STOP vypadávaniu vlasov: Vlasy sú odrazom nášho celkového zdravia

Martin Harvan | 6. február 2019
STOP vypadávaniu vlasov: Vlasy sú odrazom nášho celkového zdravia

Kvalita vlasov je zrkadlom nášho životného štýlu. Nadmerného stresu, užívania liekov či nesprávneho stravovania.

Vlas je tvorený bielkovinou nazývanou prekeratín, ktorá sa rohovatením mení na keratín. Z chemického hľadiska obsahuje prvky uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, meď, zinok, jód, ale tiež aminokyseliny, proteíny, lipidy a vodu.

Žiadny šampón nepomôže tak, ako kvalitná výživa

Vlas rastie „rýchlosťou“ približne jeden centimeter za mesiac, a to rovnako u mužov a žien. Celkový zdravotný stav človeka však môže mať na tento proces veľký vplyv. „Kvalita vlasov odráža celkový stav organizmu. Ani pri tých najlepších kozmetických produktoch teda nedosiahneme takú kvalitu vlasov ako správnou výživou organizmu,“ vysvetľuje pre FIT štýl špecialistka z kliniky Dermarevolta MUDr. Lucia Podhorová.  

Základom pre krásnu hrivu je preto zdravý tráviaci trakt a úprava stravovania. Zažívací systém je dôležitý z dôvodu vstrebávania živín z potravín. Namieste je tiež celková revízia nášho jedálneho lístka.

Odborníci odporúčajú, aby sme si v zimných mesiacoch dopĺňali do organizmu vitamín D3 a K2 spolu s probiotikami. V prípade, že si nedokážeme zabezpečiť optimálne zloženie stravy, pomôcť môžu aj výživové doplnky obsahujúce kyselinu listovú, vitamíny skupiny B, vitamín C, E, beta karotén, minerálne a stopové prvky ako selén, vápnik, jód, zinok a železo. Na dobrý stav koruny krásy majú veľký vplyv aj aminokyseliny L-methionin, L-cysteín, L-lyzín a tiež polynenasýtené mastné kyseliny. „Vlasy sú barometrom celkového zdravia organizmu.

Samozrejme, ak sa jedná o geneticky podmienenú stratu vlasov, môže byť plešatý aj zdravý človek. Dôležitá je pestrá a vyvážená strava, a to nielen u ľudí, ktorí majú s vlasmi problém, ale u každého ako prevencia,“ hovorí odborníčka na trichológiu a estetickú medicínu. 

Potraviny, ktoré zlepšujú kvalitu vlasov

Podľa MUDr. Lucie Podhorovej by v našom jedálničku nemali chýbať potraviny, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie vlasov. Patria k nim losos, tmavozelená zelenina, strukoviny, orechy, hydina a vajcia. K skvelým zdrojom výživných látok potrebných pre krásne vlasy zaraďujeme aj avokádo, rôzne druhy rastlinných semien, a to slnečnicové, ľanové a sezamové. Pre bezproblémové vstrebávanie všetkých vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín a zdravých tukov je potrebné starať sa o dostatočný pitný režim, ktorý by mal pozostávať najmä z pitnej vody, nesýtených a nesladených minerálnych vôd a prírodných štiav z ovocia i zeleniny. 

Vypadávanie vlasov 

Najväčším strašiakom sa pre každého z nás stáva vypadávanie vlasov. Ak nám však denne vypadne do sto vlasov, ide o normálny jav, nad ktorým nie je potrebné sa pozastavovať. „Niekedy je však vhodné vypadnuté vlasy naozaj spočítať, pretože najmä u žien s dlhými vlasmi môže byť vypadnutý chumáč na prvý pohľad hrozivý, ale v skutočnosti sa jedná len o povedzme tridsať až štyridsať vlasov,“ odporúča odborníčka.

Ak ich vypadne viac ako sto, skôr než navštívime lekára, mali by sme si odpovedať na otázku, či sme v ostatných troch mesiacoch prekonali infekčné ochorenie, prípadne sme užívali nové lieky. Vypadávanie vlasov môže ovplyvňovať aj porucha menštruačného cyklu, nafukovanie a hnačky. V prípade, ak sa vypadávanie vlasov v priebehu troch mesiacov nestabilizuje, je vhodné navštíviť lekára.

Problematika vlasových ochorení spojených s vypadávaním vlasov je veľmi široká. Experti ich rozdeľujú na dve veľké skupiny, takzvané jazviace a nejazviace alopécie.

Alopécia

Alopécia je nenákazlivé autoimunitné ochorenie spôsobujúce vypadávanie vlasov. Najčastejšie sa stretávame s ochoreniami z druhej spomínanej skupiny, kde sa štatisticky najviac vyskytuje androgénna alopécia a telogénne effluvium. Androgénna alopécia je stav podmienený z časti geneticky a hormonálne, nemožno mu úplne predísť.

Vhodnou liečbou však lekári dokážu oddialiť jej príznaky a niekedy zastaviť vývin ochorenia. U mužov sa prejavuje typicky v oblasti kútov a na temene hlavy, u žien ide o preriedenie vlasov a presvitajúcu pokožku na temene. 

Telogénne effluvium je diagnóza, pri ktorej ide o druhotné postihnutie vlasového folikulu a je vyvolané príčinami, ako sú nedostatočný príjem alebo vstrebávanie živín, stres, hormonálne ochorenie či užívanie niektorých liekov. V takom prípade samotná liečba vlasov nestačí, treba pátrať po príčine a snažiť sa ju odstrániť.

vypadávanie vlasov

Liečba pri vypadávaní vlasov

Ako zdôrazňuje expertka z kliniky Dermarevolta, na problémy s nadmerným vypadávaním vlasov a súvisiacimi ochoreniami neexistuje univerzálna liečebná metóda vhodná pre každého. Samotnej liečbe totiž musí predchádzať diagnostika, pri ktorej lekár určí, aké sú možnosti záchrany vlasov. K najpopulárnejším metódam patrí liečba vlastnými progenitorovými bunkami. Tie sú "potomkami" kmeňových buniek.

Bunky sa odoberajú z malého kúska kože samotného pacienta, ktorá nie je postihnutá stratou vlasov. V prípade alopécie sa tkanivo najčastejšie odoberá zo zadnej časti hlavy za uchom. Odber sa vykonáva v lokálnej anestézii a nie je bolestivý.

Získaný materiál sa následne vloží do prístroja so špeciálnym systémom, ktorý dokáže oddeľovať bunky bez pridania akýchkoľvek chemikálií, so zachovaním ich vysokej vitality. Takýmto spôsobom sa získa suspenzia buniek, ktorá sa následne vpichuje do postihnutej oblasti. Výsledkom je regenerácia vlasových korienkov, zastavenie vypadávania vlasov, navodenie rastu nových a zlepšenie ich kvality. 

K populárnym spôsobom liečby patrí tiež vlasová mezoterapia, pri ktorej sa aplikuje špeciálny roztok plný vitamínov, koenzýmov, minerálnych látok, aminokyselín a peptidov priamo k vlasovým korienkom pomocou tenkej ihly. Po tomto kroku nasleduje LED terapia liečebným svetlom, ktorá stimuluje energetický metabolizmus v bunkách vlasov.

Pacienti si tiež pochvaľujú takzvanú plazmoterapiu, kedy sa vlastná telesná tekutina (plazma) aplikuje do vlasovej pokožky

Tip na zdravé vlasy

Sychravé dni nám často ponúkajú čas na relax vhodne doplnený rozvoniavajúcimi čajmi. Osviežujúce bylinkové nápoje majú svoje uplatnenie aj pri starostlivosti o vlasy. Listy z pŕhľavy či lopúcha je vhodné používať nielen na pitie, ale aj na oplachovanie poškodených a „unavených“ vlasov. Šálka čaju vychladeného na izbovú teplotu sa nanáša pomaly na vlhké umyté vlasy, ktoré sa následne neoplachujú.

Lahodný nápoj z rozmarínu alebo šalvie údajne pomáha v rýchlejšom raste vlasov a čaj z ginkgo biloba robí z vlasovej pokrývky bohatú a pevnú hrivu. 

Vedeli ste, že...

najviac vlasov majú svetlovlasí ľudia? Hlavu im pokrýva približne 140 000 vlasov, o takmer polovicu menej majú ryšaví ľudia. Zdravý vlas by mal narásť, pokiaľ sa nestrihá, do dĺžky 32,12 cm až 128,48 cm. Jeho hrúbka je v priemere od 42 – 95 mikrometrov. Muži majú najpevnejší porast na zátylku. Celkovo sa však ženská pokrývka hlavy považuje za silnejšiu než tá pánska. Samotný vlas dokáže rásť okolo 2 až 6 rokov, neskôr spontánne vypadne.