Dvojitá brada: tipy a triky ako sa s ňou rozlúčiť raz a navždy

Redakcia | 22. marec 2019
dvojitá brada, cviky, chudnutie

Nadbytočná vrstva tukového tkaniva na brade je najčastejšie spôsobená nadváhou. K ovisnutej koži pod bradou môže tiež dôjsť pri starnutí, keď naša pokožka stráca elasticitu. V niektorých prípadoch môžeme ale viniť aj genetiku. Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje vzhľad nášho krku a brady, je strata elasticity, stav, keď sa znižuje schopnosť kolagénových vlákien produkovať kolagén. V tomto štádiu začína pokožka ochabovať.

Ak váš prípad dvojitej brady, nie je spôsobený nadváhou či prebytočným tukom, máte pravdepodobne ochabnutú pokožku na brade a krku. To môže byť spôsobené úbytkom hmotnosti, starnutím, či genetikou. Nech je to čokoľvek, mali by ste začať konzumovať viac bielkovín, aby ste si posilnili tkanivá. Vhodné sú napríklad živočíšne (mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky), či rastlinné (strukoviny, hríby, spirulina, cícer atď.)

Čo pomôže?

Správne držanie tela

Zrejme sa pýtate, čo má držanie tela spoločné s dvojitou bradou. Tuk sa usádza v nie pevných častiach tela, a to je aj dôvod prečo nesprávne držanie tela prispieva k vzniku nepotrebných vydutín a výstupkov, vrátane dvojitej brady. Snažte sa byť vystretí, ramená tlačiť dozadu, brušku zatiahnuť, hlavu ťahať nahor a mať vystretú chrbticu. Ak vám to nie je prirodzené navštívte fyzioterapeuta, ktorý vám poradí efektívne cviky a tipy.

Hydratácia a exfoliácia

Ako pri zvyšku pokožky, aj bradu je dôležité pravidelne hydratovať, exfoliovať a hĺbkovo vyživovať, aby ste odstránili odumreté bunky a posilnili kožu. Vhodné sú rôzne peelingy a pleť brady hydratovať ideálne dvakrát denne.

Cvičte, aby ste schudli

Ak je vaša dvojitá brada spôsobená nadbytočným tukom, zbaviť sa jej môžete aj bez plastickej chirurgie prirodzenou cestou. Strata tuku na tvári môže byť síce náročnejšia, ako v iných partiách, avšak pravidelným silovým tréningom a kardio cvičeniami zoštíhlite po čase nie len telo, ale prejaví sa to i na tvári. Ideálne je plávanie, beh či bicyklovanie aspoň 4 x týždenne po dobu minimálne 30 minút.

Zdravo sa stravujte

Mnoho ľudí má dvojitú bradu kvôli nezdravému stravovaniu. Nestačí totiž len obmedziť kalorický príjem, ale jesť naozaj zdravú a vyváženú stravu. Tá vám okrem výhry nad tukom dodá aj potrebnú energiu na aktivity, ktoré vás bavia.

Pite vodu

Čistá voda, alebo jej perlivá verzia sú stále lepšou voľbou ako rôzne sladené nápoje. Udržiava zdravý imunitný systém, hydratuje pokožku a zabezpečuje správnu funkciu telesných častí. Ak ju chcete predsa len ochutiť, použite limetku alebo citrón. Veľmi vhodným pri boji s dvojitou bradou je aj nesladený zelený čaj, ktorý spomaľuje proces starnutia, bojuje proti voľným radikálom a vďaka antioxidačným účinkom tiež podporuje imunitu.

Precvičujte bradu

Okrem celotelových cvičení existujú aj špeciálne cviky, medzi ktorými nájdete i tie, vďaka ktorým stratíte tuk v oblasti brady.

Zdvíhač brady je efektívnym spôsobom spevnenia a zosilnenia svalov na krku a tvári. Postup cviku je nasledovný:

 • Stojte alebo seďte rovno.
 • Ramená tlačte dole.
 • Zdvihnite nahor bradu.
 • Pozerajúc sa pritom na strop.
 • Pery vyšpúľte smerom k stropu.
 • Pozíciu držte 10 sekúnd.
 • 5 sekúnd si oddýchnite.
 • Celý postup opakujte 10-krát.  

Cvik s tenisovou loptičkou:

 • Tenisovú loptičku položte medzi krk a bradu.
 • Bradu pevne zatlačte proti loptičke.
 • Držte 10 sekúnd.
 • Uvoľnite a niekoľko sekúnd relaxujte.
 • Pre čo najlepší výsledok opakujte 10-krát denne.