Jedinečený Rooibos a jeho zdravotné benefity

Lucia Gáborová | 17. október 2022
Jedinečený Rooibos a jeho zdravotné benefity

Už po stáročia si obyvatelia Južnej Afriky pochutnávajú na tomto červenkastom lahodnom moku, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou ich národného a kultúrneho dedičstva. Pre svoju výnimočnú chuť a neodmysliteľné zdravotné účinky sa následne rozšíril do celého sveta a postupne prenikol až do našich čajovní a domácností.

Pôvodné africké slovo rooibostee alebo rooiboshtee v doslovnom preklade znie čaj z červených kríkov. V skutočnosti by sa čajom nazývať nemal, pretože označenie čaj by podľa správnosti mal niesť len výluh z lístkov čajovníka (Camelliasinensis), čo rooibos rozhodne nie je. U nás sa však čajom nazýva aj výluh z bylín a ovocia, a preto sa rooibos zviezol spolu s nimi a prischol mu rovnaký názov.

Prečo by sme mali piť rooibos?

Neobsahuje kofeín. Je preto vhodný pre všetkých pacientov trpiacich na srdcovo-cievne ochorenia a vysoký krvný tlak. V prípade, že na kofeín reagujete prudkými výkyvmi nálad ústiacimi až do úzkostí a depresívnych stavov, je určite vhodnejšie siahnuť po čaji než po kofeinovýchnápojoch. Nesladený je tiež vhodný ako súčasť bežného pitného režimu. Keďže nemá močopudné účinky, je vhodný pre každého. Môžu ho piť aj tehotné ženy, dojčiace matky a malé deti.

Má nízky obsah trieslovín. Rooibos obsahuje veľmi nízke hladiny tanínov. Sú to prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny, ktoré pri ochutnaní cítime v strede jazyka a prednej časti úst, prítomné v mnohých rastlinných potravinách, napríklad v čiernom a zelenom čaji, červenom víne, orechoch, mandliach, horkej čokoláde a kakau, fazuli, bobuľovom, acai, škorici či klinčekoch. Taníny narúšajú vstrebávanie najmä nehemového železa, čo je forma, ktorá pochádza z rastlinných potravín.

Je bohatý na antioxidanty. Rooibos obsahuje niekoľko antioxidantov, pričom jeho nefermentovaná zelená verzia obsahuje vyššie hladiny ako červená, fermentovaná. Jedny z najvýznamnejších antioxidantov v tomto čaji sú kvercetín a aspalatín (flavonoidy).

Je vhodný pre diabetikov a srdciarov. Pomáha diabetikom udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou a znížiť tak riziko komplikácií. Za týmto úspechom stojí najmä antioxidant aspalatín, ktorý má antidiabetický potenciál, no môže tiež cukrovkárom pomôcť znížiť riziko zápalu ciev a aterosklerózy. Obidva tieto faktory zohrávajú úlohu pri vzniku srdcových problémov. Rooibos je teda vhodný aj pre ľudí trpiacich na srdcovo-cievne ochorenia.

Je skvelý pri redukčnej diéte. Čaj rooibos nemá žiadne kalórie, je teda ideálny pre tých, ktorí sa snažia schudnúť alebo si chcú hmotnosť udržať. Podľa výsledkov štúdie z roku 2014 (zdroj NCBI) môže rooibos tiež prospieť pri regulácii hmotnosti zvýšením hladín hormónu leptínu, ktorý pomáha regulovať príjem potravy a zabezpečuje telu pocit sýtosti. Zastavuje tiež tvorbu nových tukových buniek a podporuje rýchlejší metabolizmus tukov.

Pomôže vám ku krajšej pleti. Nielen jeho pitie má na pleť priaznivé účinky, ale aj prikladanie obkladov namočených v tomto červenkastom výluhu je skvelou alternatívou pleťovej vody. Dokáže pleť upokojiť napríklad po nadmernom slnení či regenerovať po inom podráždení. Vďaka hydratačným účinkom takto pripravených obkladov, aplikovaných dlhodobo a pravidelne, sú na tvári dokonca menej viditeľné jemné vrásky.

Príprava čaju rooibos

Rovnako ako zelený čaj, aj rooibos by sa mal zalievať prevarenou vodou s teplotou 97-98 °C, aby sa v ňom zachovali živiny. To znamená, že stačí vodu prevariť a následne 1-2 minúty počkať, až potom zaliať pripravené čajové lístky.

Všeobecné pravidlo znie: dávkovať 1 čajovú lyžičku na 250-300 ml vody. Lístky nechajte lúhovať nie dlhšie ako 5 minút, následne ich preceďte a podávajte. Výluh môžete pridávať aj do omáčok, polievok a jeho ľadovú verziu si zasa pribaliť napríklad na turistiku do hôr.