5 najväčších mýtov v stravovaní (časť 2)

Redakcia | 1. jún 2021
5 najväčších mýtov v stravovaní (časť 2)

Examine je webová stránka, na ktorej nájdete informácie ohľadom stravy a suplementácie založenej na vedeckých poznatkoch. Stále je obrovské množstvo ľudí, ktorí veria mýtom a nemajú jasno v základných „pravidlách“ zdravej stravy. V tom, ako to funguje a ako to nefunguje. Informácií je čoraz viac, a preto opakovanie toho, čo bolo opakovane vedecky potvrdené, nie je na škodu.

Mali by ste pravidelne detoxikovať svoje telo

Detoxikácia je manifestácia posadnutosti tzv. clean eatingu. Väčšina týchto diét sa zakladá na rastlinnej tekutej strave, čajoch, vode a niekedy aj suplementoch. Toxíny sú v ponímaní zástancov detoxikácií napríklad živočíšna strava, rastlinná strava, ktorá obsahuje napríklad ťažké kovy alebo strava, ktorá nie je kontaminovaná iba pesticídmi, ale obsahuje čokoľvek „syntetické“, ako farbivá, konzervačné látky atď.

Pri akútnej toxicite akoukoľvek látkou pomôže iba medicína, naopak chronická toxikácia sa lepšie zvláda pri dobre živenom organizme ako pri oslabenom, napríklad hypokalorickou diétou. Základom je, že hlavnou činnosťou niektorých našich orgánov: pečene, obličiek, pľúc, pokožky a ďalších je deň čo deň, hodinu čo hodinu a minútu čo minútu práve detoxikácia nášho tela. Znížením príjmu živín, ktoré „zamestnávajú“ tieto orgány, čiže aj detoxikačná diéta môže brániť prirodzenému detoxikačnému procesu tela.

Ideálne je prijímať rôznorodé potraviny a tak napomáhame optimálnemu fungovaniu tohto procesu v tele. Niektoré detoxikačné diéty môžu byť nebezpečné a môžu spôsobiť zlyhanie obličiek alebo pečene. Sústreďte sa preto na pestrú stravu bohatú na základné makro a mikroživiny v takom množstve, v akom si vyžaduje vaše telo a aktivity.

Čerstvé je výživnejšie

V tomto porovnávaní sa mýtus sústredil na potraviny, ktoré sa ku konečnej konzumácii tepelne spracúvajú. V takomto prípade jedlo z čerstvej suroviny nemusí bezpodmienečne znamenať aj nutrične výživnejšie ako napríklad jedlo z mrazenej potraviny alebo z konzervovanej bez prídavných látok.

Čerstvá zelenina alebo ovocie sa niekedy zbiera nedozreté a dozrieva počas prepravy alebo sa zbiera zrelé a tak sa predáva a konzumuje. Mrazená plodina určená na mrazenie sa zbiera dozretá, väčšinou sa blanšíruje pár minút v horúcej vode, aby zachovala svoje vlastnosti v momente zberu. Celový výživový obsah čerstvej a mrazenej potraviny je veľmi podobný. Plodiny určené na konzervovanie sa zbierajú dozreté, no problémom býva hlavne pridávaná soľ, cukor a forma spracovania – dusičnany. Preto si pri výbere konzervovanej potraviny treba preštudovať etiketu.

 

 

Spomalený metabolizmus

Trávenie jeme zvyšuje metabolizmus a preto veľa ľudí verí, že častejšia konzumácia menších porcií jedla udržuje metabolizmus zvýšený. Niektoré štúdie naznačujú, že častejšia konzumácia menších porcií jedla môže viesť ku zvýšenému príjmu potravy, nakoľko sa ani raz nezasýtime a neustále hľadáme pocit sýtosti v ďalších malých jedlách.

Počet jedál nie je taký dôležitý ako počet kalórií, ktoré prijmeme. Pri rovnakom množstve denných kalórií nám počet jedál nijako nezmení stratu tuku a neovplyvní chudnutie, pretože zákon zachovania energie stále platí. Navyše, je žiadúce, aby sme tráveniu dopriali dostatok času a nezahlcovali ho každú chvíľu novým jedlom , ktoré musí zmetabolizovať.
Viac, ako na mýtus spomaleného metabolizmu, treba dbať na celkový príjem živín a kalórií počas dňa. Ten musí byť vyvážený a jeho množstvo má byť adekvátne k našej aktívnej hmote a aktivitám.  

Nevynechávajte raňajky

Veľmi populárnym tvrdením je, že vynechanie raňajok spomalí váš metabolizmus. Štúdie však dokazujú, že pokojový metabolizmus sa vynechaním raňajok nijako nespomalí. Vynechanie raňajok sa môže negatívne dotýkať ľudí napríklad so zníženou reguláciou glukózy. Pravda je teda taká, že nemusíte ale môžete jesť raňajky, aby ste boli zdraví alebo napríklad aby ste schudli. Svoju potrebu raňajok a rovnako aj ostatných jedál dňa zakladajte na osobných preferenciách a cieľoch, nie podľa ručičiek na hodinkách. Nebojte sa experimentovať, aby ste zistili, čo vám najviac vyhovuje.

Mýty ohľadom chudnutia

Jedna problematika, ktorá je ohľadom chudnutia zle chápaná a už sme o tom písali, je zatracovanie jednotlivých makroživín, že sú zlé. Sacharidy sú zlé, tuky sú zlé – z nich sa priberá. Toto absolútne chápanie je nesprávne– vo všeobecnosti sa priberá z nadbytku, teda z nadbytočného príjmu jedla či nápojov.
Ďalšou diskutovanou témou ohľadom chudnutia a cvičenia je otázka cvičenia nalačno. Pri cvičení nalačno sa bude spaľovať viac telesného tuku, nakoľko telo nemá priame zásoby rýchlej energie vo forme glukózy z čerstvo prijatej stravy. Odporúča sa voliť miernu aeróbnu činnosť a nie vysoko intenzívne cvičenie nalačno, už len kvôli úrovni výkonu, ktorý človek podá. Výkon a energetická spotreba pri aeróbnej činnosti sú približne rovnaké v stave nalačno ako v stave nasýtenia.

Častou chybou zvykne byť neprimeraný príjem po cvičení nalačno, kardio potlačuje chuť do jedla v stave nalačno menej, ako v stave nasýtenia. Celkovo je veľmi malý rozdiel medzi cvičením nalačno a s jedlom, aj vplyv na chudnutie, stav svalov či metabolizmus je zanedbateľný. Treba si preto hlavne ustrážiť celodenný príjem kalórií.

Znova ide skôr o pocit, komu čo vyhovuje. Niektorým ľuďom sa ľahšie cvičí na prázdny žalúdok, cítia sa ľahší a obratnejší, ako v najedenom stave. Záleží aj od dĺžky a intenzity cvičenia. Vyskúšajte.