Akú rolu zohráva PSYCHIKA pri BEHU? Nastavte ju tým správnym spôsobom!
Radi behávate alebo by ste radi začali? Asi vám netreba pripomínať, ako dokáže naša vlastná psychika rozhodnúť o tom, či budeme v behu pokračovať, alebo či vôbec behať začneme, napriek nášmu vnútornému prianiu a odhodlaniu.
Psychika hrá prím
Že šport nie je iba o fyzickej kondícii, je dnes celkom známa vec. Tento fakt však platí pri behu dvojnásobne. Beháme predsa sami za seba, nepoužívame pomôcky, ani športové náradie, čas nám neskracuje súboj s protihráčom. Pri behu sa musíme sústrediť na vlastný výkon. Ale ako?
Čítajte tiež: Skúšali ste už beh do kopca?
Nastavte sa pozitívne
Elitní bežci majú psychiku nastavenú pozitívne. Sú presvedčení, že ak bežia správne, výsledky sa dostavia. Využívajú eufóriu a radosť z pohybu vo svoj prospech.
Ak sa im tréning nevydarí, berú to ako odchýlku, možnosť na zamyslenie, ale v žiadnom prípade sa tým nenechajú otráviť, či nebodaj odradiť.
Mohlo by vás inšpirovať: 13 tipov od bežeckých autorít pre bežcov začiatočníkov
Nepremárnite šancu! Ak máte chuť bežte.
Bežte vždy, keď máte chuť. Pokiaľ sa vám stalo, že ste v pondelok dosiahli uspokojujúci výkon, ale v stredu máte chuť ísť behať opäť, choďte! A to i v prípade, ak ste si v mysli nastavili plán, že najbližšie idete behať až v piatok.
Využite energiu a chuť ísť športovať kedykoľvek to na vás príde. Inak sa vám môže stať, že premárnite možnosť zlepšiť svoj výkon.
Psychike pomôže beh v skupinách
Naučte sa behávať sami, ale niekedy voľte aj skupinu. Samostatný beh je dobrý na uvedomovanie si vlastných možností, sústredenie na techniku, či relaxáciu.
Skupinu uprednostnite vtedy, ak máte v pláne zdolať náročnejší cieľ. Je dokázané, že viacero bežcov pokope vzájomne ovplyvňuje svoju motiváciu a prináša všetkým zúčastnením lepšie výsledky.
Nastavte sa na seba a neporovnávajte sa
Prijmite realitu, že vždy bude niekto rýchlejší ako vy. Nemučte sa pocitmi frustrácie, ani neustáleho porovnávania. Choďte za svojím cieľom vlastným tempom a nezabudnite si to celé užiť.
Súťaživosť je výbornou pomôckou na pretekoch, ale pri bežných tréningoch je vhodnejšie nájsť motiváciu vo vlastnej mysli, nie v pohľadoch a výkonoch ostatných bežcov.
Čítajte tiež: Chcete behaním schudnúť? Sledujte pulzovú frekvenciu
Veďte si záznamy
Veďte si záznamy, má to svoj význam. Pravidelne si zapisujte nielen odbehnutý objem a rýchlosť, ale aj pocity a detaily. Takýto denník vedie k lepšiemu sebapoznávaniu.
Možno zistíte, že podávate lepší výkon po náročnom pracovnom dni, alebo si uvedomíte, že pre vyššiu kondíciu potrebujete pocit pohody.
A v konečnom dôsledku vám takéto záznamy vždy pripomenú, ako ste sa za uplynulý čas pohli vpred a ako dokážete na sebe zapracovať.
Mohlo by vás zaujímať: BEHOM k schudnutiu!