VŠI: sú prípravky proti všiam bezpečné? Sú aj iné možnosti

Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 15. Nov 2017
VŠI: sú prípravky proti všiam bezpečné? Sú aj iné možnosti

Kto zažil túto nepríjemnosť u seba alebo u svojich detí, či domácich miláčikov, vie čo to obnáša zbaviť sa vší. Ne trhu je niekoľko odporúčaných prípravkov, sú ale bezpečné? Máme aj iné, šetrnejšie možnosti.

Nepríjemné vši. Sú prípravky proti nim bezpečné?

S pesticídmi sa ešte môžete stretnúť pri problémoch so všami. V prípravkoch proti všiam sa nachádza nebezpečný neurotoxín malathion, ktorý je, okrem iného, spájaný s rozvojom ADHD u detí.

Preto by ste sa mali vyhnúť bežným prípravkom proti všiam a použiť bezpečnejšie metódy, ktorých je hneď niekoľko. Na odstránenie vší sa dlhé roky účinne používa hnidový hrebeň, ktorým treba každých niekoľko dní prečesať vlasy.

Sú aj iné možnosti

  • Ak máte dlhé a zamotané vlasy, po našampónovaní si opláchnite hlavu roztokom vody so sódou bikarbónou v pomere 2 ČL na 1 liter vody.
  • Okrem tejto metódy si môžete pomôcť prírodným sprejom, ktorý vytvoríte z anízového oleja a tzv. Ylang-ylang oleja.

Tento sprej bude ešte účinnejší, ak ho skombinujte s kokosovým olejom. Takto vytvorený prírodný sprej odstraňuje až 92 % vší. Jedna štúdia zase zistila, že esenciálny olej z africkej rastliny Lippia multiflora Moldenke bol oveľa účinnejší v odstraňovaní šatníkových a vlasových vší ako konvenčná liečba.

Veľký pozor si tiež dávajte na výrobky pre vašich domácich miláčikov. Rôzne obojky a spreje proti kliešťom nie sú nič iné ako toxická záťaž pre vášho domáceho miláčika a tiež pre vás. Ďalšie užitočné informácie, ako sa vyhnúť pesticídom, môžete nájsť na stránke beyongpeticides.org.