Zvládni mráz ako profík: Tajomstvá úspešného otužovania pre posilnenie tela i mysle

Lucia Gáborová | 20. november 2023
zima, teplo, zmena teploty, ročné obdobie, zravie, fit, wellness, sauna, otužovanie, prechladnutie, boj, prevencia, imunita, ako predchádzať chorobám

Väčšina ľudí dáva prednosť teplej, neraz horúcej sprche pred vlažnou či studenou. Niektoré štúdie však ukázali, že používanie studenej vody môže byť prospešné pre telesné aj duševné zdravie. V dávnych dobách bola horúca voda luxusom. Ľudia museli žiť v blízkosti horúcich prameňov, aby si mohli vychutnať pohodlie horúceho kúpeľa, takže po väčšinu histórie ľudstva sa ľudia kúpali v studenej vode.

Aj keď starí Gréci vyvinuli sofistikované vykurovacie systémy pre svoje verejné kúpele, pokračovali v kúpaní v studenej vode práve kvôli zdravotným benefitom. Sparťania napríklad tvrdili, že teplá voda je pre slabochov a padavky.

 

Mnoho kultúr začlenilo studenú vodu priamo do svojich náboženských obradov a rituálov. Niektoré kmene domorodých Američanov striedavo sedávali v potnej chatke (predchodca dnešnej sauny) a následne skákali do ľadovej rieky alebo do snehu.

Starí Rusi sa tiež často chodili ponárať do ľadovo studených riek za účelom zdravia a duchovnej očisty. Japonci praktizujúci Šinto v staroveku, aj v modernej dobe, sa chodili namočiť pod ľadový vodopád ako súčasť rituálu známeho ako Misogi, ktorý ich mal očistiť od zlých duchov.

Ak chcete začať s otužovaním, musíte ísť na to postupne. Pri rannej sprche najskôr vždy o trochu uberte teplotu vody tak, aby ste sa zo dňa na deň sprchovali stále v chladnejšej vode. Pri chladnej vode zotrvajte týždeň, potom teplotu zasa trošku uberte. Hygienu tela môžete urobiť v teplej či vlažnej vode a na záver sprchy si pustite úplne studenú vodu. Odmenou vám bude zdravé telo, pretože sprchovanie studenou vodou má hneď niekoľko výhod.

1. ZVÝŠENÁ BDELOSŤ

Podľa britského časopisu Journal of Sports Medicine, sprchovanie v studenej vode má množstvo priaznivých fyziologických účinkov na organizmus, napríklad nastáva zvýšená srdcová frekvencia, vyšší krvný tlak a zvýšená rýchlosť dýchania. To znamená, že studená sprcha vytvára pocit osvieženia a bdelosti, čo môže viesť u človeka k väčšej fyzickej aktivite a lepšiemu výkonu.

2. LEPŠÍ IMUNITNÝ SYSTÉM

Ľudia sprchujúci sa pravidelne v studenej vode majú o 29 % nižšiu pravdepodobnosť bežného ochorenia, akým je nádcha či infekcia dýchacích ciest. Studená sprcha pre zlepšenie imunity by mala trvať cca 30 – 90 sekúnd.

3. KRAJŠIA POKOŽKA A NECHTY

Horúca voda pokožku a vlasy vysušuje. Ak sa chcete vyhnúť dráždivému svrbeniu a suchej koži, znížte teplotu v sprche. Vďaka studenej vode bude vaša koruna krásy vyzerať lesklejšia a vaša pokožka bude zdravšia, s menšími pórmi.

4. ZMIERNENIE DEPRESIE

Výskum na Katedre radiačnej onkológie na univerzite v štáte Virginia, USA, naznačuje, že krátke studené sprchy môžu stimulovať „modrú škvrnu“ mozgu - hlavný zdroj noradrenalínu – chemikáliu, ktorá by mohla pomôcť zmierniť depresiu. Pretože studená voda aktivuje nervový systém a zvyšuje dostupnosť neurotransmiterov, akými sú norepinefrín a endorfíny, ľudia môžu mať po studenej sprche nižšiu pravdepodobnosť depresívnych symptómov a nálada sa im rapídne zlepší.

5. RÝCHLE SCHLADENIE PO ŠPORTOVÝCH VÝKONOCH

Ponorenie sa do studenej vody, alebo studená sprcha, je bežnou aktivitou po výkonoch vrcholových športovcov. Fyzioterapeuti, ktorí sa špecializujú na šport, vyhlásili, že nízka teplota vody môže rýchlo zmierniť námahu a zmierniť zápal. Ešte účinnejšie ako sprcha je v tomto prípade ponorný studený kúpeľ.

6. ZVÝŠENÁ PLODNOSŤ

Zatiaľ čo pravidelný horúci kúpeľ môže viesť u mužov k neplodnosti, studená voda zvyšuje množstvo spermií a zabezpečuje tak lepšiu plodnosť.

7. LEPŠÍ SPÁNOK

Studená sprcha či chladný 10-minútový kúpeľ vás uvoľní a lepšie naladí na nočný odpočinok. Rovnako funguje aj večerné saunovanie. Budete po ňom spať ako v bavlnke.

NA ČO SI DÁVAŤ POZOR?

Ak ste sa až doposiaľ sprchovali výlučne teplou, či dokonca horúcou vodou, studená sprcha môže byť pre váš organizmus poriadny šok. Musíte ísť na to postupne. Za studenú vodu môžete v takomto prípade považovať pokojne vodu s teplotou 20 °C. Studenú sprchu rozhodne nepovažujte za náhradu lekárskej starostlivosti, len za jej doplnok.

KONTRAINDIKÁCIE

Studenej sprchy sa rozhodne vyvarujte, ak trpíte na: závažné ochorenie srdca zníženú imunitu vysoký krvný tlak.

SAUNOVANIE

Potom, čo ste si privykli na studenú sprchu, môžete začať so saunovaním. Názvom sauna môžeme pomenovať výlučne drevenú saunu fínskeho typu, v ktorej sa teplota pohybuje od 65 °C do 90 °C. Všetky ostatné „sauny” môžeme označiť len názvom „inhalačná miestnosť”. Medzi najväčšie výhody pravidelného saunovania patrí zvýšenie imunity, zlepšenie krvného obehu a kardiovaskulárneho systému, zníženie krvného tlaku, zmiernenie stresu, uvoľnenie svalového vypätia, odplavenie toxínov zadržiavaných v tele, zníženie pravdepodobnosti vzniku Alzheimerovej choroby, zlepšenie spánku.

SPRÁVNY POSTUP SAUNOVANIA

 1. Pred saunovaním sa osprchujte vlažnou vodou.
 2. Do sauny vstupujte a vychádzajte z nej rýchlo, nezdržiavajte sa zbytočne vo dverách. Sauny sú vzduchotesné, aby udržiavali teplo vo vnútri. Otvorením dverí sa teplo uvoľňuje.
 3. Pred vstupom do sauny si VŽDY vyzlečte plavky. Materiály, z ktorých sú plavky vyrobené, sa pri vysokej teplote uvoľňujú a menia sa na karcinogény.
 4. Do sauny vstupujte zabalení v plachte. Po vstupe do sauny si plachtu rozviňte a ľahnite si na ňu, aby sa pot mohol uvoľniť zo všetkých pórov. Ak sa takto necítite komfortne, môžete sa saunovať aj čiastočne zabelení v plachte.
 5. Nikdy si nesadajte priamo na lavičku. Vždy na svoju pridelenú plachtu.
 6. Ideálna poloha pri saunovaní je v ľahu.
 7. Ak je v saune veľa ľudí, nelíhajte si, ale si sadnite.
 8. V saune buďte potichu. Ak už musíte rozprávať, hovorte potichu alebo pošepky.
 9. Do sauny nikdy nevstupujte s prechladnutím, ani s herpesom či iným infekčným alebo vírusovým ochorením, ani s krvácajúcimi ranami.
 10. Sauna nie je určená pre tehotné ženy!
 11. Počas saunovania priebežne prijímajte tekutiny.
 12. Pri saunovaní, ani pred alebo po saunovaní nikdy nepite alkohol. 
 13. Nechoďte do sauny bezprostredne po hlavnom jedle.
 14. Nikdy v saune nezaspite. Hrozí prehriatie.
 15. Potom, čo vyjdete zo sauny, vojdite do studeného ponorného bazéna, doprajte si za vedro ľadovej vody alebo studenú sprchu. Po saunovaní by ste mali rovnako dlho odpočívať v oddychovej miestnosti, ako trval samotný pobyt v saune.