Tieto čaje vám pomôžu prekonať depku, virózy, zápaly, či gynekologické ťažkosti

Tieto čaje vám pomôžu prekonať depku, virózy, zápaly, či gynekologické ťažkosti
22.12.2017 v kategórii Wellness, autor Miroslava Miková, foto: istockphoto.com

Šípky, praslička alebo alchemylka? Ktorý je na aké ťažkosti? Príroda má nevyčerpateľné zdroje ako vám pomôcť.

Šípky nakopnú imunitu

Šípky sú bohatou zásobárňou vitamínu C, ktorý je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Patria medzi skvelé prostriedky na posilnenie imunitného systému. Šípkový čaj má príjemnú chuť, zahreje i osvieži, pomôže pri prechladnutí a blahodarne pôsobí na cievy. Takisto pomôže eliminovať únavu a je dobrým diuretikom, čiže ho oceníte aj pri chorobách močových ciest.

Tip na prípravu

  • Na 2 dcl čaju potrebujeme 2 – 3 g rozdrvených sušených šípok, ktoré zalejeme vriacou vodou a necháme 10 – 15 minút lúhovať. Vhodná je aj kombinácia s lipou alebo aróniou čiernou.

Praslička roľná pri zápaloch močových ciest

Ak vás počas chladných dní trápia ťažkosti s močovým mechúrom a obličkami, siahnite po prasličke roľnej. Pomôže aj pri opuchnutých nohách, reume, dne a artritíde. V ľudovom liečiteľstve je bylinkou, ktorá je jednotkou v zastavení krvácania, dobre čistí krv a podporuje činnosť metabolizmu. Používa sa aj na zníženie krvného tlaku.

Tip na použitie

  • Ak sa rozhodnete pre čaj z prasličky, pripravte sa na to, že má špecifickú chuť. Odporúčaná denná dávka 6 g sa nesmie presiahnuť. Čaj sa pije 3 razy denne, pričom na jednu šálku sa použije cca 1 polievková lyžica sušenej drogy – najprv sa 5 minút varí a potom ešte 10 minút lúhuje.

Alchemilkový čaj na gynekologické problémy

Alchemilka by nemala chýbať v domácej lekárničke žiadnej ženy – prináša úľavu pri menštruačných i gynekologických ťažkostiach. Odporúča sa piť aj v klimaktériu a na podporu plodnosti, pretože posilňuje maternicu. Úľavu prinesie aj pri bolestiach hlavy, ťažkostiach so spánkom a celkovom vyčerpaní. Pomáha aj pri hnačkových ochoreniach a kašli.

Tip na použitie

Čaj sa odporúča piť nalačno – čajová lyžička suchej vňate sa zaleje vriacou vodou a nechá sa 15 minút lúhovať.

Ľubovník bodkovaný proti depresiám

 

V ľudovom liečiteľstve sa ľubovník používa ako prírodné antidepresívum hlavne vďaka látke hypericín, teda upokojuje, pomáha lepšie zvládať stresové situácie, pocity strachu a úzkosti. Navyše pomáha aj so zaspávaním. O ľubovníku sa menej vie, že má antibakteriálne a protizápalové účinky, čo môže byť užitočné v čase prechladnutia. Dobrým pomocníkom je aj pri žalúdočných a žlčníkoch ťažkostiach.

Tip na použitie

  • 1 čajová lyžička drogy sa zaleje 2,5 dcl vriacej vody a nechá sa krátko lúhovať.

Medovka lekárska na upokojenie

Čaj z medovky si zamilujete kvôli lahodnej chuti a skvelým upokojujúcim účinkom. Má sedatívne účinky a pomáha so zaspávaním. Oceníte ho aj v čase, keď budete bojovať s tráviacimi ťažkosťami, bolesťou žalúdka či žlčníka. Okrem toho zmierňuje menštruačné kŕče a stimuluje chuť do jedla. Pomôcť môže aj v klimaktériu pri kolísaní nálad.

Tip na použitie

  • Medovka je vhodná hlavne na pitie pred spánkom, keďže pôsobí ako sedatívum. Pripravuje sa tak, že čajová lyžička medovky sa zaleje vriacou vodou a nechá 10 minút lúhovať.