Zmysluplná prevencia: Prečo je dôležité ísť na preventívnu prehliadku?

Redakcia | 23. september 2023
Zmysluplná prevencia: Prečo je dôležité ísť na preventívnu prehliadku?

Pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, väčšina ľudí koná skôr pasívne než aktívne. Prečo by sme mali čakať na návštevu lekára, až kým ochorieme?

Aj svoje auto pravidelne vozíme na servisné prehliadky, domácich miláčikov na prevenciu k veterinárovi, deti k pediatrovi, prečo sa teda tak často stáva, že na seba zabúdame? Pravdou je, že nezabúdame, len svojim vlastným preventívnym prehliadkam nedávame takú prioritu, akú by sme mali. Tomu je však od tejto chvíle koniec, pretože potom, čo vám prezradíme, aké sú preventívne zdravotné prehliadky dôležité, si ich už určite zaradíte do svojej agendy. Veď práca počká, no zdravie máte len jedno. Ak budete čakať príliš dlho, môže byť už neskoro. 

Všetko so všetkým súvisí

Chápeme, že sa vám nechce vysedávať v čakárni plnej ľudí a prizerať sa, ako pacientov, ktorí prišli až po vás, vzala sestrička do ambulancie prednostne. Chápeme aj to, že netúžite čeliť tomu, aby si vás lekári posúvali od jedných dverí k druhým. Skúste však zaťať zuby a kvôli sebe a svojmu zdraviu absolvovať aspoň základné preventívne prehliadky, pretože, verte alebo nie, môžu vám zachrániť život. Okrem toho, máte na ne zo zákona právo a prepláca ich zdravotná poisťovňa. Ktoré prehliadky sú najdôležitejšie? Raz ročne by ste mali absolvovať prehliadku u:

všeobecného lekára (len ak chodíte darovať krv, inak raz za dva roky),

gynekológa/urológa,

zubného lekára,

dermatológa (kontrola znamienok),

dentálneho hygienika. 

Za zváženie tiež stojí preventívna prehliadka u gastroenterológa. Hlavne ženy by mali byť pripravené na to, že gynekológ ich odošle na preventívnu sonografiu prsníkov (raz za dva roky) a po 40. roku veku na mamografický skríning (rovnako raz za dva roky).  

Čo všetko vás na preventívke čaká?

Všeobecný lekár (pri deťoch a mládeži pediater): prezrie vás, vyšetrí, skontroluje krvný obraz, moč, krvný tlak, pulz, zrak a v niektorých prípadoch sa kontroluje aj stolica. 
Gynekológ: prehliadku u gynekológa by mali raz ročne absolvovať všetky ženy nad 18 rokov. Iné pravidlá platia u tehotných žien, ktoré absolvujú prehliadky v poradni raz mesačne a treba pri nich vždy nasledovať pokyny lekára. Pri bežnej každoročnej prehliadke vás gynekológ vyšetrí ultrasonografickou vaginálnou sondou, vezme ster z krčka maternice na cytológiu (vo veku 23 až 64 rokov), prehmatá vám brucho a prsníky a tiež vás poučí o samovyšetrovaní prsníkov doma. 

Urológ: táto prehliadka má za úlohu prevenciu rakovinových ochorení pohlavných orgánov a prostaty u mužov. Vykonáva sa od veku 50 rokov, eventuálne 40 rokov vtedy, ak patríte do rizikovej skupiny (máte nádorové ochorenie v rodinnej anamnéze). Lekár vás prehmatá, absolvujete tiež ultrazvukové vyšetrenie močových ciest, odber moču a krvi.  

Zubný lekár: prehliadku je potrebné absolvovať raz ročne (tehotné ženy dvakrát počas tehotenstva, na začiatku prvého a tretieho trimestra). Stomatológ vám skontroluje stav chrupu a ďasien a tiež zhodnotí celkové postavenie chrupu. Ak to bude potrebné, urobí vám aj röntgenový snímok, ak má toto zariadenie vo svojej ambulancii, prípadne vás odošle za účelom röntgenu na iné pracovisko. V prípade zistenia zubného kazu si s vami dohodne termín na jeho odstránenie.
Podporte si zdravie zázvorom
Prečítajte si tiež:

Podporte si zdravie zázvorom

Dentálny hygienik: odstráni vám zubný kameň a povlak na zuboch, ako aj nežiaducu pigmentáciu. Ošetrí vám tiež ďasná a medzizubné priestory, prípadne uňho môžete absolvovať pieskovanie či bielenie zubov. Absolvovať dentálnu hygienu sa rovnako odporúča raz ročne.