Tieto čaje vám pomôžu prekonať depku, virózy, zápaly, či gynekologické ťažkosti
Šípky, praslička alebo alchemylka? Ktorý je na aké ťažkosti? Príroda má nevyčerpateľné zdroje ako vám pomôcť.
Šípky nakopnú imunitu
Šípky sú bohatou zásobárňou vitamínu C, ktorý je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Patria medzi skvelé prostriedky na posilnenie imunitného systému. Šípkový čaj má príjemnú chuť, zahreje i osvieži, pomôže pri prechladnutí a blahodarne pôsobí na cievy. Takisto pomôže eliminovať únavu a je dobrým diuretikom, čiže ho oceníte aj pri chorobách močových ciest.
Tip na prípravu
- Na 2 dcl čaju potrebujeme 2 – 3 g rozdrvených sušených šípok, ktoré zalejeme vriacou vodou a necháme 10 – 15 minút lúhovať. Vhodná je aj kombinácia s lipou alebo aróniou čiernou.
Vyrobte si svoje vlastné mixované čaje. Tip na 3 skvelé čaje s ibištekom
Praslička roľná pri zápaloch močových ciest
Ak vás počas chladných dní trápia ťažkosti s močovým mechúrom a obličkami, siahnite po prasličke roľnej. Pomôže aj pri opuchnutých nohách, reume, dne a artritíde. V ľudovom liečiteľstve je bylinkou, ktorá je jednotkou v zastavení krvácania, dobre čistí krv a podporuje činnosť metabolizmu. Používa sa aj na zníženie krvného tlaku.
Tip na použitie
- Ak sa rozhodnete pre čaj z prasličky, pripravte sa na to, že má špecifickú chuť. Odporúčaná denná dávka 6 g sa nesmie presiahnuť. Čaj sa pije 3 razy denne, pričom na jednu šálku sa použije cca 1 polievková lyžica sušenej drogy – najprv sa 5 minút varí a potom ešte 10 minút lúhuje.
Ako únava ničí organizmus a koľko odpočinku je dosť?
Alchemilkový čaj na gynekologické problémy
Alchemilka by nemala chýbať v domácej lekárničke žiadnej ženy – prináša úľavu pri menštruačných i gynekologických ťažkostiach. Odporúča sa piť aj v klimaktériu a na podporu plodnosti, pretože posilňuje maternicu. Úľavu prinesie aj pri bolestiach hlavy, ťažkostiach so spánkom a celkovom vyčerpaní. Pomáha aj pri hnačkových ochoreniach a kašli.
Tip na použitie
Čaj sa odporúča piť nalačno – čajová lyžička suchej vňate sa zaleje vriacou vodou a nechá sa 15 minút lúhovať.
Ľubovník bodkovaný proti depresiám
V ľudovom liečiteľstve sa ľubovník používa ako prírodné antidepresívum hlavne vďaka látke hypericín, teda upokojuje, pomáha lepšie zvládať stresové situácie, pocity strachu a úzkosti. Navyše pomáha aj so zaspávaním. O ľubovníku sa menej vie, že má antibakteriálne a protizápalové účinky, čo môže byť užitočné v čase prechladnutia. Dobrým pomocníkom je aj pri žalúdočných a žlčníkoch ťažkostiach.
Tip na použitie
- 1 čajová lyžička drogy sa zaleje 2,5 dcl vriacej vody a nechá sa krátko lúhovať.
Medovka lekárska na upokojenie
Čaj z medovky si zamilujete kvôli lahodnej chuti a skvelým upokojujúcim účinkom. Má sedatívne účinky a pomáha so zaspávaním. Oceníte ho aj v čase, keď budete bojovať s tráviacimi ťažkosťami, bolesťou žalúdka či žlčníka. Okrem toho zmierňuje menštruačné kŕče a stimuluje chuť do jedla. Pomôcť môže aj v klimaktériu pri kolísaní nálad.
Tip na použitie
- Medovka je vhodná hlavne na pitie pred spánkom, keďže pôsobí ako sedatívum. Pripravuje sa tak, že čajová lyžička medovky sa zaleje vriacou vodou a nechá 10 minút lúhovať.