KOMBUCHA: pijete tento elixír plný vitamínov? Tu je zopár dôvodov, prečo by ste mali!

KOMBUCHA: pijete tento elixír plný vitamínov? Tu je zopár dôvodov, prečo by ste mali!
22.2.2018 v kategórii Zdravie, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Často ju nájdete pod názvom magická huba alebo čarovný čaj. Nápoj menom kombucha nie je ničím novým. V Ázii ho ľudia užívajú už dlhé stáročia, pretože tento kvasinkový čaj podporuje imunitný systém a chráni organizmus pred mnohými infekciami.

Kombucha a krásne vlasy, zdravé telo

Princípom elixíru mladosti je oxidačný a kvasný proces. Práve vďaka nemu vzniká z osladeného čaju kombucha, ale aj magická huba. Tento staroveký nápoj bol a je v Ázii veľmi obľúbený, mnohí ho ako liek popíjajú v malom množstve denne.

Látky, ktoré sa do nápoja vplyvom oxidácie a kvasenia dostanú, sú súborom rôznych kvasiniek, rias, baktérií, ktoré sú pre telo v správnom dávkovaní veľmi prospešné. Kombucha si na posilnenie berie z nápoja cukor a na oplátku mu odovzdáva množstvo cenných prvkov.

Zásadnú rolu hrajú najmä kvasinky. Netreba sa zľaknúť tohto pomenovania a spájať si ho s nepríjemnými ochoreniami leta. Kvasinky v strave sú dôležitým pomocníkom zdravia.

Absorbujú a neutralizujú kyseliny, zlepšujú trávenie sacharidov, zabraňujú prebytočnému hromadeniu kyseliny mliečnej, ktorá škodí tkanivám, sú prevenciou zápchy a normalizujú pohyb a správnu funkciu čriev.

Nakoľko kvasinky pomáhajú detoxikovať organizmus, v konečnom dôsledku prospievajú aj pleti, nechtom a vlasom. 

KOMBUCHA: pijete tento elixír plný vitamínov? 

Prítomnosť kvasiniek v nápoji bude osožná aj pre vegánov, ktorí zo stravy vylúčili kyslomliečne výrobky. Kombucha ako finálny produkt kvasenia obsahuje aj zinok, dôležitý stopový prvok, ktorý ovplyvňuje tvorbu bielkovín, prispieva k obranyschopnosti organizmu a je taktiež antioxidantom.

Okrem zinku má v sebe elixír mladosti i magnézium, ktoré osoží psychickej pohode, nervovej sústave a svalstvu. Jedným z nevyhnutných prvkov pre organizmus, ktorého dokázateľne prijímame menej, ako by sme mali, je železo. Kombucha je jeho dobrým zdrojom.

Železo je nevyhnutné pri tvorbe hemoglobínu a pre celkovú vitalitu. Zásadný je pri kvasení vznik vitamínov. A to najmä tých skupiny B, ktorých kombucha obsahuje v pomerne vysokom množstve.

Zdravé vlasy, nechty a pokožka, rýchle hojenie rán a regenerácia organizmu, psychická stabilita a dobrá nálada – to všetko sú vlastnosti sprevádzajúce vitamíny skupiny B.

Okrem nich má čarovná ázijská huba aj vitamín D. Najnovšie štúdie potvrdzujú dôležitosť celoročného príjmu tohto vitamínu a spojitosť s adekvátnym dávkovaním a prevenciou rakoviny už je sú iba smelou tézou. 

Prečo piť kombuchu?

  • Pôsobí priaznivo pri liečbe alergií.
  • Má prírodné antibiotické účinky.
  • Podporuje obranyschopnosť organizmu.
  • Prečisťuje telo od ťažkých kovov.
  • Podporuje činnosť tráviaceho systému, prečisťuje črevá a upravuje črevnú mikroflóru.
  • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Stabilizuje množstvo cukru v tele.
  • Dodáva organizmu energiu, zlepšuje fyzický výkon.
  • Je prevenciou mnohých civilizačných chorôb.
  • Pôsobí antistresovo.