7 užitočných rád ako cvičiť bezpečne
„Bezpečnosť pri cvičení? Je tam toho! Čo také by sa mi mohlo stať?“ poviete si.
Nezáleží na tom, či sme len začiatočníci, alebo cvičíme pravidelne. Určite vieme, že bezpečnosť musí byť pre nás vždy na prvom mieste. V opačnom prípade si môžeme ľahko spôsobiť zranenie, ktoré nás odstaví od cvičenia na celé týždne, ba dokonca i mesiace.
Pravidlám bezpečného správania nás učia odmalička: doma, na cestách, v škole, neskôr v práci a mnohých spoločenských zariadeniach. Všade však majú 1 spoločného menovateľa: predchádzanie vzniku úrazov a ochranu nášho zdravia. Podobne je to aj pri cvičení. Ak sa chceme vyhnúť nepríjemným zraneniam a cvičiť pravidelne, mali by sme pamätať na niekoľko užitočných rád:
1. Pred cvičením sa dostatočne rozcvičte
- výšením telesnej teploty a zahriatím svalov podporíte ich uvoľnenie
- zvlášť dôležité je raňajšie naťahovanie svalov, kedy sú menej pružné a náchylnejšie k zraneniam
- znížite riziko úrazu a môžete sa tak vyhnúť svalovým zraneniam.
Čítajte tiež: Nepodceňujte strečing! Znížite riziko úrazu a stuhnutia svalov.
2. Cvičte podľa svojich možností a schopností
- začínajte vždy radšej pomalším tempom a postupne zvyšujte intenzitu
- „počúvajte“ svoje telo (zvlášť pri zdravotných ťažkostiach), cvičenie prispôsobte vždy svojim aktuálnym schopnostiam, fyzickej a psychickej kondícii
- nikdy necvičte pri silných bolestiach. Ak pretrvávajú aj po skončení cvičenia, radšej vyhľadajte lekársku pomoc.
3. Ak je to možné, cvičte pod dohľadom trénera (inštruktora)
- predovšetkým pri posilňovaní, behu a ďalších cvičeniach (často obľubovaných v individuálnej forme) potrebujeme rady a usmernenia, aby sme sa naučili správne technické prevedenie cvikov.
- nechajme si poradiť od odborníka prinajmenšom vtedy, ak sme začiatočník alebo máme zdravotné ťažkosti. Skúsený tréner nám vysvetlí, či je pre nás konkrétny druh cvičenia vhodný a ako ho bezpečne vykonávať.
Čítajte tiež: 10 hlavných charakteristík kvalitného osobného trénera (inštruktora).
4. Vyvarujte sa prudkým, náhlym obratom
- pohyby, ktoré spôsobujú náhle a nečakané zmeny smeru, môžu vyvolať nepríjemný tlak. Vyhýbajte sa im najmä pri slabšej fyzickej kondícii, aby ste predchádzali možným zraneniam.
- každé cvičenie začínajte v bezpečnej, stabilizovanej polohe a sústreďte sa na správne držanie tela.
Cvičte ONLINE, sami ale s nami :)
5. Dodržiavajte pitný režim a správne dýchanie
- dostatok tekutín počas cvičenia je dôležitý na udržanie telesnej teploty, predchádzanie únave a svalovým kŕčom. Potením prichádzame o dôležité minerály, ktoré je potrebné vhodným pitným režimom doplniť.
- správne dýchanie pri cvičení je dôležité pre okysličovanie mozgu. Navyše je nevyhnutnou súčasťou správneho technického prevedenia cvikov a môžeme ním predchádzať nepríjemnému „pichaniu v boku“, ktoré vzniká pri nepravidelnom dýchaní.
Mohlo by vás zaujímať: Chcete štíhle bruško? Tak nepodceňujte držanie tela a dýchanie!
6. Noste pohodlné oblečenie, bezpečnú a pevnú obuv
- v pohodlnom oblečení sa môžeme viac sústrediť na cvičenie
- ideálny je viacvrstvový odev (vrchnú vrstvu si po zahriatí svalov odložíme). Môžeme mať so sebou i náhradné oblečenie, pričom to závisí od typu cvičenia. Napr. pri aerobiku sa pravdepodobne spotíme viac ako pri joge. Po skončení cvičenia je najlepšie prezliecť si suché oblečenie, aby sme sa vyhli prechladnutiu.
- obuv treba prispôsobiť konkrétnemu typu cvičenia (napr. pri behu bežecké tenisky, pri chôdzi po lesných chodníkoch trekingové topánky). Vystužená a zároveň ohybná podrážka pomáha tlmiť nárazy a okrem toho, znižuje riziko kĺbových zranení.
- pri plochých nohách je dôležité vybrať obuv, ktorá zabezpečí pevné držanie nohy a nebude spôsobovať zbytočné bolesti.
7. Po cvičení sa ochlaďte a doprajte si odpočinok
- cvičenie ukončite pozvoľna, nie náhle. Na konci cvičenia si svaly mierne ponaťahujte, aby zostali pružné. Môžete tak zabrániť neskorším bolestiam.
- medzi jednotlivými cvičeniami si nechajte jeden či dva dni odpočinku na zotavenie svalov.
Čítajte tiež: Aj pre tieto dôvody by ste mali navštevovať INFRASAUNU!