Život s insomniou: Nezhoršujte svoju nespavosť!

Redakcia | 3. október 2023
Život s insomniou: Nezhoršujte svoju nespavosť!

Problémy so spánkom zažil už každý, no ak s nespavosťou zápasíte pravidelne, negatívne sa to odzrkadlí na vašom zdraví, výkone aj psychike, od depresií až po kardiovaskulárne problémy.

Jedna z najčastejších vecí, ktorú ľudia, čo nedokážu zaspať robia, však môže tento stav ešte prehĺbiť. Je to obyčajné pozeranie na hodiny. Je vám toto povedomé? Nemôžete zaspať, pozriete sa na hodiny a začnete prepočítavať, koľko vám ešte bude trvať zaspať a či vám zostáva ešte dostatok času na ako tak kvalitný spánok, kým zazvoní ráno budík.

Prečítajte si tiež:
Bylinky na spokojný spánok

Sledovanie času vedie k zvýšenej frustrácii z neschopnosti zaspať, čo zvyšuje užívanie rôznych voľnopredajných aj predpisových preparátov na spanie a človek sa tak postupne dostáva do začarovaného kruhu. Odborníci odporúčajú vykašľať sa na hodiny, keď sa pokúšate spať, ani nekontrolovať čas, ak sa v noci prebudíte. Zvyšuje to zbytočne stres a v skutočnosti nemá žiaden pozitívny efekt.

Mohlo by vás zaujímať:
Zdravá večerná rutina pre pokoný spánok

Zamyslite sa – ak viete, že máte na ráno nastavený budík (alebo v lepšom prípade nemusíte vstávať na čas), nie je žiaden skutočný dôvod sledovať čas.