LEVANDUĽA: Upokojí myseľ a skrášli pokožku
Úžasne voňavá a veľmi nápomocná rastlina. Toto ste možno nevedeli.
Je to rod, ktorý zahŕňa 30 druhov intenzívne aromatických a stále zelených rastlín. Levanduľa patrí do čeľade hluchavkovitých a jej názov pochádza z latinského slova lavare, čo v preklade znamená umývať sa.
Ľudia postupne rastlinu ľudovo premenovali na lavandulu, devanduľu, dulenku či vandeličku.
Bylinu poznali už starovekí Gréci a s obľubou ju pridávali do voňavého kúpeľa. Blahodarné, liečivé účinky levandule ich však čoraz viac prekvapovali, a tak sa jej použitie rozšírilo z kúpeľní do celej domácnosti, medicíny, kozmetiky a dnes je veľmi obľúbená aj v gastronómii.
Rozmaznávajte sa omamnou levanduľou
Sušenie levandule
Kvety sa zberajú na začiatku svojho kvitnutia tak, že sa odtrhujú pri báze, nechajú sa vysušiť na tienistom a vzdušnom mieste a uskladnia sa ideálne v tmavom, suchom, vzduchotesnom obale.
Taktiež sa zbierajú aj výhonky a listy. Z kvitnúcich výhonkov sa parnou destiláciou získava éterický olej. Samotné listy sa sušia rozložené na papieri alebo sitách a tiež sú veľmi aromatické.
LEVANDUĽA ako pomocník pri alergii a proti hmyzu. A nie len to!
Pozitívne účinky levandule na naše telo:
- Zlepšuje trávenie – chráni pred nadúvaním, bolesťami brucha a podporuje pravidelné vyprázdňovanie. Prax je jednoduchá, postačí si pridať trochu jedlej sušenej levandule ráno do jogurtu.
- Znižuje vysoký krvný tlak - levanduľová vôňa znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak. To vedie k ospalosti. Pomôže nám tak efektívne relaxovať kdekoľvek s použitím difuzéra alebo sušenej levandule vo vankúši.
- Pomôže pri dýchacích ťažkostiach - esenciálny olej levandule v difuzéri, alebo samotná inhalácia kvapiek oleja uvoľňuje upchaté nosové dutiny a pomáha pri liečbe dýchacích ciest a proti častému zápalu priedušiek.
- Má močopudné účinky – čaj z levandule podporuje činnosť obličiek, odvodňuje, čiže odstraňuje prebytočnú vodu z tela von. Účinný je aj odvar na oplachovanie pošvy pri hnisavom výtoku (leucorrhoei).
- Upokojujúce účinky - uvoľňuje nervové napätie, potláča pocit paniky a strachu, nespavosť i migrénu. Odstraňuje príznaky frustrácie, depresie a podráždenosti. Navodzuje pocit pokoja a harmónie. Preto býva často súčasťou masážnych olejov či soli do kúpeľa.
Tip:
Niekoľko kvapiek esencie, ktorá sa nakvapká na látku vedľa vankúša, má upokojujúci a liečivý účinok počas spánku. Zápar alebo esenciálny olej, pridaný do vody v kúpeli, pôsobí uvoľňujúco a upokojujúco a odporúča sa hlavne tým, ktorí trpia nespavosťou a nervovým napätím.
- Zastaví krvácanie a vyčistí rany - pri malých poraneniach stačí priložiť kocku ľadu spolu s levanduľou a krv prestane tiecť. Levanduľa má aj antibakteriálne účinky, takže rana sa hneď dezinfikuje a zrýchli sa proces hojenia.
- Je pomocník v boji proti vráskam - jedným z pozitívnych účinkov levandule je aj prekrvenie pokožky, čím sa osvedčila aj v boji proti vráskam. Pár kvapiek levanduľového oleja jemne premiešame vo vaječnom bielku. Túto zmes následne vmasírujeme do pokožky a po 20 minútach opláchneme vlažnou vodou.
- Zastaví vypadávanie vlasov a tvorbu lupín - tým, že prekrvuje pokožku, je účinnou aj v boji proti vypadávaniu vlasov. Podstatné je 2 hodiny pred umývaním vmasírovať olej priamo ku korienkom vlasov a opakovať minimálne 1 mesiac. Vlasy viditeľne zosilnejú. Kúru opakujte na jar a počas jesene. Levanduľa svojimi účinkami napomáha aj k odstráneniu lupín.
- Zjednotený tón pokožky - tonikom z levandule pretrieme pokožku vždy po večernom kúpeli. Farba pokožky sa časom zjednotí a bude zdravšia. V lete pri spálení sa slnkom tiež pomôže levanduľový olej, ktorý pleť upokojí a rýchlejšie zahojí.
- Pomôže pri zapálenej pokožke - levanduľa preukázala aj svoje protizápalové účinky, preto je s obľubou používaná pri poraneniach, infekciách, akné, pri herpese, podráždeniach pokožky, zlej kvalite pleti či uštipnutí hmyzom. Na ošetrenie si môžeme urobiť kúpeľ s odvarom z čerstvých, prípadne vysušených kvetov levandule, alebo použiť levanduľový olej.
Tip:
Sušené listy, ktoré sa vložia do ľanových vrecúšok alebo priedušnej látky, sa používajú na prevoňanie bielizne.
Pozor! Neprekročujte predpísané dávky. Levanduľa sa neznáša s jódom a so železnými soľami. Pozor by si mali dávať aj osoby s nízkym krvným tlakom, pretože levanduľa ho dokáže ešte viac znížiť a spôsobiť tak malátnosť.