Zachovajte svoje zdravie: Sila prevencie v boji proti chorobám

Lucia Gáborová | 30. september 2023
Zachovajte svoje zdravie: Sila prevencie v boji proti chorobám

Prehliadky u lekára sú dôležitou súčasťou udržiavania dobrého zdravia a prevencie chorôb.

Každý deň sa tisíce ľudí stretáva s lekármi rôznych špecializácií, aby sa starali o svoje fyzické a duševné zdravie. Tieto návštevy nie sú len vtedy, keď cítime príznaky ochorenia, ale aj vtedy, keď sa cítime dobre. Prečo je to tak dôležité a ako môžu prehliadky ovplyvniť náš život?

Výhody pravidelného absolvovania preventívnych prehliadok:

Dlhší život

Počuli ste už o dlhovekosti? Všetci chceme žiť kvalitne, dlho a zdravo. Medzi výhody absolvovania pravidelných preventívnych prehliadok patrí práve fakt, že nám predlžujú život. Dokážu včas odhaliť závažné ochorenia, akými sú rakovina, cukrovka, alebo celú škálu duševných ochorení. Uistite sa, že každoročne absolvujete všetky dôležité skríningové testy. Veď to poznáte: šťastie praje pripraveným. 

 

 

Menej výdavkov za lieky

Preventívna zdravotná starostlivosť vám môže ušetriť peniaze, a to hneď dvomi spôsobmi. 1) Zníži náklady na dlhodobú liečbu a doplatky za lieky, ak budete ochoreniu predchádzať. 2) Pomocou prevencie predchádzate dlhodobej práceneschopnosti a ušlým mesačným príjmom. 

Benefity očkovania

Lekár vám počas preventívnej prehliadky môže ponúknuť termín na dobrovoľné očkovania proti vírusom či infekčným chorobám, akými sú chrípka, covid, ovčie kiahne, HPV vírus, kliešťová encefalitída a pripomenúť vám tiež obnovenie povinných očkovaní (tetanus a podobne).

 

 

Odhalenie rizík

Počas preventívnej prehliadky máte ideálnu šancu a čas pozhovárať sa s vaším všeobecným lekárom o akýchkoľvek zdravotných nepríjemnostiach, ktoré vás trápia a vyžiadať si odporúčanie k špecialistovi. Keď prídete k lekárovi v horúčkach, zrejme nemáte náladu ani len pomyslieť, že by ste s ním mali začať rozoberať vaše dlhoročné hemoroidy či migrény. Na riešenie a odhalenie chronických ochorení slúži práve preventívna prehliadka. 

Naozaj to stojí za to

Správna zdravotná starostlivosť zohráva kľúčovú úlohu pri jej poskytovaní. Bez informácií nemôže nastať príčinná súvislosť. To znamená, že čím viac ľudí je ochotných navštíviť lekára skôr, než sa ich zdravie náhle zhorší, tým lepšia naša zdravotná starostlivosť môže byť. Monitorovanie zdravotnej situácie na Slovensku sa posúva vpred tiež aj vďaka prevencii. Nehovoriac o tom, že ak sa budeme udržiavať v dobrom zdraví teraz, je veľká šanca, že nebudeme zaberať miesto v nemocnici neskôr. 

Toto je len pár výhod preventívnej zdravotnej starostlivosti. Existuje množstvo ďalších, prečo by sme ich mali brať vážne. Život sa odohráva rýchlo. Urobte zo seba prioritu a nájdite si na seba čas. Rutinné kardiovaskulárne vyšetrenia zachránia každý rok tisíce dospelých životov. Očkovanie zachráni ročne približne 42 000 detí. Preventívne zdravotné prehliadky zvyšujú priemernú dĺžku života, najmä u ľudí vo veku od 30 do 49 rokov.

Aj keď momentálne nepociťujete žiadne ťažkosti, naplánujte si každoročné skríningové testy zodpovedajúce vášmu veku. Preventívne prehliadky môžu pomôcť odhaliť a podchytiť vážnu diagnózu včas. Váš zdravotný stav je dôležitý. Naplánujte si termíny u jednotlivých lekárov ešte dnes. Pochopte dôležitosť preventívnej zdravotnej starostlivosti a už ju viac neodkladajte.