Bývalá fitnesska Denisa Lipovská: Je neuveriteľné, aké zmeny sa udejú v človeku „len“ zmenou stravy

Dominika Bleščáková | 5. máj 2021
Bývalá fitnesska Denisa Lipovská: Je neuveriteľné, aké zmeny sa udejú v človeku „len“ zmenou stravy

Sú FIT a majú ŠTÝL! Inšpirujte sa známymi Slovenkami a Slovákmi a naučte sa od nich rôzne tipy a triky, ako sa udržať zdraví, fit, šik a vo forme. Dnes vám prinášame rozhovor s bývalou fitnesskou, dvojnásobnou mamičkou a inšpiratívnou ženou Denisou Lipovskou.

Denisa, čo pre vás znamená zdravý životný štýl?

Je to veľmi komplexná téma. Mať zdravý životný štýl ale pre mňa v prvom rade znamená byť v pohybe a v druhom rade je to vyvážená a striedma strava. Niekedy nerozhoduje ani tak zloženie tej stravy ako jej množstvo. V dnešnej dobe jeme ďaleko viac ako skutočne potrebujeme. V neposlednom rade k tomu patrí aj pozitívny prístup k životu.

Ako sa udržiavate fit a vo forme?

Myslím, že práve aktívny pohyb a moja neustála činnosť prispievajú vo veľkej miere k tomu, že som fit, teda ak riešime fyzickú schránku. Je však pre mňa veľmi dôležité byť fit aj psychicky, obzvlášť v tejto dobe. Moja fyzická schránka potrebuje veľa pohybu a rozumné stravovanie, moja psychická stránka ale potrebuje okrem toho ešte pohodu, odpočinok a veľa lásky... treba si vedieť dopriať toto všetko a potom je podľa mňa človek tak komplexne fit.

 

 

Ktorá pohybová aktivita je vaša najobľúbenejšia?

Za posledné roky sa veľmi zmenil spôsob ako trénujem. Samozrejme, že k tomu prispela aj táto doba „covidova“. Milujem chodiť do klasického fitka, dvíhať činky, cvičiť na strojoch. Vo fitku som vyrástla, tam ma to extra baví a viem sa tam najlepšie sústrediť. Avšak za posledné mesiace som sa musela prispôsobiť a našla som obrovské zaľúbenie v joge, v stojkách na rukách a v takých hybrid tréningoch, ktoré si sama tvorím. Je to spojenie posilňovania, strečingu a jogy. Veľmi komplexne to posiluje telo a dáva mu to zároveň rozsah pohybu. V dnešnej dobe to ľudia veľmi potrebujú. Celodenné homeofficovanie je pre telo ešte oveľa horšie ako bolo sedenie v kanceláriách. Doma ľudia často sedia na zlých stoličkách, pracujú z postele, z gauča a podobne. Mali by byť povinné prestávky na celotelový strečing a jemné posilnenie tela v rámci pracovnej doby, ktorú absolvujeme doma.

Ako vyzerá váš jedálniček?

Jedálniček aktuálne nevediem žiadny, teda ak by sme sa rozprávali o nejakom diétnom režime alebo konkrétnej forme stravovania. Stravu mám prispôsobenú zvyšku rodiny. U mňa platí v zásade, že jem všetko, čo navarím. Veľmi málo jedlo objednávame, nejeme polotovary, hotové výrobky a naša chladnička je doslova napchatá zeleninou. Obmedzili sme aj mäso. Hovädzie jeme úplne výnimočne, kupujem farmárske hydinové mäsko, ryby a máme domáce vajíčka od farmára. Najviac sa u nás jedia polievky. Husté zeleninové na milión spôsobov a potom je asi najčastejšia príloha ryža. Veľmi málo tiež jedávam zemiaky a cestoviny. Za tie roky už viem, z čoho moje telo reálne priberá a z čoho nie. Takže ak aj zjem niečo, čo viem, že nie je tak úplne pre mňa, tak si dávam veľmi malú porciu. Napríklad keď deťom robím cestoviny, ja si dám malú misku a doplním to veľkým šalátom. Takto mi to funguje super. Jediné s čím bojujem sú občas sladkosti. Tie môžem, ale iba keď mám naozaj veľký energetický výdaj.

Ako vyzeral váš životný štýl pred vypuknutím pandémie a ako vyzerá teraz?

Pandémiou sa v mojom životnom štýle veľa nezmenilo, okrem toho, že som z dôvodu zavretia fitness centier zmenila spôsob tréningu. Trávim viac času doma, ale kedže sa nám na začiatku prvej vlny podarilo kúpiť rodinný dom, tak mi to ani trošku nevadí. Okolo domu sa človek nezastaví a mňa to veľmi baví venovať sa záhrade, zariaďovaniu domácnosti, prerábkam a celý ten život, čo žijeme mimo mesta mi aktuálne s deťmi neskutočne vyhovuje.

Pociťujete nejaké obmedzenia? Museli ste spraviť nejaké zmeny vo svojom životnom štýle?

Asi som na to odpovedala vyššie. Som z tých šťastných, čo im pandémia naozaj do života priniesla aj pozitívne zmeny, ako kúpu domu. Aj napriek tomu, že pracovne ma to zasiahlo. V roku 2018 som otvorila detské centrum v Bratislave venované kurzom pre detičky spolu s krásnou kaviarňou a herničkou pre deti a tú mi pandémia totálne likviduje. Takže tam je zas tá smutnejšia časť zmeny môjho života v pandémii.

Zvládate sa počas lockdownu udržiavať vo forme? Ak áno, vďaka čomu?

Tým, že som si vytvorila režim na prácu, cvičenie, deti, domácnosť a ďalšie povinnosti, tak sa to dá. Podľa mňa je obzvlášť v lockdowne nesmierne dôležité si vytvoriť každý deň taký TO DO list a riadiť sa ním aspoň orientačne. To znamená, dať si reálne ciele na ten deň, čo chcem urobiť, stihnúť, vybaviť a rozvrhnúť si podľa toho celý deň. K tomu patrí aj čas na cvičenie. Ak ho máme v pláne dňa nemalo by nám to už skoro nič (okrem detí) zbojkotovať. Aj s deťmi treba viesť podľa mňa debatu o tom, aké majú denné povinnosti, kedy je čas na hranie, na spanie, na prechádzku, alebo aj na maminkine cvičenie. Je samozrejme úžasné, keď si partneri v tomto držia stranu a navzájom si pomáhajú a podporujú sa.

Máte počas pandémie problém ustrážiť si zdravú stravu alebo dostatočný pohyb?

Nie, nemám, ja som stále v pohybe a strava má tiež už v mojom živote veľmi pevné miesto. Samozrejme chápem že nie každý má fitness minulosť, čiže to môže byť pre niekoho práve slabá stránka, udržať si jedálniček. Moja rada: keď nie sme schopní jesť aktuálne v dobe pandémie zdravo, je ideálne aspoň znížiť porcie. To môže byť na prekonanie tohto obdobia veľkým prínosom a zaroveň takým medzikrokom k väčším zmenám.

Tip ako byť fit
Prečítajte si tiež:

Tip ako byť fit

 

 

Venujete sa aj nejakým duchovným alebo mentálnym cvičeniam? Čo vám pomáha udržiavať si v tomto období pozitívnu myseľ? Čo je pre vás najlepšou psychohygienou?

Moje deti sú úžasná psychohygiena. Vedia ma samozrejme aj totálne vytočiť, ale zároveň keď ma môj 2 a pol ročný syn vezme za ruku a povie mi „Maminka tu si sadni a hraj sa so mnou“ viem, že to je v tom momente to najdôležitejšie, čo mám robiť. To je také moje aktuálne duchovno, načúvať mojim deťom, počúvať ich a nasávať tú detskú múdrosť. Pretože deti nám dokážu podľa mňa najlepšie nastaviť zrkadlo a tým nás formovať a robiť z nás lepších ľudí.

Čo je pre vás najväčšou motiváciou k pohybu a zdravej strave (najmä teraz v tejto pandemickej dobe)?

Ja mám pohyb v krvi, motiváciou je pre mňa sám život. Je treba byť vďační za každý jeden deň či je to deň v rámci pandémie alebo úplne normálny deň .

Aké pozitívne účinky zdravého životného štýlu na sebe pozorujete?

So zdravým životným štýlom ide taká tá životná sila, chuť žiť a radosť zo života. To je, myslím, ten najlepší efekt. Sama som poznala v živote veľa ľudí, ktorí práve vďaka zmene životného štýlu urobili veľké zmeny aj vo svojom živote. Doslova obrátili život hore nohami, ale prinieslo im to vo finále šťastnejší život, nové príležitosti, nové objavy a celkovo sa im žije lepšie. Je neuveriteľné aké zmeny sa udejú v človeku „len“ zmenou stravy. Keď k tomu postupne pribudne aktívny pohyb, pozitívnejšia myseľ a celkový pokoj, je to veľmi silná zmena osobnosti.

Čo je vaším tajným trikom, ako sa udržať v zdraví, forme a psychickej pohode?

Nemám nič tajné. Všetko sa nájde na mojom instagrame @denisalipovska. Zdieľam veľmi úprimne môj život, názory a postoje. Takže verím, že tam dokáže niekto nájsť aj túto odpoveď.

Ako zvládate skĺbiť zdravý životný štýl s vedením domácnosti a výchovou dvoch malých detí?

Žijeme tak celá rodina, nie je to u nás o tom niečo skĺbiť. Cvičí aj môj manžel, chodí bicyklovať, deti majú tiež svoje aktivity a proste sa len vzájomne rešpektujeme a pomáhame si.

Je niečo, čo vám v rámci zdravého životného štýlu robí problém alebo s čím bojujete? Aké sú vaše slabosti/neresti?

Ako svoju slabosť považujem skôr svoju výbušnosť a možno niekedy príliš rýchle jednanie. Ale ak sa pýtate na neresti typu čokoláda, alebo zmrzlina, tak to si viem ustrážiť lepšie, ako niektoré moje reakcie (smiech). Takže tam vidím svoje nedostatky a na nich chcem zapracovať.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa nevedia nakopnúť k zdravému životnému štýlu?

Netreba čakať na lepšiu príležitosť, vždy budú prekážky, výhovorky, dôvody, iné priority. Treba začať... Ten proces stojí za to.

Denisu môžete sledovať aj na jej sociálnych sieťach.