SATUREJKA: korenie a liek v jednom?
Liečivá rastlina, ktorá výborne slúži ako korenie do jedál. Túto liečivú bylinku a koreninu môžete využívať viacerými spôsobmi...
Saturejka pochádza zo suchých oblastí južnej Európy a severnej Ameriky. Ako korenie ju ľudstvo používa už dvetisíc rokov. Pre Egypťanov bola ingredienciou v nápojoch lásky, starovekí Rimania ju už však pridávali do octov a omáčok.
Ďalšie liečivé korenie: Vsaďte na liečivé účinky kurkumy a posilnite svoje zdravie
Korenie a liek v jednom
Objavila sa aj v liečiteľstve. Stredoveká Európa ju používala napríklad v dezinfekčných zásypoch. Dodnes je v ľudovom liečiteľstve používaná ako liečivo na včelie pichnutie.
Čajové nálevy majú zlepšiť trávenie a obmedziť nadúvanie. Toto sú, mimochodom, dôvody, prečo saturejku pridávame pri varení k strukovinám, najmä k fazuli. Nielenže ju prevonia a ochutí, ale tiež zlepšuje jej stráviteľnosť.
Pomáha pri hnačkách, nadúvaní, pôsobí proti črevným parazitom, proti kŕčom v žalúdku a črevách, celkovo pri poruchách tráviaceho ústroja a pri nechutenstve.
Mohlo by vás zaujímať: Funkčné potraviny - fenoménom tretieho tisícročia
Saturejka sa pýši bohatým zastúpením minerálov ako:
- sodík
- vápnik
- draslík
- fosfor
- horčík
- selén
- vitamín A
Čítajte tiež: Chcete schudnúť? Pozrite sa do chladničky!
Najvoňavejšími, a teda najvhodnejšími druhmi sú:
- saturejka záhradná
- saturejka montana
Tá prvá má najpikantnejšiu príchuť a dokáže do istej miery nahradiť korenie aj soľ. Je mimoriadne vhodná pri neslanej diéte. Skvelým dochucovadlom je saturejka naložená do kvalitného rastlinného oleja alebo octu.
Tip od nás, keď chcete pestovať saturejku
- Ak chcete pestovať saturejku aj v zime v kvetináči, musíte vybrať správne odrody, ako je saturejka montana, a počítať s minimálnou zálievkou.
- Kvetináč premiestnite do chladného skleníka.
- Ak musí zostať vonku, je nutné ju zabaliť do záhradníckej vlny alebo aspoň poriadne do papiera.
Výživná trojka, zoznámte sa: Riasy Hijiki, Arame, Agar-Agar.