Strečing podľa typu pohybu. Tomuto sa treba vyhnúť!

Diana Mašlejová | 23. Aug 2017
Strečing podľa typu pohybu. Tomuto sa treba vyhnúť!

Jedna z otázok, ktorá nás veľmi zaujímala, bola, či je rozdiel medzi naťahovaním sa pred a po Pilatese, joge a dynamických, výbušných aktivitách, akými sú crossfit, či HIIT tréning.

Podľa trénerky je hlavnou zásadou mať na záťaž pripravené tie svalové skupiny, ktoré plánujete najviac zaťažovať. „Netreba si to ale pomýliť s tým, že ak idem cvičiť silový tréning na nohy, tak mi netreba rozcvičiť nič iné.

Čítajte tiež: Aký význam má dynamický a statický strečing?

V princípe treba udržiavať celé telo v čo najoptimálnejšom rozsahu pre život a všeobecné športovanie, takže by som nejaký špecifický rozdiel nerobila. Samozrejme, Pilates nie je natoľko dynamický ako crossfit, takže by som pri rozcvičení pred hodinou Pilatesu využila komplexné cvičenia, ale špeciálne by som sa nesústredila na švihové cvičenia.

Naopak, pred crossfitom by som ich na konci rozcvičenia určite zaradila. Nedá sa však povedať, že využijeme úplne iné cviky. Čo sa týka strečingu po záťaži, pozor by sme si mali dávať na silový charakter tréningu, po ktorom sa neodporúča aplikovať statický strečing priamo po výkone, ale až hodinu - dve po ňom. Strečing by však nemal byť opomenutý ani v tomto prípade.“

Mohlo by vás zaujímať: Viete, čo vznikne keď sa spojí pilates a box? PILOXING.

Tomuto sa treba vyhnúť!

Strečing, okrem toho, že slúži k naťahovaniu svalov, zároveň zväčšuje kĺbovú pohyblivosť a dopomôže k odstráneniu psychického aj svalového napätia. Úlohou strečingu je optimálne natiahnuť svaly a rozvíjať kĺbovú pohyblivosť bez vedľajších nepriaznivých účinkov a slúži tiež ako prevencia pred zraneniami.

„Treba však dávať pozor, ktorý typ strečingu kedy robím (pred a po záťaži). Pri statickom strečingu sa vyhnite rôznym kmitom a podobne, aby sa vám nestalo, že sa dostanete za svoj rozsah a privodíte si natiahnutie!“ – vraví trénerka Katka.

Pri strečingu by ste nemali cítiť bolesť. Veľmi podstatné je počúvať svoje telo a neprekročiť svoj rozsah. Naťahujte sa postupne a nechoďte za svoj limit. „Varovný prst treba zdvihnúť aj pri hypermobilných kĺboch, neodporúča sa strečovať v krajných polohách kĺbu, ale s mierne prikrčenými končatinami (napríklad u žien často vidíme hypermobilné kolená, keď ich dokážu prehnúť do opačnej strany).

Čítajte tiež: Aminokyseliny. Svalom, srdcu a mozgu na pomoc!

V takomto prípade „nezamykajte“ koleno, ale nechajte ho trošku povolené, aby ste zbytočne nenaťahovali už beztak povolené väzivo kĺbu. Osobne som však najmä zástancom názoru, že najväčšia chyba pri strečingu je to, že ho ľudia nerobia. Myslím si, že pri strečingu (ako aj pri samotnom tréningu) je najdôležitejšie telo počúvať a dať mu čas na to, aby sa v niečom posunulo vpred.

Tak ako v živote, ani pri tréningu a strečingu sa nedá dosiahnuť všetko hneď. Treba len myslieť nato, že ak akoukoľvek športovou aktivitou (opakovanou kontrakciou) sval skrátim, potrebujem ho dostať späť do optimálneho rozsahu prostredníctvom strečingu.

Neignorovať, nebáť sa, nesnažiť sa tlačiť do polôh cez prah bolesti, a najmä pri naťahovaní dýchať, keďže svaly nám povoľujú časť napätia práve pri výdychu.

Vždy je fajn mať s kým odkonzultovať, ktoré svaly strečovať a ktoré nie, aby sme postupom času dosiahli vyššie spomínanú centráciu jednotlivých kĺbov, lepšiu flexibilitu, rovnováhu a, samozrejme, zdravé telo.“

Čítajte tiež: Čo sú to vlastne svaly a prečo by ste mali chcieť budovať svalovú hmotu?