Nazbierajte si zdravie: Žihľava, kráľovná liečivých bylín

Redakcia | 10. apríl 2019
žihľava, pŕhľava, účinky, pomoc, úľava, pŕhlenie, popŕhlenie, zdravie, wellness, zdravie, liečivá bylina, liečivé byliny, smoothie, žihľavový

Ak sa povie liečivá rastlina, jedna z prvých nám napadne žihľava. Pŕhľava, či Žihľava dvojdomá je už po stáročia súčasťou domácich lekárničiek a jej využitie je skutočne mnohostranné. Táto bylina, dorastajúca až do výšky dvoch metrov, sa zbiera, suší, varí, drví, aby organizmu pomohla vrátiť sa späť do rovnováhy.

Tri, dva, jeden, zbierame

Žihľava je vskutku vďačnou rastlinou, ktorá sa vyskytuje na celom území Slovenska. Obľubuje pôdu bohatú na biomasu a nájdeme ju na vlhkých miestach, rumoviskách, v záhradách, pri plotoch v nížinách, ale i v horských oblastiach. Zber je ideálny práve teraz v jarných mesiacoch, pred kvitnutím, a to od marca do júna. Spojiť hľadanie žihľavy s jarnou prechádzkou je ideálne, vyberajte si však čisté miesta, čo najďalej od ciest, a zbierajte mladé lístky a vňať z rastliny tmavozelenej farby. Žihľava je vhodná na sušenie, no sčernané lístky radšej vyhoďte a nepoužívajte dlhšie ako jeden rok.

Zelené smoothie zo žihľavy
Prečítajte si tiež:

Zelené smoothie zo žihľavy

So žihľavou opatrne, keď...

Žihľava je skutočným darom z prírody, dávať pozor by si však na ňu mali ľudia s problémovou zrážanlivosťou krvi a komplikáciami so srdcovou činnosťou. Jej užívanie by mali s odborníkom konzultovať aj ľudia s náchylnosťou na obličkové ťažkosti, ako aj ženy počas menštruácie. Tiež by sa nemala užívať dlhodobo a vo veľkých množstvách. Odporúča sa vysadiť ju po dvoch týždňoch užívania a strážiť si aj denný príjem. Nemusia sa jej však strániť tehotné ženy, nakoľko dopĺňa železo, ktoré v organizme budúcich mamičiek často chýba.

Pŕhlenie pomôže

Trápia vás studené končatiny, bolesti svalov či kĺbov? Keď si nabudúce pôjdete nazbierať žihľavu, vyberte sa k nej bez ochranných rukavíc, alebo sa ňou veľmi jemne nechajte popŕhliť. Nepríjemný pocit, keď koža reaguje a nabieha lokálny opuch, vám za odmenu prinesie zmiernenie iných problémov. Do organizmu sa cez pokožku dostáva histamín a iné zložky, špecifické práve pre žihľavu, ktoré ihneď rozprúdia krv a zahrejú danú oblasť.

Koreň pre mužov i ženy

Väčšinou sa v spojitosti so žihľavou hovorí o vňati a lístkoch, no nezabúdajte, že osožný je aj samotný koreň. Kávovú lyžičku nadrobno nasekaného koreňa zalejte v šálke studenou vodou, tekutinu priveďte do varu a následne lúhujte desať minút. Čaj pomôže pánom so zväčšenou prostatou – stačí vypiť jednu šálku dvakrát denne. Ženám bude užitočný, pokiaľ majú problémy s citlivým močovým mechúrom.