Zdravá večerná rutina pre kvalitný spánok
To, čo robíme tesne pred spaním, nielenže ovplyvňuje kvalitu nočného spánku, ale aj rýchlosť, akou zaspíme.
Nik z nás sa nechce ešte hodinu po uložení do postele bezsenne prehadzovať v posteli. To by bol stratený čas. Večerná rutina pred niekoľkými rokmi vyzerala úplne inak ako tá dnešná. Kedysi sme sa večer po príchode z práce zvalili na gauč s tanierom jedla a diaľkovým ovládačom od televízie v ruke. Pozreli sme si správy, seriál alebo film a išli sme spať.
Dnes sú ľudia uvedomelí oveľa viac. Potom, čo v práci sedia dlhé hodiny za počítačom, si idú zabehať alebo zacvičiť, prípadne si zacvičia doma podľa online inštruktážneho videa. Čo je však poslednú hodinu pred spaním úplne kľúčové pre zdravý spánok, je neskrolovať v smartfóne, nevisieť na sociálnych sieťach a nekontrolovať pracovné emaily.
VIDEOTRÉNING S Dianou Hô Chí: POZDRAV SLNKU so 6 cvikmi
Zaspávanie bez stresu
Nečakaný pracovný email, nebodaj ešte aj negatívne ladený, nás môže rozladiť hneď na niekoľko hodín. Mozog dostane novú informáciu, ktorá si vyžaduje okamžité kroky na to, aby ju dokázal spracovať. V procese spracúvania uvoľní stresové hormóny a tie nám pomôžu situáciu zvládnuť.
Napriek tomu, že stresová reakcia organizmu je pre nás užitočná (potrebujeme ju napríklad po zazvonení budíka na to, aby sme vôbec dokázali vstať z postele), nie je však žiaduca tesne predtým, ako zaľahneme do postele. Stresová reakcia stimuluje nervový systém napríklad tým, že nás prepne do modulu „bojuj, bráň sa alebo uteč,“ a fyzicky nás pripravuje na útok. Zúžia sa nám zreničky, zrýchli srdcový tep a zvýši svalové napätie. Len si predstavte, či je možné v takomto stave zaspať. Samozrejme, že nie. Telo je pripravené na boj a nie na spánok. A tak ležíte s očami doširoka otvorenými a minimálne ďalšiu hodinu, či dve, sa donekonečna prevaľujete z boka na bok.
Máte to vo svojich rukách
Presne v tejto chvíli prichádza na rad vaša slobodná vôľa a pevná disciplína. Môžete uchopiť reakcie svojho tela a dať im úplne inú formu, a to tak, že si zavediete pravidelnú večernú rutinu a budete sa jej za každých okolností držať. Jej zavedenie do večerného režimu dňa vám pomôže nájsť pokoj pred spaním, čoho výsledkom bude, že sa budete prebúdzať oddýchnutí a v dobrej nálade.
Jogové pozície pre lepší spánok
Čo zahrnúť do večernej rutiny:
- zdravú a ľahkú večeru nie neskôr ako 3 hodiny pred spaním,
- bylinkový čaj s medom hodinu pred spaním,
- teplý kúpeľ alebo sprchu,
- masáž,
- čítanie knihy s pokojným dejom,
- meditáciu alebo modlitbu,
- dychové cvičenia,
- cvičenie pomalej jogy.
Čomu by sme sa mali pred spaním úplne vyhnúť
- kontrolovaniu sociálnych sietí,
- kontrolovaniu pracovných e-mailov,
- práci na PC ako takej,
- sledovaniu napínavých filmov,
- alkoholu,
- dlhým telefonátom.