej vírusom herpes simplex, nie je povzbudivý. A nielen to. Tento nepríjemný spoločník má schopnosť opakovane sa vracať a vyskytovať sa takmer všade: na ústach, v nose, či inom mieste na tele. Tí, čo sa s ním už stretli, poznajú už jeho typické príznaky, keď sa „prediera“ na povrch.
HERPES. Kedy je nebezpečný?
Nikdy nehovor nikdy pokiaľ ide o herpes
HSV-1, to je odborné pomenovanie pre herpes simplex typu 1. Ak ste sa s týmto vírusom ešte nestretli, máte šťastie. Avšak, nepotešíme vás. Neznamená to ešte, že si vás nenájde. Úplne sa mu vyhnúť je náročné, i keď správna prevencia je, samozrejme, dôležitá. Určite nie je na škodu udržiavať svoju imunitu v dobrej kondícii, pretože jej oslabením sa akoby otvárala hlavná vstupná brána pre tento vírus do vášho organizmu.
Orechy, čokoláda, cestoviny, kukurica, produkty zo pšenice, jačmeňa či ovsa a ružičkový kel - týmito potravinami si zvyšujete tvorbu esenciálnej aminokyseliny arginínu, ktorý podporuje vznik oparov.
Posilnite organizmus zvýšeným prísunom najmä vitamínu C a vitamínov skupiny B, najmä B12 a B6.
Nájdete ich v kvasniciach, obilninách, čerstvom ovocí a zelenine. Rovnako dôležitý je aj spánok, ktorý napomáha organizmu v regenerácii, aby mal dostatok síl s vírusom bojovať.
Okrem podpory imunity je určite potrebné dodržiavať aj hygienické návyky a vyhýbať sa priamemu kontaktu s osobami, u ktorých sa vírus aktívne vyskytuje.
Posledné klinické výskumy preukázali, že existuje súvis medzi pomerom dvoch základných aminokyselín – arginínu a lyzínu.
Ak konzumujete veľa orechov, čokolády, cestoviny, kukuricu, produkty z pšenice, jačmeňa či ovsa a ružičkový kel, týmito potravinami si zvyšujete tvorbu esenciálnej aminokyseliny arginínu, ktorý podporuje vznik oparov.
Naopak, lyzín má schopnosť potlačiť vznik herpesu. Keďže si ho telo nedokáže vytvoriť,nájdete ho v potravinách, ako sú: parmezán, ryby, bravčové a hovädzie mäso, sójové bôby, pšeničné otruby, šošovica, fazuľa a arašidy.
Ako sa vírus herpesu dostane do organizmu
Najčastejšie v detskom veku, v predškolských zariadeniach. Prenáša sa najmä slinami, no to, že je infekcia v organizme, sa nemusí ihneď prejaviť. Práve naopak, často sa „ubytuje“ v nervových bunkách a prejaví sa až po nejakom období. Takže aj ak ste sa s nepríjemným oparom ešte nestretli, neznamená to, že nie ste jeho hostiteľ.
Prvé príznaky a priebeh:
- svrbenie v okolí postihnutého miesta,
- pálenie a „ťahanie“ kože
- začervenanie a citlivosť
- bolesť
- objaví sa pľuzgierik naplnený čírou tekutinou
- po niekoľkých dňoch pľuzgierik praskne a vytvorí sa bolestivá chrasta, ktorej hojenie býva často veľmi komplikované
- pri normálnom priebehu (bez komplikácií, ako pridružená horúčka, opuch, zapálené miesto výskytu) ochorenie zvyčajne odznieva po 7 – 10 dňoch bez jazvy v mieste výskytu, no ako sme už vyššie spomínali, zostáva v organizme aj počas bezpríznakového obdobia.
„Použitie vhodného voľne dostupného antivirotického krému z lekárne je v tomto prípade veľmi dôležité, nielenže ochorenie skôr odznie, ale aj jeho prejavy budú miernejšie.“