Chystáte sa na kúpalisko a dostali ste menštruáciu? Je použitie tampónu riešením?
Aby bolo potešenie z letného športu plnohodnotné, je dôležité dbať aj na hygienu – nikto si predsa nechce pokaziť letné radovánky nepríjemnými zdravotnými dôsledkami... Ako im predísť? Hľadali sme zaručené rady.
Dostala som menštruáciu
Poznáme to všetky. Menštruácia ženy neobchádza ani v letných mesiacoch, keď býva neraz nekomfortným spoločníkom. Zvlášť, ak máte na pláne ísť sa kúpať. Ako to riešiť?
Asi vám ihneď napadne jednoduchá rada – vziať si tampón. S tým tampónom to však také jednoznačné nie je. Treba si uvedomiť, že tampóny tekutinu nasiaknu a držia ju v tele, pričom tá sa dostane ešte hlbšie, ako zvyčajne. Napriek možnosti jednoduchšej voľby, tampóny gynekológovia pri kúpaní zvlášť neodporúčajú.
Na dovolenku bez menštruácie: ako na to?
Počas silných dní ženského cyklu by sme sa mu mali vyhnúť všetky, pri slabšom krvácaní je dobrou alternatívou, avšak pri plávaní buďte radšej opatrní a používajte ho len vtedy, ak nemáte problémy s mykózami a zápalmi ženského ústrojenstva. V opačnom prípade si môžete spolu s tampónom do tela zaviesť paletu baktérií.
Kúpanie s tampónom
Ak sa predsa len vyberiete s tampónom sa kúpať, po vyjdení z vody si ho čo najskôr vytiahnite a obmeňte, najlepšie za klasickú vložku, alebo si v lekárni zaobstarajte tampóny špeciálne určené do vody.
Môžete si zvoliť aj čoraz obľúbenejší menštruačný pohárik, ktorý má tú výhodu, že menštruačnú tekutinu zozbiera vo väčšom objeme a neabsorbuje ju dovnútra. Vyrobený je z hygienického materiálu, ktorý neškodí a nemení citlivé vnútorné ženské prostredie.
Počas svojich dní dodržiavajte zvýšenú hygienu pri akomkoľvek športe – voľte priedušnejšie oblečenie a dajte prednosť bavlne pred syntetikou. Dobrou radou je zaobstarať si na šport a cesty intímne obrúsky, ktoré majú správne pH a osožia všade tam, kde nie je poruke čistá voda.
Ale ani s umývaním by ste to preháňať nemali. Je síce pravda, že v období „vašich“ dní je vhodnejšie otočiť kohútikom viackrát ako bežne, avšak prehnaná hygiena oslabuje prirodzenú obranyschopnosť, takže všetko pekne s mierou.
Spálená pokožka? Tieto 3 účinné recepty vám pomôžu
Ako to bolo kedysi?
- Vedeli ste, že v staroveku ženy namiesto vložiek používali zvieracie kožušiny a trsy trávy?
- O nič lepšie na tom neboli ani ženy v stredoveku, ktoré sa počas svojich dní buď utiahli do ústrania a krvácanie prečkali, alebo si pomocou strihanej látky šili špeciálne vložky, ktorých absorpčná schopnosť taktiež nepatrila k výrazným.
- Klasické vložky sa síce objavili už v 19. storočí, ale ani ich sacia sila nebola slávna, preto ich ženy nosili v nohavičkách obalených igelitom.
Využite menštruačný cyklus vo svoj prospech: Prečo je ŽENA cyklická?
Zase na záchod?
Problémy s močovým ústrojenstvom sa v letných mesiacoch ozývajú ako na bežiacom páse. Dôvodov býva množstvo, vyhrávajú infekcie, ktoré si prinesieme z bazénov, termálnych kúpalísk či jazier, ale častým faktorom je i nedostatočný pitný režim, prechladnutie a zlá hygiena.
Treba si uvedomiť, že ženy sú na problémy s močovým ústrojenstvom náchylnejšie, a to z dôvodu kratšej močovej rúry. Samozrejmosťou je voliť kvalitnú spodnú bielizeň, nie umelé a syntetické vychytávky, ktoré vám môžu v konečnom dôsledku viac uškodiť.
Nenoste ani príliš tesné spodné prádlo a plavky a nezabúdajte sa po spotení či premočení tkanín prezliecť do suchého. Dobrou radou, ako si pri športe zachovať zdravie močových ciest, je nezadržiavať moč. Baktérie z neho by sa totiž mohli premnožiť a napadnúť sliznicu.
Nezabúdajte, že pH vnútorného prostredia je iné a je citlivejšie a náchylnejšie na infekcie, preto by počas leta malo byť pevnou súčasťou vašej kúpeľňovej výbavy intímne mydlo, gél, alebo pena. Uprednostňujte jemné a neparfumované výrobky, bez chemických prísad a tenzidov.