Muži a ženy po menopauze priznávajú tieto obavy. A ďalšie príčiny, prečo libido zaspáva

Jana Trundová | 4. Dec 2017
Muži a ženy po menopauze priznávajú tieto obavy. A ďalšie príčiny, prečo libido zaspáva

Muži a ženy po menopauze niekedy, bez ohľadu na svoj vek, ktorý má k seniorskému ešte veľmi ďaleko, priznávajú obavy aj z toho, že vášnivé sexuálne aktivity ich srdce nezvládne. Sú tu ale aj ďalšie príčiny, ktoré libido viac zaspávajú ako povzbudia.

Ženy, deti a srdce

Okrem vplyvu poklesu estrogénov v súvislosti s menopauzou existuje celý rad príčin. Obavy z pohlavne prenosnej choroby a nežiaduceho otehotnenia.

Ženy okolo menopauzy tieto obavy majú veľmi často a, bez ohľadu na trend šťastných oteckov v seniorskom veku, väčšina mužov sa už tiež netúži rozmnožovať a brať zodpovednosť za dieťa, o ktoré sa už ťažko postarajú a ktorého dospelosti sa možno ani nedožijú.

Muži aj ženy priznávajú tieto obavy

Muži a ženy po menopauze niekedy, bez ohľadu na svoj vek, ktorý má k seniorskému ešte veľmi ďaleko, priznávajú obavy zo srdcového zlyhania. Začínajú sa jednoducho báť, že vášnivé sexuálne aktivity ich srdce nezvládne. Dôvodom je veľmi často vedomie dedičnosti kardiovaskulárnych ochorení.

S tým často súvisí ďalší dôvod poklesu libida. Nemálo štyridsiatnikov a päťdesiatnikov sa dnes lieči na hypertenziu, avšak lieky na zníženie krvného tlaku neblaho ovplyvňujú sexuálne túžby.

Na druhej strane, je nutné povedať, že je lepšie hypertenziu liečiť a hľadať liek, ktorý libido neuspí, pretože to je v možnostiach medicíny, než ju ignorovať.

Neliečená hypertenzia vedie k vysušovaniu pošvovej sliznice a bolestivému pohlavnému styku, často sa vyskytuje oddialenie a zhoršenie orgazmu, teda žena sa „nadrie" a uspokojenie nebude najlepšie.


Zdroj foto: istockphoto.com

Kedy tiež libido zaspáva

A ďalšie príčiny v našej hlave: presvedčenie prameniace vo výchove, že sex je niečo zlé, alebo dokonca „špinavé", sužujúce obavy zo zlyhania a z toho, že sa už partnerovi alebo partnerke nahí nebudeme páčiť, veľká únava, objavená choroba, s ktorou je nutné bojovať, malomyseľnosť, depresívne stavy až depresie, veľké problémy v zamestnaní či s blízkymi osobami, pocit viny z nevery.

Hovorí sa, že nevera je korením vzťahu, ale nemusí to tak byť. Častejšie, než by sme si mysleli, práve pociťovaná vina znižuje libido. Iste, neverník mohol naraziť na atraktívnejšieho partnera, než akého má doma, ale vina je v našom kresťanskom svete veľmi silný faktor.

Nikoho asi neprekvapí, že libido vyhasína tiež s alkoholizmom a ďalšími drogovými závislosťami, nemožno však opomenúť, že aj s impotentným, prípadne ľahostajným partnerom. Tu príroda vytvára v mozgu psychický blok, ktorý má pomôcť vyrovnať sa so vzniknutou situáciou.