Mozgové nutrienty - chytré drogy, ktorých sa nemusíte báť.

redakcia FIT štýl | 26. Jun 2017
Mozgové nutrienty - chytré drogy, ktorých sa nemusíte báť.
foto: iStock.com

Chytré drogy, ktorých sa nemusíte báť a miluje ich anti-aging medicína. To sú mozgové nutrienty.

Zrýchlená doba, nároky na vysoký výkon, boj s únavou, nadmerným stresom a pribúdajúcimi rokmi, to sú dôvody, prečo siahame po mozgových nutrientoch. Látky posilňujúce nervovú sústavu a činnosť mozgu sľubujú dlhší aktívny život.

Nájdete ich pod rôznymi názvami. Mozgové nutrienty, slangovo chytré drogy, eugeroiká, nootropiká, neuro nutrienty, všetky stimulujú mozog tak, aby človek lepšie obstál vo vyspelej spoločnosti 3. tisícročia a mohol aktívne fungovať do vysokého veku.

Čítajte tiež: Ako udržiavať mozog vo forme? 6 tipov na efektívne učenie.

Čo konkrétne od nich môžeme očakávať?

Zlepšujú krvný obeh a cirkuláciu krvi v mozgu a jeho látkovú výmenu, chránia ho okysličovaním buniek. Okysličovaním buniek celého nervového systému vylepšujú jeho funkcie. Rýchlejšie sa učíme, máme lepšiu pamäť, pozornosť udržíme dlhšiu dobu. Navyše posilňujú našu „mentálnu energiu“ a zlepšujú náladu. To nie je málo.

Doplnok kontra liečivo

Hlavný rozdiel medzi mozgovými nutrientami a liekmi stimulujúcimi mozog a potláčajúcimi jeho degeneráciu, prípadne psychické stavy ako depresia, chronická únavu či napríklad syndróm vyhorenia, je ich nenávykovosť. To je veľká prednosť! Nevýhodou je nižší obsah účinných látok, pretože zákonodarcovia sú v tomto ohľade veľmi opatrní.

Od liečiv k doplnkom

Pôvodne boli mozgové nutrienty používané na liečbu pacientov s neurologickými či mentálnymi problémami. Týmto pacientom látky prebudili mozgovú aktivitu a nervovú sústavu do požadovaných rozmerov. Neskôr sa ukázalo, že ak si také látky vezme „zdravý“ jedinec, fungujú podobne.

Otázkou len zostáva, ako dlho taký stimul vydrží a či na tom nebudeme po jeho odznení ešte horšie. Toto vám stopercentne nezaručí nikto, k závislosti ani poškodeniu zdravia by však nemalo u zdravého jedinca dôjsť.

Skôr sa stane, že to so stimuláciou preženieme a namiesto skvelého výkonu na skúške budeme roztekaní, roztrasení, vyvedení z rovnováhy, hrozia výpadky pamäti nazývané „okno“. Takže dávkovať podľa odporúčaní a s rozumom.

Veľký pozor na dávkovanie mozgových stimulantov by si mali dať najmä ľudia s vysokým krvným tlakom, kardiaci a ďalší pacienti s chronickými chorobami. Rozhodne by mali ich nasadenie skonzultovať s ošetrujúcim lekárom! Zhrňme si to: Zázraky od mozgových nutrientov nečakajme, podporu v záťažových situáciách však áno.

Čítajte tiež: Neviete sa sústrediť a vaša koncentrácia je na bode mrazu? Váš mozog potrebuje tú správnu výživu.

Kde ich nájdeme

Priamo v bylinách i farmaceutických laboratóriách. Medzi rastlinami zvanými adaptogénne byliny kraľuje gingko biloba, ktoré je potravinovým doplnkom aj liečivom, záleží na množstve účinnej látky. Dohodnite sa s lekárom, ktorá forma je pre vás vhodnejšia.

Obdobne preslávená je gotu cola, bahenná rastlina pochádzajúca z tropických oblastí Ázie, rozšírená v Indii, Číne, Indonézii a na Madagaskare. V Ázii je považovaná za bylinu „dlhovekosti“ posilňujúcu srdcovú činnosť, čo vedie k vyššej energii a tým pádom aj lepšiemu výkonu mozgu.

Do botanickej skupiny mozgových nutrientov sa zaraďuje aj ženšen. Nezabudnime na bežne popíjanie kávy, čaj čierny a zelený (čiže kofeín), kakao, vysokopercentnú čokoládu, cukor, vitamín B6, L-karnitín.

Ďalej sem patria prírodné alkaloidy vinkamín a vinpocetín a látky ako koenzým Q10, lecitín, DMAE (dimethylethanolamine), acetyl-L-karnitín, GHB (gamahydroxybutirát), GABA, PEA (fenyletylamín), 5HTP (hydroxytryptofán), DHE (dehydroepiandrosterón), DLPA (fenylalanín). 

Tip:
Gingko biloba síce normalizuje krvný tlak, pri vysokých dávkach ho však zvyšuje. Ak netrpíte problémami krvného obehu, možno pre vás bude užitočná informácia, že v zahraničí zoženiete potravinové doplnky s niekoľkonásobne vyšším obsahom ginkga než na Slovensku.